שתף קטע נבחר

מחקר: הקשר בין שתיית תה ירוק לירידה בסיכון לשבץ מוחי

המחקר בדק כחצי מיליון סינים והתמקד בהרגלי שתיית תה ירוק מול הסיכון ללקות בשבץ מוחי. נמצא כי בקרב אלו ששתו תה ירוק באופן יומיומי, הסיכון לשבץ ירד בהתאמה לכמות ותדירות השתייה

שבץ מוחי הוא אחד הגורמים המובילים לחולי ולמוות במדינות מפותחות. עקב הזדקנות האוכלוסייה, קיים חשש שכמות מקרי השבץ המוחי תעלה בקרב האוכלוסייה הכלל עולמית, דבר העלול ליצור נטל רב על בני המשפחה. מדובר בנטל כלכלי משמעותי, שיהפוך לעומס אדיר על מערכת הבריאות בעשורים הבאים וחשוב מאד כבר היום להבין ולפתח אסטרטגיות מניעה על מנת להפחית את הסיכון לשבץ מוחי.

 

לאחרונה, מחקרים אפידמיולוגיים נרחבים התמקדו בקשר בין רכיב תזונה, קבוצות מזון, דפוסי תזונה ושבץ מוחי. תה ירוק נחקר רבות בהקשר זה.

 

קיראו עוד

למיון תוך 3 שעות: איך מזהים שבץ מוחי – ומה עושים

שבץ מוחי: כך תזהו שזה קורה לכם

דו"ח חושף: כל חצי שעה מתרחש בארץ אירוע מוחי

 

ככל ששתיית התה הירוק היומי עלתה, חלה ירידה בסיכון לשבץ מוחי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ככל ששתיית התה הירוק היומי עלתה, חלה ירידה בסיכון לשבץ מוחי(צילום: shutterstock)

 

כך למשל, בנובמבר 2019 התפרסם מחקר גדול במגזין הרפואי The American Journal of Clinical Nutrition. המחקר נערך בסין בקרב כחצי מיליון גברים ונשים, ונחשב לגדול מאד בכל קנה מידה. מטרת המחקר הייתה להעריך באופן שיטתי את הקשר בין צריכת תה לסוגיו השונים לבין הסיכון לשבץ מוחי על סמך מחקר קבוצתי גדול.

 

במחקר השתתפו כחצי מיליון סינים (487,377 משתתפים) שמלאו שאלון על הרגלי צריכת התה במשך 12 החודשים האחרונים (כולל תדירות, משך זמן, כמות וסוג התה) ואף נשאלו באיזה גיל התחילו לשתות תה ירוק באופן קבוע. בקרב משתתפי המחקר דווח על 38,727 מקרים של שבץ מוחי לאורך השנים. לפי המידע שנאסף במחקר, בסך הכל 128,280 מבוגרים (26.3%) דיווחו על שתיית תה כמעט מדי יום (41.4% גברים, 15.9% נשים), בעיקר תה ירוק (86.7%).

 

לצריכת התה הירוק היה קשר הפוך מובהק התלוי במינון/כמות שתיית התה הירוק עם הסיכון לשבץ מוחי. כלומר, ככל ששתיית התה הירוק היומי עלתה, חלה ירידה בסיכון לשבץ מוחי. בקרב אלו ששתו תה ירוק באופן יומיומי, הסיכון לשבץ ירד בהתאמה לכמות ותדירות השתייה. גם אלו ששתו תה ירוק רק מדי פעם (שבועי / יומי) הורידו את הסיכון לשבץ בהשוואה לאלו שלא שתו בכלל. קשר הפוך זה בין כמות השתייה לסיכון לשבץ מוחי, נמצא רק ביחס לתה ירוק ולא לסוגי תה אחרים.

 

מסקנת המחקר הייתה כי בקרב מבוגרים סינים, צריכה גבוהה יותר של תה, ובמיוחד תה ירוק, הייתה קשורה לסיכון נמוך יותר לשבץ מוחי איסכמי ושטפי דם מוחיים. חשוב לציין שתוצאות המחקר אף הראו כי לשתייה קבועה של תה ירוק יש השפעה מובהקת של הורדת הסיכון לשבץ ב-8% בהשוואה לאלו שלא שתו בכלל, בכלי קשר לכמות היומית. כלומר, עצם השתייה הקבועה כבר הפחיתה את הסיכון. תוצאות אלו נמצאות בהלימה עם מחקרים נוספים שנערכו בשנים האחרונות בקרב אוכלוסיות שונות על הקשר שבין שתיית תה ירוק לסיכון לשבץ מוחי.

 

כך התה הירוק מסייע גם לירידה במשקל:

 

 

 

קשר הפוך מובהק בין תה ירוק לשבץ מוחי

מחקר גדול שהתפרסם בשנת 2015 במגזין הרפואי European Journal of Epidemiology בחן אף הוא את הקשר בין שתייה של תה ירוק לבין הסיכון לשבץ. מדובר במחקר מטה-אנליזה גדול שסקר מחקרים הקשורים לאירועים של שבץ מוחי ושתייה של תה ירוק. במחקר נכללו 24 מחקרים, השתתפו 852,206 אנשים ותוארו 10,572 מקרים של שבץ מוחי, מתוכם 2350 מקרי מוות משבץ.

 

ניתוח הקשר בין כמות שתיית התה הירוק לפי קטגוריות של שתייה גבוהה/מתונה/נמוכה לבין הסיכון לשבץ מוחי וממוות ממנו, הראו כי קיים קשר הפוך מובהק בין תה ירוק לשבץ מוחי. תוצאות המטה אנליזה הראו כי שתייה של 3 כוסות תה ביום הובילה לירידה של 18% בסיכון לשבץ מוחי, 16% סיכון מופחת לאוטם מוחי ו-11% סיכון מופחת לדימום תוך מוחי.

 

לשתייה של תה ירוק יש השפעה בריאותית מובהקת בהפחתת הסיכון לשבץ מוחי. תוצאות המחקר החדש ומחקרים נוספים שנערכו לאורך השנים מחזקים את חשיבות שתית התה הירוק כגורם מגן כתלות בתדירות ובכמות השתייה. על סמך מחקרים לאורך השנים ניתנה המלצה לשלב 3 כוסות התה ירוק ביום על מנת להגיע לאפקט המגן המירבי.

  

יעל דרור היא דיאטנית קלינית ופיזיולוגית (M.Sc) .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים