שתף קטע נבחר

דיאטת דוקאן: בלי פחמימות, לאכול חלבונים כפי יכולתכם - ולרזות

הדיאטה נקראת על שם הרופא הצרפתי פייר דוקאן Pierre Dukan שפיתח אותה והיא מתבססת על ההנחה שספירת קלוריות איננה הפתרון לירידה במשקל, לעומת זאת אכילת חלבונים - כן. האם היא יעילה לכולם, כמה זמן אפשר לעשות אותה ולמה היא זכתה לתואר - הדיאטה הכי פחות טובה בעולם

כאשר מתפרסם דירוג שנתי של הדיאטות הטובות ביותר בעולם, כמובן מיד בודקים מי ממוקם ב-3 המקומות הראשונים ובמיוחד מי קטף את התואר הנכסף של ה"דיאטה הטובה בעולם".

 

אבל, האם שאלתם פעם את עצמכם מי ממוקם במקום האחרון? איזו דיאטה קיבלה את הציון הנמוך ביותר מחבר השופטים? מדוע?

 

דיאטת דוקאן (Dukan diet) קיבלה את הדירוג הנמוך ביום מבין 41 דיאטות ודורגה במקום האחרון בקטגוריית "הדיאטה הטובה בעולם", לשנת 2019 על ידי המגזין US NEWS. זו כנראה הדיאטה הכי פחות מומלצת מסיבות רבות וחשוב לקרוא ולהבין מה היו השיקולים של המומחים לדירוג הנמוך.

 

קיראו עוד:

דיאטת צום השומן Fat fasting diet: לרדת 3 ק"ג בשבוע

הדיאטה שמשגעת את העולם: צמים 16 שעות ואוכלים חופשי 8 שעות

דיאטת מאיו קליניק: לרדת במשקל - ולמנוע מחלות

 

מאיפה הכל התחיל?

הדיאטה נקראת על שם הרופא הצרפתי פייר דוקאן Pierre Dukan שפיתח את עקרונות הדיאטה. היא מתבססת על ההנחה שספירת קלוריות איננה הפתרון לירידה במשקל, לעומת זאת החלבון כן.

 

הגישה של הדיאטה היא כי יש צורך להפחית בכמות הפחמימות שאוכלים על מנת לחייב את הגוף לנצל מקורות אנרגיה חלופיים במקום הגלוקוז. כלומר, לחייב את הגוף לשרוף שומן.

 

הדיאטה גורסת כי בשבוע הראשון אפשר לרדת 4.5 ק"ג (10 פאונד) ולהמשיך לרדת בשבועות לאחר מכן כ-1-2 ק"ג בשבוע, עד אשר מגיעים למשקל היעד. חשוב לציין שבשנת 2014 נשלל רישיונו של ד"ר דוקאן בצרפת בגלל שניסה לקדם את הדיאטה הזו בצורה מסחרית.

  

דיאטה (צילום: shutterstock)
חלבונים בלי הגבלה. דיאטת דוקאן(צילום: shutterstock)

 

עקרונות הדיאטה

כללי האכילה של הדיאטה מאד מחמירים ונחשבים נוקשים. הם כוללים הנחיות מדויקות מה מותר ומה אסור. שימו לב, גם חריגה קלה ביותר מן הכללים תיחשב כ"הריסת" התהליך כולו. הדיאטה בנויה מ-4 שלבים.

 

שלב ראשון Attack phase- אכול חלבונים כפי יכולתך

מה אפשר לאכול?

בשר בקר רזה, עגל, עוף, הודו, איברים פנימיים כולל כבד ולשון. בנוסף אפשר לשלב צדפות, ביצים, חלבון המופק מירקות כמו טופו וסייטן, חלב ללא שומן, משקאות ללא קלוריות (אפשר משקאות דיאט תוססים), יש להוסיף כף וחצי של סובין שיבולת שועל לתפריט מדי יום. אפשר לשלב תבלינים ועשבי תיבול.

 

שלב שני Cruise- בנוסף לחלבון, אפשר לשלב ירקות ספציפיים בימים מסוימים (הכל מאד מוגדר ומדויק).

מה אפשר לאכול?

אפשר לאכול ירקות כמה שרוצים, אך חייבים לבחור ירקות לא עמילניים. למשל, אפשר לאכול מלפפונים, פטריות, קישואים, פלפלים, חסות ועלים ירוקים. יש צורך להוסיף לתפריט כל יום 2 כפות של סובין שיבולת שועל.

 

ההנחה של דוקאן היא לשלב את הירקות לסירוגין. כלומר, יום אחד רק חלבון וביום הבא אפשר לשלב ירקות ללא הגבלה מתוך הרשימה. יש להמשיך בתוכנית זו עד אשר מגיעים למשקל היעד.

 

שלב שלישי Consolidation- כאשר מגיעים למשקל היעד מתחיל "שלב מעבר" הדרגתי בו אפשר להתחיל לשלב בהדרגה עוד מזונות כמו גבינות ולחם.

משך שלב זה אמור להיות בהתאם למשקל שירדתם בתהליך. עבור כל חצי ק"ג שירדת בדיאטה (1 פאונד), יש לקיים 5 ימים של שלב המעבר. מכאן, שאם ירדתם 5 ק"ג במסגרת הדיאטה, עליכם לשמור על "שלב המעבר" במשך 50 ימים. זאת על מנת להבטיח שהמשקל לא יעלה חזרה.

 

ככל שכמות המשקל שירד גדולה יותר, כך צריך יותר זמן להימצא בתוך שלב זה.

 

מה אפשר לאכול?

חלבונים - אכל כפי יכולתך, ירקות - ירקות לא עמילנים, פרי - מנה אחת ביום, לחם - 2 פרוסות לחם מחיטה מלאה, גבינה - כמות של 45 גרם ביום, סובין שיבולת שועל - 2 כפות ביום.

 

בכל שבוע, אפשר גם לשלב 2 מנות מהמזונות הבאים: פינוקי חלבון (רגל של כבש), "ארוחת חגיגה" בה אפשר לאכול כל מה שרוצים, כל עוד לא מתפרעים עם הכמויות. אסור גם לעשות 2 "ארוחות חגיגה" ביום. בנוסף, חייב להיות יום אחד בשבוע שבו חוזרים לאכילה של חלבון בלבד.

 

שלב רביעי Permanent Stabilization - המטרה של השלב האחרון היא שילוב של עוד מזונות לתפריט כדי לחזור לאכילה יותר מגוונת.

עם זאת, יש כמה כללים מאד מדויקים שחייבים לשמור עליהם בעת גיוון התפריט בשלב האחרון ולא מדובר בחזרה לאכילה רגילה.

 

מה אפשר לאכול?

6 ימים בשבוע אפשר לאכול כל מה שרוצים, עם המלצה לזכור את העקרונות האכילה המומלצים שהיו בשלבים הקודמים. יום אחד בשבוע חייב להיות חלבון בלבד. חובה לשלב 3 כפות של סובין שיבולת שועל ביום.

  

מחקרים

אין עדויות מחקריות שבוחנות את דיאטת דוקאן, ולכן אין אפשרות להעריך את תוצאותיה ובטיחותה הבריאותית לאורך זמן. סקר אונליין שנערך בשנת 2010 בקרב 1,525 אנשים, דיווח כי אנשים ירדו 7-4.5 ק"ג בממוצע בשני השלבים הראשונים.

 

יתרונות

 אפשר לאכול ללא הגבלה חלבון.

תחושת שובע ומלאות מהאפשרות לאכול כמויות גדולות.

ירידה מהירה במשקל.

כללים ברורים למי שזקוק למסגרת נוקשה וברורה של אכילה.

שלבים מוגדרים המאפשרים תהליך מובנה של הוספת מזונות לאחר שלב הירידה בניסיון לשמור על ההישג לאורך זמן.

  

חסרונות

 יש הרבה חוקים והגבלות.

עלול ליצור בעיה באיזון התזונתי כאשר יש צורך להימנע מכל כך הרבה מזונות למשך תקופות ארוכות (שלב ראשון ושני של הדיאטה).

מקשה ולא קל לצאת אכילה בחוץ או/ו להשתתף באירועים חברתיים.

לא בהכרח מתאים לצמחונים.

  

קצב ירידה במשקל

על סמך עדויות של אנשים, ירידה מהירה בעיקר בהתחלה. כאמור, אין מחקרים קליניים ועדויות מתועדות על קצב הירידה.

 

האם יכולה להפוך לאורח חיים לשנים?

השלב הרביעי אמור להיות בנייה של אורח חיים שיישמר לאחר הדיאטה. עם זאת, לא בהכרח פשוט לשמור גם עליו.

 

תפריט ( )

 יעל דרור היא דיאטנית קלינית ופיזיולוגית (M.Sc)

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דיאטת דוקאן. ירידה מהירה במשקל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים