שתף קטע נבחר

הדיאטה שהפכה להיט בארה"ב: אוכלים לפי צבעים

הכירו את דיאטת Noom, שמשגעת את ארצות-הברית: מסווגים את כל המזונות לצבעים, אוכלים בהתאם ומורידים עד קילו שלם בשבוע. ההבטחה: המשקל החדש יישאר לאורך זמן

דיאטת ה-Noom נחשבת לאחת הדיאטות הפופולריות ביותר ברחבי העולם. בישראל עדיין לא רבים שמעו אליה כיון שמדובר בתוכנית תזונה המתבססת על אפליקציית הרזיה בטלפון הנייד. דיאטת ה-Noom היא אחת הנפוצות כיום בחיפושים בגוגל ויש הגורסים כי אף תהיה בין 3 המקומות הראשונים בתחום חיפוש הדיאטות.

 

יוצרי אפליקצית הדיאטה Noom טוענים כי לא מדובר בעוד טרנד דיאטטי חולף, אלא בשינוי הרגלי חיים שיכול להוביל לירידה של 0.5-1 ק"ג בשבוע, ולהישמר לאורך זמן.

 

קיראו גם:

הדיאטה הצמחונית הגמישה: גם בריאה וגם מרזה

דיאטת דוקאן: בלי פחמימות, לאכול חלבונים כפי יכולתכם - ולרזות

דיאטת "אתחול הגוף": 15 ימים של שייקים ואיבוד משקל

 

דיאטה באפליקציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דיאטה באפליקציה(צילום: shutterstock)

 

מאיפה הכל התחיל?

המייסדים של חברת Noom Inc , שפיתוח ביחד את אפליקציית הדיאטה Noom diet הם ארתום פטקוב וסייום ג'ונג ( Artem Petakov ו- Saeju Jeong ). השניים מתייחסים אל ה-Noom ככלי לשינוי הרגלים לאורך זמן ולא רק כדיאטה. לפי דברי סייום ג'ונג: "זו לא דיאטה - זה מסלול שינוי התנהגות ייחודי שמשתמש בפסיכולוגיה וביעדים קטנים כדי לשנות את ההרגלים שלך כדי שתוכל לרדת במשקל ולהחזיק אותו לתמיד".

 

האפליקציה הושקה ב-2011 וכיום יש מעל ל-47 מיליון משתמשים בדיאטת ה-Noom.

 

עקרונות הדיאטה

Noom היא אפליקציית בריאות המספקת מאמרים מקצועיים, כלים לניטור ומעקב על מנת לעודד ירידה במשקל. בנוסף למידע המקצועי וכלי המעקב אחרי תהליך הירידה במשקל, האפליקציה גם מציעה תמיכה של מאמני בריאות וירטואליים העוזרים לך להתמודד עם הקשיים של התהליך ומחזקים את המוטיבציה לעשות את השינוי ולהתמד בו.

 

תכנון הירידה במשקל מתבצע על ידי אלגוריתם המכתיב לכל אחד את היעד האישי לפי הנתונים שמכניסים לאפליקציה בתחילת התהליך (ממלאים שאלון אישי). השימוש באפליקציה הינו חינם במשך שבועיים ראשונים על מנת לתת לכל אחד זמן להתנסות בתכונית התזונה ומסגרת המעקב. במידה ומחליטים להמשיך, אז יגבה הסכום החודשי עבור השימוש.

 

מה יש באפליקציה?

אתגרים שבועיים ומידע - מידע על תזונה, ניהול מתח, קביעת יעדים ויצירת הרגלים בריאים.

כלים למעקב אחר ההתקדמות  - מאפשרים לך לרשום את הארוחות, את הפעילות הגופנית והמשקל הגוף.

צוות אימון וירטואלי- כולל מומחים בהצבת יעדים, מאמן קבוצתי ותמיכה קבוצתית. הם נועדו לעזור לכם להישאר בתוך מסלול/מסגרת השינוי לאורך זמן.

מעקב ביומטרי  - מעקב אחרי מדדים בריאותיים כמו רמת הסוכר בדם ולחץ הדם.

 

איך נבנית הדיאטה האישית?

Noom מעריך את כמות הקלוריות היומית הדרושה לכל אחד לפי נתונים של מין, גיל, גובה, משקל והתשובות הקשורות לאורח החיים בשאלון שממלאים בהתחלה. תוכנית התזונה שתבנה במסגרת הדיאטה תהיה תלויה במשקל היעד הסופי אליו רוצים להגיע ומסגרת הזמן בה רוצים שזה יקרה. אפליקצית Noom משתמשת באלגוריתם כדי להעריך כמה קלוריות צריך לאכול ביום כדי להגיע ליעד בגבולות הזמן הנקבעו. זה נקרא "תקציב הקלוריות שלך".

 

מטעמי בטיחות וכדי להבטיח תזונה נאותה, האפליקציה אינה מאפשרת תקציב קלוריות יומי מתחת ל -1,200 קלוריות לנשים או 1,400 קלוריות לגברים.

 

דיאטת ה-Noom מעודדת רישום אכילה יומי ושקילה יומית - שתי שיטות ניטור עצמי אלו הוכחו כמעודדות ירידה במשקל ושמירה עליו בטווח הרחוק.

  

תוכנית הדיאטה - מאכלים לפי צבעי הרמזור

דיאטת ה-Noom מתמקדת בעיקרון "הצפיפות הקלורית" של מזונות. כל המזונות מחולקים ל-3 קבוצות בצבעים שונים: ירוק, צהוב ואדום.

 

כל מאכל יקבל צבע לפי הצפיפות הקלורית וריכוז החומרים המזינים שהוא מכיל. מזונות אדומים ייחשבו כמאכלים פחות טוב שצריך להגביל את הכמות שאוכלים מהם לעומת מזונות ירוקים שמומלצים בתפריט בכמות גדולה יותר. בפועל, אין הדיאטה מגבילה או אוסרת מזונות אלא מגדירה את הכמות המומלצת לאכילה מכל מזון לפי הצפיפות הקלוריות (הצבעים), על מנת להצליח לשמור על מסגרת הקלוריות הדרושה לירידה במשקל.

  

למה הכוונה במושג "צפיפות קלורית" במזון?

מזון עם צפיפות קלוריות גבוהה מכיל כמות גדולה של קלוריות בכמות קטנה של אוכל, בעוד שלפריטים בעלי צפיפות קלוריות נמוכה יש פחות קלוריות בכמות גדולה של אוכל. מכאן שמזון דל קלוריות, כמו פירות וירקות, המכיל יותר מים וסיבים תזונתיים ודלים בשומן יהיו בקבוצת המאכלים הירוקים. לעומת זאת, מאכלים עתירי קלוריות, כמו דגים שמנים, בשרים, אגוזים, ממתקים וקינוחים, מספקים בדרך כלל שומן או/ו תוספת סוכרים והם דלים במים ובסיבים תזונתיים. לכן, מאכלים אלו יקבלו את הסימון האדום.

 

האפליקציה ממליצה לצרוך אחוז מוגדר של מזונות מכל צבע:

30% ירוק.

45% צהוב.

25% אדום.

 

  ( )

דגש על שינוי התנהגותי

ירידה במשקל לא תוכל להישמר לאורך זמן ללא שינוי התנהגותי בו מסגלים צורת חשיבה חדשה ביחס לאוכל, מאמצים הרגלי חיים טובים ונפטרים מהרגלים בעייתי שעלולים לחבל בהצלחת התהליך. דיאטת Noom חורטת על דיגלה השגת שינוי לאורך זמן ולכן מתמקדת גם בהיבט ההתנהגותי תוך כדי תהליך הירידה במשקל.

 

באפליקציה יש תוכנית לימודים עם בסיס פסיכולוגי המעודדת יכולת עצמית - האמונה ביכולת שלך לבצע הרגלים הנחוצים כדי להשיג את יעדיך. באופן זה, משתמשי דיאטת ה-Noom עשויים להצטייד טוב יותר בכלים וידע הדרושים לשינוי התנהגותי יעיל שהינו אחד מעמודי הטווח של שימור מוצלח של ירידה במשקל לטווח הארוך.

 

מחקרים

כל תוכנית דיאטה או תוכנית אכילה בה יש הגבלה קלורית יכולה לגרום לירידה במשקל אם מקפידים לעקוב אחריה. ויחד עם זאת, ההתמדה בדיאטה קשה לאנשים רבים. רוב הדיאטות נכשלות מכיוון שהן קשות לתחזוקה לאורך זמן.

 

נכון להיום, אין מחקרים מדעיים שהשוו את היעילות של דיאטת Noom עם דיאטות אחרות לירידה במשקל, אך יש מידע שנאסף בקרב משתמשי האפליקציה אותו ניתחו החוקרים להבנת עוצמת ההשפעה של האפליקציה על שינוי הרגלים וירידה במשקל.

 

במחקר אחד שנערך בקרב כמעט 36,000 משתמשי הדיאטה, עלה כי 78% מהמשתתפים חוו ירידה במשקל בזמן שהם השתמשו באפליקציה במשך 9 חודשים בממוצע, כאשר 23% חוו יותר מ 10% ירידה במשקל, לעומת משקל ההתחלה שלהם. המחקר מצא גם כי מי שעוקב אחר התזונה ונשקל בתדירות יומית (ביצע רישום אכילה יומי) הצליח לרדת יותר טוב במשקל.

 

עם זאת, יש עדין צורך במחקר מקיף יותר של התוכנית על מנת לתקף את הצלחתה.

 

יתרונות

הדיאטה מעודדת אכילה של יותר מזון טרי ומלא, ופחות אכילה של מזון מעובד.

בניית תוכנית אכילה יומית המבוססות על מנות קטנות מפוזרות לאורך היום שימנעו מצבי רעב.

התאמה אישית - חישוב אישי של כמות הקלוריות היומית לפי מדדים אישיים וקצב הירידה הרצוי של כל אחד.

יש גבול ביטחון שמונע דיאטה דלה ידי בקלוריות.

תמיכה של מאמנים לאורך תהליך הדיאטה.

חיזוק חשיבה של הצבת יעדים והשגתם כחלק מהכוח של הצלחת הדיאטה

תכנון שינויים בהרגלים ובאורח החיים ולא רק שינוי אכילה.

השרשת כלים ודרכי חשיבה שיאפשרו שינוי תפיסתי של התהליך כולו, גם לאחר סיום שלב הדיאטה.

תוכנית לאורך זמן ולא "דיאטת קסמים" ולא "דיאטת כסח".

 אין מזונות אסורים.

שיטת הצבעים מאפשרת לשלב מגוון מזונות עם הנחיה קלה וברורה לכמות המומלצת מכל אחד.

ישנה ספריה של מתכונים במסגרת האפליקציה המאפשרת לגוון ולתכנן את הארוחות לפי התפריט המתאים לך.

יש התייחסות להתאמת הדיאטה לפי אלרגיות למזון או אי סבילות למזונות מסוימים.

  

חסרונות

השימוש לא זול! מדובר ב-45 דולר (כ-157 ₪) סכום חודשי מינימלי.

רשום אכילה עלול להיות מתיש לאורך זמן.

שקילות יומיות מצד אחד עוזרות להיות "עם היד על הדופק" למניעת עלייה במשקל, אך גם עלולות ליצור תסכול כאשר אין ירידה או מופיעה עלייה שלא תמיד קשורה רק לאכילה (למשל עלייה הורמונלית של נשים לפני מחזור).

מדובר בתוכנית דיאטה וירטואלית בלבד במסגרת האפליקציה. אם אין לך סמארטפון או טאבלט, לא תוכל לבצע את הדיאטה. כמובן שחייב חיבור לאינטרנט כדי לשמור על קשר ולבצע את הפעלות הנדרשות באפליקציה (לא מתאים למקומות בהם יש בעיית קליטה של אינטרנט).

 אין מפגשים אישים או כל מסגרת אישית אחרת. מי שזקוק ל"שוטר" חיצוני ולפגישות אישיות, זו לא הדיאטה עבורו.

האפליקציה כרגע רק באנגלית ולא בהכרח מותאמת לטבח הישראלי (יש לא מעט מוצרי מזון בתפריט היומי שלא זמינים/מקובלים בארץ).

התמיכה עם המאמנים הווירטואליים היא דרך הודעות כתובות בלבד במסגרת האפליקציה. אין שיחות טלפון או תמיכה אחרת. הכל בהקלדה במסגרת "צ'אט".

 

קצב ירידה במשקל

הדיאטה מראש אינה מוגדרת כדיאטה לירידה מהירה במשקל. קצב הירידה מותאם לכל אחד בהתאם למשקל ההתחלה, משקל היעד ומסגרת הזמן שהוא רוצה להשיג את היעד. הדיאטה מדברת על קצב ירידה של 0.5-1 ק"ג בשבוע.

 

האם יכולה להפוך לאורח חיים לשנים?

כן. זו המטרה המוצהרת של תוכנית הדיאטה. להצליח ליצור שינוי התנהגותי וחשיבתי שיגרום לדיאטה להפוך לאורח חיים ולשמר את הירידה במשקל לאורך זמן.

 

 

 

  ( )

 

 יעל דרור היא דיאטנית קלינית ופיזיולוגית (M.Sc)

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אכילה לפי צבעים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים