שתף קטע נבחר

אחרי ההבטחה להחזיר את נעמה ישככר, בסביבת נתניהו מבהירים: "ייקח זמן"

יום אחרי שראש הממשלה הבטיח שהוא "לא קוסם, אבל אני מביא את נעמה יששכר הביתה" - בסביבתו מנמיכים ציפיות. ברקע המתיחות המתגברת בין ישראל לרוסיה, מחר ייפגשו בכירים ממשרד החוץ ורשויות ההגירה של שתי המדינות. מלבד "דגש על נעמה", יעסקו גם בעיכובים בנמל התעופה במוסקבה

 

 

 

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הנמיכו את הציפיות בנוגע להשבתה ארצה של הישראלית נעמה יששכר ברקע התבטאותו בנושא אתמול (יום ג') ומסרו כי "בדבריו אתמול התכוון רה"מ נתניהו לומר שהוא מחויב להביא את נעמה הביתה. זה יקח עוד זמן. מתנהלים מגעים בנושא וראש הממשלה לא מרפה ומחויב לכך".

 

נעמה יששכר ()
נעמה יששכר

לאחר שהבוקר עוכבו 46 ישראלים שנחתו בטיסת אל על בנמל התעופה דומודדובו במוסקבה, אנשי משרד החוץ ורשות האוכלוסין בישראל צפויים לקיים מחר "דיאלוג קונסולרי" עם רוסיה, ולהיפגש בירושלים עם משלחת רוסית בה חברים בכירים ממשרד החוץ, ומרשויות ההגירה ומעברי הגבול של רוסיה. ממשרד החוץ נמסר כי הנציגים הישראלים יבקשו הבהרות והסברים מעמיתיהם בנושא עיכוב כניסת ישראלים לרוסיה.

 

יש לציין כי הדיאלוג נקבע מראש, אך גורמים מדיניים מעריכים שעיכוב הישראלים היום היה למעשה מסר רוסי לירושלים לקראת הגעתה של המשלחת. הרעיון, לדבריהם, הוא ליצור משבר שיגרום לישראל להקל בכניסה על תיירים רוסים. "הם רצו לעשות שריר יום לפני תחילת הדיאלוג", נטען. "זה צירוף מקרים בלתי סביר שהחלו לעשות את זה יומיים לפני. מקווים שנצליח להגיע איתם להסכמה". לפי אותם גורמים, אין קשר בין המעוכבים לבין משפטה של נעמה יששכר אך אין ספק שהכעס בישראל על מאסרה הלא פרופורציונלי אינו תורם. גורם רוסי אמר ל-ynet: "תבדקו כמה תיירים מרוסיה ישראל מסרבת להכניס בשנה. במחצית הראשונה של 2019 סורבו כניסה כ-3,000 תיירים".

 

אמה של נעמה, יפה, סיפרה ל-ynet על הציפייה והדריכות לקראת הדיון בנוכחותה של בתה: "אני מחכה לראות את נעמה בבית המשפט. אני מקווה שמערכת המשפט תרד מהעץ. אין לי מילים לתאר את התמיכה שלה אנו זוכים מהעם המדהים שלנו, כולם למען אחד וזה פשוט מרגש".

 

 
 

 

לפי משרד החוץ, ישראל תשים דגש בשיחות אלו על עניינה של נעמה יששכר, ותבקש לפעול יחד עם רוסיה על מנת להבטיח כי אזרחי שתי המדינות המבקשים לבקר למטרות תיירות ופגישות עסקיות יוכלו לעשות כן. העלאת הנושא בפורום זה מגיעה לאחר פניות של משרד החוץ בירושלים למשרד החוץ הרוסי ופגישות בין שר החוץ ישראל כץ לעמיתו הרוסי סרגי לברוב.

 

שר החוץ ישראל כץ אמר לקראת השיחות: "ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסיה עם רוסיה ולקידום הסחר והתיירות בין המדינות. הנחתי את הנהלת המשרד להוביל לפתרון מהיר לנושא עיכוב כניסת ישראלים לרוסיה, ולשים דגש בדיאלוג על ציפייתנו לחזרתה המהירה של נעמה יששכר למשפחתה". יש לציין כי אתמול הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס בחיפה לקראת הפריימריז על ראשות הליכוד: "אני מביא את נעמה יששכר הביתה".

  

 

 

 

46 עוכבו במוסקבה. רוסיה: אתם גירשתם 5,771 השנה ()
הנוסעים שעוכבו במוסקבה

46 הישראלים עוכבו היום ללא סיבה נראית לעין במשך כשמונה שעות, וזאת לאחר שהשבוע גורשו 11 ישראלים, בהם אנשי עסקים בכירים מאוד. במשרד החוץ ציינו כי בשדה התעופה במוסקבה נותר עוד ישראלי אחד שמעוכב וצפוי להשתחרר בקרוב, וכי אשתו שוחררה והיא ממתינה לו מחוץ לשדה.

 

רוב הנוסעים הישראלים בטיסה, כולל ילדים קטנים, נלקחו לאזור צדדי שהוכן מראש והדרכונים נלקחו מהם. מאותו רגע החל תהליך תשאול איטי שבוצע על ידי אנשי בטחון רוסים. לעתים אותם אנשי ביטחון תשאלו את אותו אדם 4-5 פעמים. אחת הנוסעות בטיסת אל על פרצה בבכי וצעקה על השוטרים הרוסים: "אתם מעכבים אותנו כבר יותר מארבע שעות. זאת סתם אנטישמיות".

  

אנשי הביטחון שאלו את המעוכבים שאלות רבות, ובהן "מה אתה עושה ברוסיה" ו"עם מי אתה נפגש". ישראלים שבאו לפגוש חברים התבקשו לתת את המספרים שלהם ואיש הבטחון שוחח איתו כמה פעמים. מחלק מהישראלים, בהם יוצאי רוסיה, נלקחו טביעות אצבע. חלק מהישראלים התבקשו למסור את המספר הסידורי של הנייד.

 

בסך הכול, מאז תחילת החודש סורבה כניסתם של 29 אזרחים ישראלים לרוסיה, בהם גם אנשי עסקים בכירים ומנהלי חברות ישראליות מהשורה הראשונה.

 

ב-23 מקרים מדובר בסירובי כניסה מ-13 טיסות של אל על לנמל התעופה דומודדובו. בנוסף יש עוד שישה מגורשים מנמל התעופה שרמטייבו בטיסות אחרות שאינן של אל על. אחד ההסברים לתופעה היא נקמה רוסית על כך שיש גידול במספר האזרחים הרוסים שכניסתם לישראל סורבה והם גורשו בחזרה - וזאת למרות שלשתי המדינות יש הסכם פטור מאשרה.

 

 

 

 


פורסם לראשונה 18/12/2019 19:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים