שתף קטע נבחר

צל"ש מיוחד ללוחם שאיבד את רגלו וקבע שיא עולם במרתון

הריצה תמיד הייתה חלק גדול מחייו של איתן חרמון. כאשר הוא נפצע במלחמת לבנון השנייה ואיבד את רגלו הוא היה בטוח בדבר אחד: הוא לא הולך לוותר עליה. לאחר שנים רבות של מאמצים הוא שבר לפני שלוש שנים את שיא העולם בריצת מרתון לקטועי רגליים. השבוע העניק לו משרד הביטחון את אות המופת השיקומי

בטקס מרגש במחוז תל-אביב של אגף השיקום במשרד הביטחון, קיבל איתן חרמון ביום ראשון האחרון את אות המופת השיקומי, העיטור היוקרתי של משרד הביטחון לנכי צה"ל קשים שהשתקמו באופן מעורר השראה.

 

כתבות נוספות:

מסכמים את 2019 בתחום הכושר: מה היו המגמות הבולטות?

כיצד להכין את הגוף למרוץ הקשה בעולם?

התחלתם לרוץ? הפציעות והסיכונים הבריאותיים שמצפים לכם

 

בשנת 2006 נפצע חרמון קשות ברגלו במלחמת לבנון השניה לאחר שהאכזרית בה נסע עלתה על מטען. על האלונקה, כשהוא שוכב פצוע עם רגל מרוסקת ומסביבו המולה, חרמון, שהחל לרוץ כבר בגיל 10, ולימים הפך לספורטאי מצטיין ורץ למרחקים ארוכים, חזר רק על משפט אחד – "אני עוד ארוץ מרתון".

 

הוא עבר מספר רב של ניתוחים ותהליך שיקום ארוך ומורכב, אך יחד עם זאת היה נחוש בהחלטתו לחזור למסלול הריצה. תחילה הוא נלחם במשך חודש וחצי בבית החולים על מנת להציל את רגלו, וכשניסיון זה לא צלח, לאחר שמונה חודשים ארוכים של התלבטויות, הוא ביקש לקטוע את הרגל. כך הוא התחיל ללמוד ללכת מחדש וכך גם למד לרוץ.

 

"כבר כשנפצעתי, על האלונקה בדרך לבית החולים, אמרתי שאני אחזור לרוץ מרתון", הוא משחזר. "הריצה תמיד הייתה חלק גדול מהחיים שלי ובשבילי לחזור לרוץ היה לחזור לחיים. ברגע שיש לך מטרה מול העיניים ואתה מחלק אותה לצעדים קטנים, בסופו של דבר אתה מגיע אליה".

 

צפו במסע המדהים שעשה איתן:

 

 

אין דבר העומד בפני הרצון

המטרה הגדולה שסימן לעצמו חרמון הייתה להיות שיאן עולם בתחרות המרתון. הניסיון הראשון התרחש במרתון טבריה ב-2010 ולאחר מכן במרתון ברלין באותה שנה, בו הצליח להגיע לתוצאה השניה הכי טובה בעולם לקטועי רגליים. הוא השתתף ב-16 תחרויות בסה"כ עד אשר הגיעה ההצלחה הגדולה במרתון וינה, באפריל 2017.

 

באותו מרתון עצר חרמון את השעון על 2:56:53 שעות וקבע שיא עולמי. מאז הוא השלים עוד כמה ריצות מרתון ברחבי העולם: בנובמבר האחרון הוא צלח את מרתון ניו-יורק היוקרתי ובקרוב יחל להתאמן לקראת מרתון וינה באפריל 2020, שאליו יצא בתמיכת עמותת תקוות.

 

במקביל הוא מתנדב למען נכי צה"ל ומרצה בבתי ספר. על שיקומו יוצא הדופן ועל תרומתו לחברה החליט אגף השיקום במשרד הביטחון להעניק לו כאמור את אות המופת השיקומי. "איתן חרמון הוא דוגמא ומופת לא רק לנכי צה"ל אלא לכלל אזרחי ישראל", אומרת מנהלת מחוז ת"א באגף השיקום של משרד הביטחון, ליאת גרטמן. "הוא שבר את תקרת הזכוכית: הוא שיאן עולם ובנוסף עובד, מתנדב ומגדל משפחה לתפארת".

 

"אגף השיקום מאז ועד היום עוזר לי בכל מה שאני צריך", אומר חרמון, "אני רואה בהם שליחות כי לא תמיד קל לעבוד עם אנשים שלא קל להם. הם ועמותת תקוות הם חלק מהקבוצה שדוחפת אותי כדי להגיע להישגים. המסר שלי לנכי צה"ל ובכלל הוא למצוא משהו שאתה באמת רוצה להשיג אותו. ברגע שאתה מוצא משהו, כבר יש לך את הכוח והמוטיבציה להצליח".

 

איתן חרמון בטקס קבלת אות המופת השיקומי ()
איתן חרמון בטקס קבלת אות המופת השיקומי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתן חרמון. שבר את תקרת הזכוכית
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים