שתף קטע נבחר

מי מרוויח ממלחמות הגז של ישראל

הפלונטר הגיאופוליטי מורכב מטורקיה, רוסיה, מצרים, לוב, אלפי ק"מ של צינורות וחיל ים יהודי. מה לא עושים בשביל תשובה ונובל אנרג'י

 

מל
השחקנים במלחמות הגז בים התיכון(צילום: shutterstock, AP, EPA, AFP, רויטרס, Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin)

מתישהו ב-2015, אחרי שחזרתי מעירק וצפון סוריה והסרט שעשיתי עלה במבט שני של הערוץ הראשון, הגיעה אליי הביתה חבורה קטנה של אנשי מודיעין. הם רצו לדעת פרטים על דאעש, שהיה השם החם בחדשות. אני התעקשתי שדאעש זה סתם. כמה עשרות אלפי לוחמים ללא חיל אוויר או שריון, ושבמאמץ אווירי קטן ונחישות יטוטאו מרחבי השטח הענק שהם מחזיקים. אמרתי שהם לא מסתכלים לכיוון הנכון. שטורקיה היא האיום על מדינת ישראל ועל האינטרסים שלה. שהיא זו שעומדת מאחורי דאעש וחותרת לעליונות בים התיכון.

 

 

הם הביטו בי בהפתעה. אחד היתרונות של מודיעין הוא ש-99% מחומריו גלויים. בכל ארגון מודיעין מאזינים אלפי אנשים לכל מה שנאמר, אלפים אחרים סורקים את התקשורת ומחלקות המחקר מסנתזות את החומרים. אני עושה אותו דבר. באחד הפרסומים היה כתוב שב-2022 תקבל טורקיה מספרד שתי ספינות נחיתה אמפיביות שמסוגלות לשאת מסוקים ו-20 אלף נחתים כל אחת. טורקיה היא כבר היום הצבא הגדול בנאט"ו. השני בגודלו באירופה אחרי רוסיה. בשביל מה הם צריכים צבא כזה גדול? למה ואיפה הם צריכים לנחות בים התיכון? בעזה?

 

עוד כתבות בנושא:

 

הטורקים שלחו את המאווי מרמרה על מנת ליצור לעצמם נמל בעזה. ישראל (בשלומפריות) הכשילה אותם. הטורקים מסייעים לוואליאת סיני בחצי האי סיני ומעורבים מראשית המהפכה בלוב, משלחים לשם לוחמים של דאעש. לאחר שהכוחות המקומיים הצליחו להכניע אותם, הם העבירו את תמיכתם לממשלה בטריפולי, זו שנלחמת בגנרל חליפה חיפטאר, שבסיס הכוח שלו בטוברוק ומשם הוא חותר להשתלט על כל לוב, בסיוע שכירי החרב הרוסים של כוח וגנר (כוח ההתערבות האיכותי, הלא-רשמי והמצויד היטב, שהוא ידו הארוכה של ולדימיר פוטין).

 

הטורקים והרוסים משתמשים בכוחות מקומיים על מנת להילחם ביניהם. כמו בסוריה. על מה הם נלחמים ואיך אנחנו מעורבים?

כל אחד מהצדדים נלחם על השליטה באירופה ובאנרגיה שזורמת ליבשת. זה גם עניין של כסף וגם עניין של לקיחת בני ערובה וסחיטתם. שום מדינה אירופית לא תסתכן במריבה עם מי שמספקת לה אנרגיה. רוסיה היא יצרנית גז גדולה וצינורותיה מובילים לאירופה. טורקיה היא בעיקר מוליכת צינורות: היא מקבלת נפט מהשדות בצפון עירק ובצפון סוריה, והנפט האיראני והאזרי זורם דרכה. אם כי שם יש בעיה קטנה, כי הרוסים כבשו את אבחזיה (המלחמה בגיאורגיה ב-2008) על מנת לחתוך את צינור הנפט הזה ברגע שירצו.

 

בלוב המאבק הוא לא רק על אוצרות הנפט והגז שלה – אלא גם על המים הכלכליים. לוב נמצאת מול טורקיה, והטורקים טוענים שהצינור הישראלי-מצרי–קפריסאי-יווני המתוכנן עובר דרך המים הכלכליים שלהם (הטורקים כבשו את צפון קפריסין ב-1972).

 

 

אם הרוסים ינצחו את המלחמה בלוב וחיפטר ישלוט במדינה – ישלטו הרוסים בצינור בעזרת בעלי בריתם. הצינור של הברית שבה מעורבת ישראל לא תוכל לעבור שם ללא היתר רוסי. ותשלום.

 

ישראל התכוננה למאבק הזה מבעוד מועד על ידי הזמנת קורבטות כבדות מגרמניה ושולות מוקשים ועוד כמה צוללות. זה היה חלק מהדיל. צחוק, אה? הגרמנים צריכים גז ולכן הם בעדינו. אנגלה מרקל לא מחבבת במיוחד את ארדואן ואת פוטין.

 

כך עלולה טורקיה לחסום לישראל את הים התיכון ()
החסימה של ישראל באמצע הים התיכון

הדבר היחיד שמעמיד את העניין הישראלי על כרעי תרנגולת, הוא שלנו, אזרחי ישראל. אין שום עניין בצינור הגז הזה. על אמת, הגז הישראלי היה צריך לשמש עתודה אסטרטגית לדורות עבור מדינת ישראל. בפועל, על ידי מתווה הגז העקום, שגם הוא פורק על ידי בנימין נתניהו, מותר למפיקי הגז (יצחק תשובה, נובל אנרג'י ועוד כמה) לשווק את הגז החוצה. לאירופה.

 

בשביל לשווק אותו צריך צינור גז לאירופה. בשביל צינור גז לאירופה צריך צי ישראלי חזק ואפקטיבי שמשימתו תהיה לשמור על המים הכלכליים. יפה, אה? קנינו קורבטות, צוללות ושולות מוקשים על מנת להגן על האינטרסים של תשובה, נובל אנרג'י, המצרים וידידינו הטובים ביוון וקפריסין. זה גם דיל הצוללות עם מצרים. ברית אינטרסים.

 

אף אחד מהדברים האלו הוא לא בשבילנו. לרוסים יש את כוח וגנר, הטורקים מעבירים ללוב חיילים משלהם וכוחות של דאעש (או איך שהם קוראים ללוחמים שהם מאמנים אצלם), ואצלנו, הצבא המוסרי ביותר בעולם, עומד לשלוח את מיטב בנינו למלחמת הגנה על שלום צינור יצוא הפטרו-דולרים של הטייקונים.

 

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 31/12/2019 09:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים