שתף קטע נבחר

בעקבות חשיפת ynet: משרד הפנים חוזר בו מהנתונים על יהדותם של העולים לישראל

בעקבות הסערה שחוללו נתוני רשות האוכלוסין וההגירה שפורסמו לראשונה ב-ynet, הודיע משרד הפנים: "ככל הנראה נפלו אי דיוקים בעת איסוף הנתונים שפורסמו בנוגע לפילוח נתוני העולים". הם הבהירו כי יבחנו את הנתונים בשנית

משרד הפנים חוזר בו מהנתונים הרשמיים שפרסם ושנחשפו הבוקר (יום ב') ב-ynet, ולפיהם 86% מהעולים לישראל ב-9 השנים האחרונות אינם מוכרים על ידי המדינה כיהודים. בעקבות הסערה שחוללו הדברים, הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה: "ככל הנראה נפלו אי דיוקים בעת איסוף הנתונים שפורסמו בנוגע לפילוח נתוני העולים. הנתונים נבחנים בשנית ובתום הבחינה נפרסם הודעה מעודכנת".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

נתונים רשמיים של משרד הפנים שהגיעו לידי ynet, חשפו כי רק 14% ממי שקיבלו אזרחות ישראלית בשנים האחרונות מכוח חוק השבות הם בעצמם בני העם היהודי, בעוד ש-86% הם חסרי דת או בני דתות אחרות שעלו ארצה כצאצאים או כבני זוג של יהודים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, שהתפרסמו לבקשת עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), מתחילת שנת 2012 ועד סוף חודש אוקטובר 2019 הגיעו ארצה 179,849 עולים, אך רק 25,375 מהם יהודים. לעומתם, 154,474, כשישה מכל שבעה, אינם מוכרים ככאלה – לא מבחינת הרישום של הרשויות ה"אזרחיות" - ובראשם משרד הפנים - וכמובן שלא על פי ההלכה, כפי שדורשת הרבנות הראשית.

 

  ()
נתוני משרד הפנים כפי שפורסמו

 

פילוח לפי ארצות המוצא לימד כי כי בקרב העולים מרוסיה ומאוקראינה, המובילות את הרשימה, הנתונים קיצוניים עוד יותר. כך, למשל, מרוסיה הגיעו בתקופה האמורה 52,337 עולים - ורק 4.3% מתוכם יהודים, 1 בלבד מכל 25, ומאוקראינה באו 37,958 - 8% מהם בני העם היהודי. בקרב הצרפתים, שבמקום השלישי, 27% מ-28,676 העולים מוכרים כך, ומיוצאי ארה"ב, שבמקום הרביעי – 30% מתוך 18,272. אלא שכעת כאמור, משרד הפנים חוזר בו מפרסומיו שלו.

 

  ()

 

 

בסוכנות היהודית בירכו על ההבהרה, ואמרו כי "הסוכנות היהודית מסתייגת עמוקות מהנתונים הפוגעים במאות-אלפי עולים יהודים שהגשימו את חלום הציונות להגיע לישראל ולבנות פה את עתידם ועתיד ילדיהם ומתייגים אותם בצורה פסולה. לפי מיטב הבנתנו, מבדיקות שערכנו, המידע אינו נכון ונתוני הסוכנות היהודית מראים תמונה שונה לחלוטין.

 

כאמור, עלו בעשור האחרון כרבע מליון עולים מלמעלה 150 מדינות. נראה לשם ההמחשה את הנתון העוסק בעלייה מצרפת: בניגוד מוחלט לפרסום, לפי נתוני הסוכנות היהודית כ-97% (!) מבין עולי צרפת הם יהודים על פי ההלכה ו-3% בלבד הם זכאי חוק השבות. טוב עשה משרד הפנים שחזר בו והבהיר כי בנתונים שפרסם ישנם אי דיוקים".

 

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, אמר כי "בישראל חיים למעלה מחצי מליון עולים ולמעלה ממאה אלף ילדים שאינם יהודים על פי ההלכה, אבל מבקשים לחיות חיים יהודיים. בהנחה שמדינת ישראל אינה עומדת לשנות את חוק השבות - היא חייבת למצוא לבעיה זו פתרון מערכתי. הפתרון הראשון בנוי על סיוע לבירור יהדותם של אלה שהינם יהודים ומתקשים להוכיח זאת. והפתרון השני הוא עידוד גיור על פי ההלכה בקרב ילדי העולים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים