שתף קטע נבחר

אסדת הגז והנישוב: מהו הבנזן שנפלט לאוויר?

כמה בנזן אמור להיפלט במהלך פעולת הנישוב באסדת לווייתן, כמה בנזן פולטים בתי הזיקוק וכמה תחנות הדלק, שנמצאות ליד הבית שלכם? בדקנו

הבנזן, שנפלט בין היתר במהלך פעולת "הנישוב" באסדת הגז לווייתן, הנמצאת כ-10 ק"מ מחוף דור, הוא חומר מסרטן לאדם. עם זאת, במשרד להגנת הסביבה פרסמו בצהריים (יום ג') לפיהם אין עלייה בחומר המסוכן באזור מעיין צבי, הסמוך לחוף דור.

 

 
באתר המשרד להגנת הסביבה נכתב כי בנזן משמש בתהליכי ייצור פלסטיק, סיבים סינטטיים, תרופות, חומרי ניקוי וחומרי הדברה וכממס לשמנים ושומנים. המקורות התעשייתיים העיקריים לפליטות בנזן: תעשיית הגומי, זיקוק וייצור דלק וייצור כימיקלים. מקורות נוספים לפליטת בנזן: עישון סיגריות, מילוי מכלי דלק ללא אמצעי מישוב אדים. חשיפה נשימתית קצרת טווח לבנזן עלולה לגרום לגירויים בעיניים, נמנום, כאבי ראש, סחרחורות והקאה. בחשיפה ארוכת טווח בנזן ידוע כמסרטן, טרטוגני ועלול לסכן עוברים. לבנזן רעילות אקוטית גבוהה לחיים הימיים. חשיפה ארוכת טווח עלולה לגרום לקיצור תוחלת החיים, בעיות פוריות ושינויים במראה ובהתנהגות.
 

בישראל קיים תקן שנתי הנמוך מזה של מדינות אירופה ובנוסף גם תקן יממתי, כלומר החמרה נוספת המגבילה את הריכוזים גם בממוצע יממתי. ערכי הבנזן נקבעו בהסכמה על-ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה ועוגנו בתקנות "אוויר נקי" ב-2016. התקן השנתי עומד על 1.3 (מק"ג/מ"ק) והתקן היממתי עומד על 3.9 (מק"ג/מ"ק), אך מותרות שבע חריגות ביממה.

 

בהיתר הפליטה של אסדת לוויתן מוגבלת הפליטה של הבנזן לכמות של 121 ק"ג/שנה בשלב א ו-157 ק"ג/שנה בשלב ב (התחלת יצוא גז). בסוף הליך הנישוב צפוי להיפלט 76 ק"ג בנזן. מדובר בכמות גדולה יחסית להיתר השנתי. המשמעות של פליטה שנתית זו בשלב א' היא קצב פליטה שעתי של 13.8 גרם/שעה של בנזן (121 ק"ג ב-8,760 שעות בשנה). במהלך הנישוב אשר נמשך כמה שעות עשוי קצב הפליטה השעתי להגיע ל-9.5 ק"ג שעה. כלומר, גבוה משמעותית מקצב הפליטה לפי ההיתר השנתי.

 

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה(צילום: מוטי קמחי)

 

יחד עם זאת, אם נשווה את אסדת לוויתן לקצבי הפליטה השעתיים של בנזן ממקורות מזהמים אחרים, ניתן לראות שקצבי הפליטה השעתיים מהמקורות הללו עולים באופן משמעותי על קצב הפליטה מהאסדה. לשם השוואה, בתי הזיקוק חיפה (בז"ן) פולטים 255 גרם בנזן לשעה. בתי זיקוק אשדוד פולטים 300 גרם/שעה. בתחנת דלק סטנדרטית יש פליטה של 178 גרם/שעה. יחד עם זאת בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה יש פליטה של 7.8 גרם/שעה. בכל האתרים האלה - בז"ן, בתי זיקוק אשדוד ואורות רבין - הקרבה למוקדי אוכלוסיה הוא גדול הרבה יותר מהאסדה, המרוחקת כ- 10 ק"מ מהחוף.

 

יש לציין כי הערכת ריכוזי הבנזן הצפויים בחוף מתבססים על נתונים שסיפקה חברת נובל אנרג'י. בין היתר בנוגע להרכב הגז ונתוני הפעלת האסדה. במשרד להגנת הסביבה מסרו כי חברת נובל אנרג'י והמשרד להגנת הסביבה ביצעו כל אחד בנפרד סימולציות במודל פיזור מזהמים להערכת ריכוזי הבנזן בחוף. תוצאות הסימולציה שהמשרד ביצע מצאו כי בעת הנישוב, תוספת הזיהום המרבית לא תעלה על 3.5% מהתקן המירבי לזיהום שנקבע בישראל (3.9 מיקרוגרם / מ"ק), כלומר תוספת של 0.12 מיקרוגרם של חלקיקי בנזן.

 

עוד ציינו כי "באיזור החוף הסמוך לאסדה, תוספת כזו, אם יתממש התרחיש הגרוע ביותר, תביא את זיהום האוויר לרמה מוערכת של כ-1.6 מיקרוגרם / מ"ק בנזן, רחוק משמעותית מהרמה המקסימלית ונמוך גם מזיהום האוויר המירבי במרכזי הערים הגדולות, שסובלות מזיהום של כלי-הרכב. ריכוזים אלו נעים בין 1.85 מיקרוגרם למ"ק לבין 4.21 מיקרוגרם למ"ק. כך למשל נמדד בתחנת הניטור בר אילן בירושלים ערך ממוצע יממתי מרבי של 2.44 מק"ג/מ"ק בנזן בשגרה בשנת 2018. בתחנות הניטור הדר ואיגוד בחיפה נמדדו ערכים יממתיים מרביים של 2.58 ו-2.69 מק"ג/מ"ק".

The Leviathan gas rig  (Photo: AFP)
The Leviathan gas rig (Photo: AFP)

 

תושבים המתגוררים באזור זכרון יעקב ובמועצה האזורית חוף הכרמל לא רגועים מהנתונים. לטענתם, בזמן הרצת האסדה צפויים להיפלט במשך שעות גזים כגון בנזן, חנקן וחלקיקים נוספים שעלולים לפגוע בדרכי הנשימה. כמה מהתושבים שגרים בסביבת החופים הקרובים לאסדה טוענים לאובדן אמון בממשלה - והחליטו לעזוב את בתיהם במחאה.

 

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר בתגובה לחששות התושבים כי "הרבה יותר מסוכן להיות עכשיו בצומת עזריאלי מאשר להיות ביישובי חוף הכרמל, אני נמצא מהבוקר בחוף הכרמל, מסתכל על נתוני תחנות הניטור ומבין שהמצב פה די רגוע, יש כאן ריכוזים בין הנמוכים בארץ, לעומת זאת אני לא בטוח שבצומת עזריאלי ריכוז הבנזן הוא לא הרבה יותר גבוה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
אסדת לווייתן מול חוף דור
Photo: AFP
מומלצים