שתף קטע נבחר

ליצמן: שוקלים להעביר חוק שישלול זכויות מסרבני חיסון

שר הבריאות התייחס לבהלת החיסונים והלחץ הציבורי סביבם במסיבת עיתונאים: "לא באשמתנו". בדבריו אף הציע לקדם חוק שיחייב את הציבור להתחסן מפני שפעת וטען כי הפתרון הוא הקמת מפעל חיסונים בישראל

 יעקב ליצמן במסיבת העיתונאים: "נאלצנו להשמיד חיסונים בעבר" - צפו

 

שר הבריאות יעקב ליצמן, התייחס היום (שלישי) במסיבת עיתונאים במשרד הבריאות בתל-אביב למחסור בחיסונים: "קיבלנו את החיסונים מאוחר מאוד ולא באשמתנו. קיבלנו אותם מארגון הבריאות העולמי שבוחר את הרכב החיסון והוא הגיע מאוד מאוחר.

 

"בתחילה אחוזי ההתחסנות היו מאוד נמוכים. לחצנו וקראנו לציבור לצאת להתחסן, השפעת הגיעה ובימים באחרונים יש התעוררות אצל הציבור להתחסן.

 

"יש קבוצות באוכלוסיה שמסרבות להתחסן. נודע לי בימים האחרונים על רופאים שממליצים לא לחסן. המשרד, דרך המנכ"ל והעובדים הבכירים מחליטים שזה מה שיהיה. נשקול להעביר חוק, נשלול זכויות למי שיסרב להתחסן. כרגע מוקדם לדבר על זה כי אין כנסת אבל בהחלט צריך לעשות משהו.

 

קיראו עוד:

חשש: פעימת החיסון השנייה השמורה לתינוקות וילדים לא נשמרה בקופות החולים

מאחוז נמוך - להיסטריה: למה הישראלים לא נוהגים להתחסן לשפעת?

שפעת החזירים חוזרת: מה כל כך מסוכן בה?

 

"בשנים האחרונות נאלצנו להשמיד חיסונים בהרבה כסף, לא רצינו להגיע לזה שוב השנה ולכן הזמנו כמות מסוימת כדי שנוכל להשקיע את הכסף במיונים ודברים אחרים לא פחות חשובים. כעת בהחלט הזמנו חיסונים נוספים שצריכים להגיע לארץ. הפתרון הוא הקמת מפעל חיסונים בישראל, פניתי לראש הממשלה בנושא".

 

הבוקר פורסם לראשונה  ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", כי שר הבריאות פנה לראש הממשלה בבקשה שיתמוך בהקמת מפעל חיסונים בישראל. מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לכך במסיבת העיתונאים: "הקמת מפעל חיסונים בישראל, תבטל את התלות שלנו בחברות בין-לאומיות והוא הפתרון הנכון". 

 

 

יעקב ליצמן ומשה בר סימן טוב ()
יעקב ליצמן ומשה בר סימן טוב במסיבת העיתונאים

 

במהלך מסיבת העיתונאים, שעסקה בכניסתה של רפורמת סימון המזון  לפועל, הציע שר הבריאות לקדם חוק שיחייב את הציבור להתחסן מפני שפעת: "כרגע אין ממשלה ואין כנסת, אבל הדרך להתמודד עם הנתונים הנמוכים היא לחייב את הציבור להתחסן".

 

במענה לשאלת ynet, אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "היו בעבר שנים בהן הייתה שפעת קשה ונתוני התחסנות נמוכים, ונאלצנו להשמיד חיסונים בהיקף של מיליוני שקלים. למשל ב-2009 השמדנו קרוב למיליון וחצי חיסונים. אנו שמחים שהציבור נענה לקריאה שלנו, וכשאנחנו מסתכלים לעומק על נתוני ההתחסנות של האוכלוסיות בסיכון אנחנו רואים שעמדנו ביעדים שלנו, עדיף להיות במקום הזה למרות התחושה של המחסור מאשר במקום של השמדה המונית של חיסונים".

 

מנהלי המחלקות הפנימיות: חולי השפעת ממלאים את המחלקות

בתוך כך, מדווחים חלק מ-111 מנהלי המחלקות הפנימיות בארץ על המצב בבתי החולים: יותר מאושפזים מהתקן, חוסר ברופאים מומחים, במתמחים ובכוח אדם רפואי ופארא רפואי, בעוד שחולי השפעת ממלאים את המחלקות.

 

כך למשל במחלקה פנימית ב' בבית החולים צפת, על תקן של 32 מיטות מאושפזים בפועל 40 בני אדם - שניים מהם חולים שפעת הנמצאים בבידוד וחמישה מונשמים. במחלקה פנימית א' בבית החולים נהריה, התקן עומד על 32 מיטות, אך בפועל מאושפזים 41, שלושה מהם חולי שפעת. במחלקה פנימית ג' בשיבא מתוך 40 מאושפזים, ישנם חמישה חולי שפעת ושלושה אחרים, מונשמים. בוולפסון, בעוד עומד התקן על 38 מיטות, ישנם 42 בני אדם וחמישה מהם חולי שפעת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ליצמן: מפעל חיסונים ושלילת זכויות למי שאינם מתחסנים
צילום: אלכס קולומויסקי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים