שתף קטע נבחר

ההכרזה על זהות המפכ"ל מתקרבת: "אין מניעה למנות מועמדים"

ההודעה על המועמד של ארדן אמורה הייתה להגיע כבר בסוף השבוע, אך השר ביקש חוות דעת ממשרד המשפטים והיועמ"ש על הפוליגרף של שלושת המועמדים. מנדלבליט השיב כי אין מניעה למנותם - אולם ארדן דרש חוות דעת כתובה. מסתמן שההכרזה על המועמד הבא תתפרסם עוד היום

גלעד ארדן באולפן ynet בחירות 2019   (צילום: אבי מועלם)
יכריז היום? ארדן(צילום: אבי מועלם)

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמור היה להכריז בסוף השבוע האחרון על המועמד שאותו ירצה למנות למפכ"ל המשטרה. בסוף השבוע האחרון קיבל ארדן את הפוליגרף התעסוקתי של שלושת המועמדים לתפקיד - ניצב מוטי כהן, ניצב דורון ידיד וניצב אלון אסור והעביר אותו גם לידי משרד המשפטים, על מנת שזה יבחן אותו ויכשיר את השלושה.

 

 

ממידע שהגיע לידי ynet, נציגי משרד המשפטים עדכנו את השר בשיחה בעל-פה כי אין מניעה להעמיד את אחד מהשלושה בפני ועדת גולדברג, העוסקת במינוי בכירים בשירות המדינה. אולם ארדן, שכבר למוד סבל ממינוי מפכ"לים, לא הסתפק בתשובה בעל-פה וביקש לקבל חוות דעת כתובה מהיועץ המשפטי לממשלה וממשרד המשפטים, שצפוים להעביר את חוות הדעת הכתובה עד שעות הצהריים. על כן, ייתכן שההכרזה תגיע עוד היום (ראשון).

 

במקביל, הביא ארדן לאישור הממשלה בישיבתה את הארכת כהונתו של ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, בעוד שלושה חודשים.

דורון ידיד מוטי כהן אלון אסור (צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)
המועמדים למפכ"לות(צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)

כזכור, בתחילת השבוע שעבר אישר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, למנות מפכ"ל קבוע למשטרה לאחר עיכוב של כשנה בעקבות הפלונטר הפוליטי. מנדלבליט ציין במכתבו כי מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת.

 

במהלך השבוע שעבר נרשם עימות בין המשטרה לארדן בנוגע לתהליך בדיקת המועמדים לתפקיד המפכ"ל בעקבות בקשתו לקבל את בדיקות הפוליגרף התעסוקתי שלהם. היועצת המשפטית של המשטרה הודיעה שלא תעביר את הבדיקות מכיוון ש"יש דברים רגישים שלא אמורים להיחשף". בסביבתו של ארדן אמרו אז כי הוא לא יקבל כל החלטה עד שכל הנתונים יהיו ברשותו. "אין סיבה שהוא יגלה בוועדת גולדברג משהו שיכול היה חלילה למנוע מינוי כזה או אחר, זה אבסורד", טענו.

 

לבסוף הסכימה המשטרה להעביר לידיו של ארדן חלק מבדיקות הפוליגרף של המועמדים, למרות סירוב היועצת המשפטית. הנתונים שהועברו לידיו היו כאלה שעשויים להוביל לביטול הבחירה במפכ"ל כמו יחסי מרות עם פקודות או עבירה פלילית כלשהי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל
המועמדים למפכ"לות
צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל
מומלצים