שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הצגה בפולין: ילדים במדי אסירים בתאי הגזים באושוויץ

  על רקע מאמצי הפולנים להדוף טענות לשיתוף פעולה עם הנאצים בשואה, בהצגת בבית ספר במזרח המדינה הופיעו ילדים קטנים לבושים כאסירים ומובלים אל מותם בתאי הגזים. כשהקצינים הגרמנים הובסו - הם קמו לתחייה. "ילדים צריכים להגן על התרבות הלטינית", אמר ראש העיר

    

   

  ההצגה והסערה: על רקע מאמצי הממשל בפולין להדוף את הטענות לשיתוף פעולה עם הנאצים בתקופת השואה, בית ספר יסודי במזרח המדינה העלה הצגה שנויה במחלוקת שכללה ילדים קטנים לבושים במדי אסירים מוצאים להורג בתאי הגזים באושוויץ.

   

  פולין נגד פוטין: "לא התחלנו את מלחמת העולם"

  סגן ר"מ פולין: "הסיפור שלנו הושתק"

  "פיצויים ליהודים על השואה – ניצחון להיטלר "

   

  בית ספר ילדים ב פולין הצגה שואה יהודים מדי אסיר ב אושויץ מוצאים להורג ב תאי גזים (צילום: tygodnik.zamojski)
  ילדים במדי אסירים באושוויץ. ההצגה שעלתה בפולין(צילום: tygodnik.zamojski)

  בית ספר ילדים ב פולין הצגה שואה יהודים מדי אסיר ב אושויץ מוצאים להורג ב תאי גזים (צילום: tygodnik.zamojski)
  (צילום: tygodnik.zamojski)
   

  המופע התקיים ב-10 בדצמבר בכפר לאבוני, סמוך לגבול עם אוקראינה, במסגרת רסיטל מחול לרגל קריאת המוסד החינוכי על שם ילדים פולנים שגורשו על ידי הנאצים - חלק מהם אומצו בכפייה בידי משפחות גרמניות אם נמצא שהם "מספיק ארים". 

   

  במהלך ההצגה שכבו ילדים כבני שבע במרכז הבמה, לבושים במדי אסירים, ולידם מכונת עשן שדימתה את ענני הגז הרעיל בתאים באושוויץ. לצידם, שני תלמידים בוגרים יותר בלבוש קצינים נאצים, מפקחים על מלאכת ההשמדה ומאחוריהם גדר תיל. שיאו של הרסיטל הגיע כאשר "הטובים" הביסו את הנאצים והילדים קמו לתחייה.

   

  בקהל ישבו אנשים בקהילה, קציני צבא ומשטרה וכן וטרנים ממלחמת העולם השנייה. ראש העיר של לאבוני נאם באירוע ואמר כי "ילדים צריכים להגן על התרבות הלטינית". אדם נוסף שנכח במקום, בן להורים שנספו במחנה הריכוז, ציין כי "מחוקקים פולנים שמתנגדים לקבלת פיצויים מגרמניה - ראויים שיגלחו את ראשיהם כאילו היו משתפי פעולה עם הנאצים". לפי המגזין הפולני פולסקה, בתי ספר רבים ברחבי המדינה מקיימים אירועים דומים, שנועדו להמחיש את הסבל של העם הפולני תחת הכיבוש הנאצי.  

   

  סגן ר"מ פולין: "מעולם לא שיתפנו פעולה עם הנאצים"

  בריאיון ל-ynet וכלי תקשורת נוספים שהתקיים באוגוסט בוורשה, ציין סגן ראש ממשלת פולין פיוטר גלינסקי כי הוא לא מתכחש לפשעים שפולנים ביצעו נגד יהודים בשואה - אך מתנגד לשלם פיצויים על רכוש יהודי שנלקח בה.

   

  "בעולם לא מכירים את כל התמונה, לא מודעים לטרגדיה הפולנית. הסיפור שלנו הושתק", הוא טען. "ורשה נחרבה פעם אחר פעם, 90% ממנה נהרס. כמובן שאי אפשר להשוות את זה לשואה, אבל כמעט כל משפחה פולנית חוותה אובדן וסבל.

   

  "שישה מיליון בני אדם נרצחו במלחמה, שלושה מיליון יהודים ושלושה מיליון פולנים. אני יודע שהיה מי ששיתף פעולה - רצח, בזז ופשע. למה הם עשו את זה? קשה לדעת. לאנשים שהשתלטו על בתים נטושים של יהודים לא היה בעצמם בית. פולין מעולם לא שיתפה פעולה עם הנאצים", אמר אז גלינסקי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: tygodnik.zamojski
  הצגה בפולין: ילדים באושוויץ
  צילום: tygodnik.zamojski
  מומלצים