שתף קטע נבחר

בנק ישראל: אי טיפול בגירעון יכביד על המשק; הדירות יתייקרו

לפי דו"ח היציבות הפיננסית של הבנק, "ללא צעדים משמעותיים מצד הממשלה לריסון הגירעון, צפויה השפעה שלילית על האג"ח הממשלתי וגם עלייה בתשואות אג"ח החברות"; עוד קבע הבנק כי הירידה בריביות בארץ ובעולם עלולה לתמוך בהתחדשות עליית מחירי הדירות

אזהרה מבנק ישראל: דו"ח היציבות הפיננסית של בנק ישראל שהתפרסם היום (ד') קבע שאם הסיכון התקציבי יתממש ולא יטופל בהתאם, צפויה השפעה שלילית על שוק האג"ח הממשלתיות וכתוצאה מכך גם עלייה בתשואות אג"ח החברות, אשר תכביד על פעילותן. עוד נקבע, כי הירידה בריביות בארץ ובעולם עלולה לתמוך בהתחדשות עליית מחירי הדירות.

 

הנגיד מזהיר: "הגירעון עלול להתייצב על יותר מ-4.5%"

דו"ח המבקר על "טיפול" האוצר בגירעון צפוי להיות ללא שיניים

באוצר מצאו נקודת אור: "בחירות נוספות יקטינו את הגירעון"

הגירעון נותר גבוה: עומד על 3.7% מהתמ"ג

 

אחרי שנגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אמר אתמול (ג') כי ללא נקיטת צעדים קשים מצעד הממשלה, הגירעון צפוי לזנק ל-4.5%, דו"ח היציבות הפיננסית של הבנק קובע, כי לגירעון ממשלתי ישנם גם השלכות שליליות על שוק ההון הישראלי - שישפיעו על החברות במשק.

פרופסור אמיר ירון  (צילום: עמית שעל)
הנגיד אמיר ירון (צילום: עמית שעל)

"ללא צעדים משמעותיים מצד הממשלה לריסון הגירעון, הוא צפוי לעלות בשנתיים הקרובות עוד יותר. ככל שיתברר שסיכון זה מתממש ולא מטופל בהתאם, צפויה השפעה שלילית על שוק האג"ח הממשלתיות וכתוצאה מכך גם עלייה בתשואות אג"ח החברות, שתכביד על פעילותן", נכתב בדו"ח. במקביל לגירעון, בבנק ישראל מצביעים על התפתחות שלילית בשוק האג"ח, בצורה של "סימנים להערכת חסר של הסיכונים".

  

כלכלני הבנק מתייחסים לאירועים האחרונים בעולם בהם הפחתת הריביות לרמות שפל היסטוריות, לרבות באירופה שם ישנה ריבית נומינאלית שלילית וניכר כי ישנו "שינוי בטון".

 

בדו"ח נכתב כי "במחצית הקודמת התחזיות היו בעיקר ליציבות במדיניות המוניטרית במשקים החשובים בעולם ובישראל. במחצית הנסקרת השתנתה התחזית ואף המדיניות בפועל ובנקים מרכזיים חזרו לחדש את ההרחבה המוניטרית". מיד לאחר מכן נכתב: "סביבת הריביות הנמוכה ממילא, תחזיות להמשך המדיניות המרחיבה ואף להרחבתה עוד יותר, עשויות לעורר גל חדש של עלייה במחירי הנכסים הפיננסיים והריאליים, לתמחור חדש של סיכונים ולהמשך הצטברות סיכונים".

 

 

בהקשר הזה, הדו"ח מצביע על אחד מהביטויים לשינויים בתחזיות קדימה לסביבת הריבית בארץ ובעולם: "העלייה החדה במחירי האג"ח הממשלתיות בישראל ובעולם ואולי אף הירידה המתמשכת שנרשמה מתחילת השנה בריביות המשכנתאות בארץ".

 

כתוצאה מאותה ירידה של הריביות, לרבות הריבית על המשכנתאות, הדו"ח מתייחס גם לחידוש עליית מחירי הנדל"ן: "למרות העלייה שנרשמה בחודשים האחרונים במחירי הדירות, האינדיקטורים משוק זה לא מצביעים על התנהגות נפיצה".

 

מנגד, בבנק ישראל מציינים כי "שינוי זה בריביות על המשכנתאות, עלול לתמוך בהתחדשות העלייה במחירי הדירות וכפועל יוצא מפחית להערכתנו את ההסתברות להתממשות של תרחיש הסיכון של ירידה חדה במחירי הדירות ואגרות החוב, שהוצג בדו"ח היציבות של המחצית הקודמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בנק ישראל
הנגיד אמיר ירון
צילום: דוברות בנק ישראל
מומלצים