שתף קטע נבחר

הגרלת מחיר למשתכן במודיעין התעכבה - הדירות יימכרו במחיר נמוך

מחלוקת תכנונית עיכבה את הגרלת הדיור המוזל בעיר במשך 6 שנים. החדשות הטובות: מאחר שהמכרז קובע מחירים מ-2013 - הדירות יעלו החל מ-810 אלף שקל. עם זאת, מדובר רק בכ-40 דירות

עיכוב של שש שנים בהגרלת מחיר למשתכן במודיעין: הגרלת תוכנית הדיור המוזל בעיר יוצאת רק כעת לדרך - אף שהקבלן זכה במכרז כבר בספטמבר 2013. החדשות הטובות: מאחר שהמכרז קובע מחירים מלפני שש שנים, מחיר הדירות בו נמוך בכ-50% ממחירי השוק. כך, דירת שלושה חדרים בשטח של כ-80 מ"ר תימכר ב-810 אלף שקל בלבד.

 

שינוי בתוכנית דרום הקריה: עוד 100 דירות, מסחר ומשרדים

ביהמ"ש על מלחמת תושבי תל אביב נגד Airbnb המחירים זינקו, התאונות הקטלניות התרבו: סיכום עשור בנדל"ן

 

ההגרלה, שיוצאת לדרך במתכונתה הישנה, כוללת את קריטריון תקרת ההכנסה, שאינו קיים בתוכנית העדכנית. נזכיר כי הותכנית במתכונתה הישנה החלה עוד בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, ובעבר כללה קריטריונים שונים ופנתה בעיקר למגזר הדתי או החרדי. לאחר מכן, בעקבות ביקורת על אופייה, נוספו קריטריונים כמו ניקוד על שירות צבאי וסעיף כושר השתכרות עם תקרת הכנסה. מתכונת זו הופסקה ב-2013.

 

בפרויקט בשכונת הציפורים זכתה י. זילברמינץ והוא כולל 156 דירות, מהן 39 דירות במסגרת התוכנית המממשלתית. הפרויקט כולל שישה מבנים מדורגים בגובה של עד חמש קומות ושני מגדלי מגורים בני 18 קומות. השכונה כולה כוללת כ-1,000 יחידות דיור ורובה כבר מאוכלסת. לדברי הקבלן, הדירות בשוק החופשי יכללו חמישה חדרים וימכרו במחיר ממוצע של 2.5 מיליון שקל.

מחיר למשתכן אופקים (צילום: אלכס פוטייבסקי)
פרויקט של תוכנית מחיר למשתכן(צילום: אלכס פוטייבסקי)

 

מחלוקת על השטח הציבורי הפתוח

העיכוב הממושך בפרויקט נגרם בשל מחלוקת תכנונית על השטח הציבורי הפתוח, שהובילה לתכנון מחדש של חטיבת הקרקע. לדברי זאב מילנר, מנכ"ל י. זילברמינץ, "הפרויקט התעכב משום התכנון שלו בנוי על גבעה עם שטח ציבורי. במשך כמה שנים היו לנו ולעירייה התלבטויות מה לעשות מבחינת התכנון בגבעה והאם להשאיר אותה טבעית. כתוצאה התארך התהליך יתר המידה עד שהתקבל היתר הבנייה".

 

מהנדס העיר מודיעין, צחי כץ, הסביר כי "שכונת הציפורים כולה מאוכלסת כבר שנתיים. כל מבני המגורים גמורים מזמן - חוץ מהפרויקט הזה. הקבלן הציע גישה תכנונית אחרת, וזה 'הרס' את לוח הזמנים. הוא היה יכול להתחיל לתכנן ולבנות בטופוגרפיה הקיימת. העירייה לא הסכימה לכך, והוא חזר אחרי תקופת זמן לתכנון חדש. ברגע שהחזירו את השטח הציבורי לשביעות רצונה, אישרה העירייה את השינוי".

 

 

היתר הבנייה הראשון בפרויקט הונפק ביולי 2018. אז מדוע רק כעת נערכת ההגרלה? משרד הבינוי והשיכון השיב לפניית "כלכליסט": "מעבר לקבלת ההיתר, נדרש הקבלן לעמוד בכל תנאי החוזה, לרבות תב"ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת ומפרט תקין. משרד הבינוי והשיכון, באמצעות חברת הבקרה של הפרויקט, מאשר לקבלן את התוכניות רק לאחר שהן עומדות בכללים ובהתאם לתקנות הנדרשות. במקרה הנידון, היו תיקונים רבים שעל היזם היה לבצע במפרט, בחוזה, בתב"ע ובתוכניות. לאחר שהשלים היזם תיקונים אלה, ובהתאם לנדרש, ניתן היה לצאת להגרלה".

 

עוד ציינו במשרד הבינוי והשיכון כי "מדובר במכרז בתוכנית מחיר למשתכן במתכונתה הישנה. על פי כללי התוכנית, ביצוע ההגרלה לזכאים על ידי משרד הבינוי והשיכון נעשה רק לאחר שמקבל היזם היתר בנייה בתנאים מהרשות המקומית ומציגו למשרד. על כן, כל פרטי קבלת ההיתר והתהליך שבוצע הם בין היזם לרשות המקומית. לאחר שקיבל היזם היתר בנייה בתנאים, הוציא המשרד את המכרז להגרלה במהירות - וזהו הפרויקט האחרון שיוגרל במסגרת זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס פוטייבסקי
פרויקט של תוכנית מחיר למשתכן
צילום: אלכס פוטייבסקי
מומלצים