שתף קטע נבחר

קריסת תשתיות, אסון במעלית ו-83 מ"מ גשם: היום הסוער של ת"א

זוג צעירים טבעו למוות בחניון תת-קרקעי בשכונת התקווה, שוטרים וכבאים חילצו דיירים שנלכדו בבתים ובמכוניות ששקעו - ובעיריית ת"א מסבירים כי אין אפשרות למנוע הצפות לגמרי: "כמות גשמים חסרת תקדים". הגשם יימשך גם היום - התחזית המלאה להמשך השבוע

  

תוך שלוש שעות בלבד, תל אביב-יפו הוצפה אתמול (שבת) בעקבות כמות משקעים חריגה במיוחד שגרמה לקריסה מוחלטת של התשתיות העירוניות, בעיקר במרכז העיר ובדרומה.

 

שבת סוערת: צפו בנזקי מזג האוויר ברחבי הארץ

 

לפי השירות המטאורולוגי, מהשעה 08:00 ועד ל-21:00 נמדדו 83 מ"מ גשם בתל אביב, כאשר בין השעות 13:00-11:00 ירדו כ-74 מ"מ גשם, ומתוכם כ-50 מ"מ בחצי שעה בלבד. מלבד האסון ברחוב נדב, שבו נלכדו שני צעירים במעלית בבניין מגורים וטבעו למוות, בתים רבים בשכונת התקווה נפגעו מכמויות המים שחדרו וגרמו לנזק כבד למכוניות ולרכוש.

הצפות  (צילום: יפתח סחאוטן, יחידת תיעוד מבצעי כב
תוך שלוש שעות התשתיות קרסו. פגעי מזג האוויר בתל אביב(צילום: יפתח סחאוטן, יחידת תיעוד מבצעי כב"ה, )

המעלית שהוצפה ()
המעלית שהוצפה בשכונת התקווה

הצפות בדרום תל אביב (צילום: קובי קואנקס)
(צילום: קובי קואנקס)
פקקים בכביש איילון (צילום: ניר בן זקן )
פקקים באיילון(צילום: ניר בן זקן )

רכבים תקועים (צילום: דנה קופל)
מכוניות קרסו ביפו(צילום: דנה קופל)

הצפות בתל אביב (צילום: דנה קופל)
הירידה לטיילת נחסמה(צילום: דנה קופל)

הצפות בתל אביב (צילום: עומר דוד)
שדרות רוטשילד(צילום: עומר דוד)

גם רחוב שלמה, המחבר את אזור התחנה המרכזית ליפו, עלה על גדותיו - וכך גם רחובות רבים בשכונת פלורנטין ובסביבת אצטדיון בלומפילד הפכו לנהרות - ומכוניות רבות שקעו בעקבות ההצפות.

 

לאורך השבת הוזעקו כוחות משטרה, כבאות ומד"א לבניינים רבים שהוצפו - ואף נאלצו לחלץ נהגים שנתקעו בתוך שלוליות ענק בתוך העיר ובכבישים הראשיים. צוותים של מד"א טפלו בארבעה בני אדם שחולצו בדירות שהוצפו בדרום תל אביב, בהם אישה בת 80, צעירה בת 25, גבר בן 55 ובת 28 שסבלו מפגיעות קור והיפותרמיה.

 

למוקד המשטרה הגיעה פנייה נוספת מדייר בדירת קרקע ברחוב אלנבי שנלכד לאחר שהגשם חדר מבחוץ - והציף את הבית. "המים עברו את הברכיים", סיפר הדייר, "כל הבית צף, מישהו יטבע פה". שוטרי יס"מ שהוזעקו למקום תלשו את סורגי הברזל מהחלונות ושלפו את הדייר החוצה. 

 

 

הצפות באצטדיון בלומפילד ביפו (צילום: אליאס רותם)
הצפות באצטדיון בלומפילד (צילום: אליאס רותם)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
החילוץ בשכונת התקווה(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בדרום תל אביב (צילום: קובי קואנקס)
(צילום: קובי קואנקס)

אנשי מגן דוד אדום טיפלו במהלך השבת ה-11 בני אדם שנפגעו כתוצאה מהסערה. מנכ"ל מד"א, אלי בין, מסר כי "עם קבלת המידע על צפי למערכת גשם סוערת במיוחד בסוף השבוע תגברנו את התחנות בחובשים ובפרמדיקים ונערכנו עם רכבי 4X4 ייעודיים על מנת לתת מענה מהיר לכל קריאה ולהעניק את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. החובשים והפרמדיקים של מד"א ממשיכים לעמוד בכוננות גבוהה וערוכים להעניק טיפול רפואי ולהציל חיים בכל זמן, מקום ובכל תנאי מזג אוויר".

 

הבית הוצף - אך כל הכוחות היו במעלית השקועה

"הגשם בא פתאום וכל המים היו עליי", סיפרה צאגה הגוס (37), מבקשת מקלט מאריתראה שמתגוררת רחובות ספורים מהבניין שבו שקעה המעלית, יחד עם בנה בן השבע ותינוקת בת שנה וחצי. "זה בית קרקע מפח. כל הבית הוצף, ואני עם שני ילדים לבד", אמרה בדמעות.

 

 

בית שהוצף בשכונת התקווה ()

בית שהוצף בשכונת התקווה ()

הגוס ניסתה להתקשר למשטרה, לכבאות ולעירייה - אך כל הכוחות באזור התמקדו בחילוץ שני הצעירים מהמעלית השקועה ברחוב נדב, ולא ענו לה. לאחר פניית ynet עובדי עיריית ת"א ואנשי המוקד לפליטים ומהגרים הגיעו לביתה.

 

הלימודים יתקיימו כסדרם, חולדאי הביע תנחומים למשפחות הנספים

בעיריית תל אביב אמרו כי במהלך כל היום ירדו בתל אביב-יפו 92 מ"מ גשם ותיארו זאת כ"כמות גשמים חסרת תקדים השווה לכ-20% מההיקף הממוצע בשנה".

 

מהעירייה נמסר כי ההצפות נגרמו בגלל כמות הגשם החריגה שמילאה את הקולטנים בזמן קצר - וללא קשר לעבודות על הרכבת הקלה. "תופעות של אירועי גשם דרמטיים, כמו זה שחוותה העיר בבוקר שבת, מתגברות בשנים האחרונות עקב משבר האקלים", קבעו בעירייה ומסרו: "מאות ערים ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים דומים, והעירייה נערכה לתרחיש זה מבעוד מועד. כבר בשעות הבוקר הנחה ראש העירייה לפתוח את החמ"ל העירוני וכל נציגי יחידות העירייה השונות הוקפצו לשטח על מנת לטפל בכל המפגעים ולהחזיר את העיר לשגרה".

 

אינפו גרפיקה כמויות גשם ינואר 2019 מזג אוויר משקעים ()

עוד נמסר כי "נפתחו מספר מרכזים קהילתיים המיועדים לפינוי תושבים בעת הצורך. כל תושב הזקוק לסיוע בעקבות הצפות יכול לפנות למוקד השירות 106, אשר תוגבר ועושה את כל המאמצים לענות על כל הקריאות ולספק מענה לכל הפונים". בעירייה ציינו כי למרות ההיערכות מראש, כמדי שנה, העירייה לא יכולה להבטיח שלא יהיו הצפות - ופסולת שמגיעה מהרחובות לתוך פתחי הניקוז מקשה על ניקוז המים ותורמת להצפות.

 

בעירייה אמרו כי במהלך השבת התקבלו במוקד העירוני יותר מ-1,100 פניות שירות בעקבות נזקי הגשם, ועשרות צוותים  טיפלו במהלך היום בפניות שכללו פינוי תושבים, טיפול בהצפות, ניקוי קולטנים, שאיבת מים וביוב, בורות פעורים וחלקי מבנה שנפלו. כמו כן, בעירייה הדגישו כי משעות הבוקר אתמול הכוננות הועלתה למצב כוננות ג', החמ"ל העירוני פתוח וצוותי השטח מתוגברים ברחבי העיר.  עם זאת, הלימודים במוסדות החינוך בעיר יתקיימו מחר כסדרם,

 

ראש העיר רון חולדאי שלח את תנחומיו למשפחות הנספים בשכונת התקווה ומסר: "אני מודה למאות עובדי העירייה שעבדו לאורך כל סוף השבוע וממשיכים לעבוד לאורך כל הלילה למען ביטחון התושבים והחזרת השגרה לעיר".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם את התייחסותו לאסון המעלית ומסר כי הוא "מזועזע ממותם הטרגי של שני תושבי תל אביב שנהרגו באסון במעלית". נתניהו ציין כי הוא שוחח עם השרים לביטחון הפנים והתחבורה, המפכ"ל ונציב כבאות והצלה כדי "לברר כיצד קרה הדבר ואיך ניתן למנוע אסונות כאלה בעתיד".

 

התחזית: גשם, הפוגה - ושוב סערה

הגשם ירד אתמול בתפזורת נרחבת מאוד מהצפון הרחוק ועד מרכז הנגב, כולל בקעת הירדן ואזור ים המלח. הערבה ואילת - בין האזורים היחידים שנותרו יבשים. המשטרה חסמה את כביש 90 בשני הכיוונים ממלונות ים המלח ועד עין גדי בעקבות ההצפות. באגף התנועה מסרו כי מומלץ לנסוע בדרכים חלופיות.

 

מזג האוויר הלילה (בין שבת לראשון) ימשיך להיות גשום וקר מהצפון ועד לנגב - וקיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלים ובמקומות נמוכים. הגשם יתמקד בעיקר באזור הדרום - ויורגש בקו בין ירושלים לאשקלון. בחרמון יוסיף לרדת שלג.

כביש 90 נחסם לתנועה (צילום: דוברות המשטרה )
החסימה בכביש 90(צילום: דוברות המשטרה )

מזג אוויר עין זיוון (צילום: תיירות עין זיוון)
קיבוץ עין זיוון(צילום: תיירות עין זיוון)

המערכת הנוכחית עדיין לא מראה את אותותיה על הכינרת, שעלתה בשלושה סנטימטרים מאז יום חמישי בבוקר - ומפלס המים עומד נכון להערב על 211.5-. ברשות המים מסרו כי כתוצאה מעשרות מ"מ הגשם שירדו באזורים שונים בארץ התפתחו זרימות חלשות עד בינוניות בנחלי המרכז. בנחל איילון נרשמה ספיקה של 75 מ"ק לשנייה, ובנחל האלה 45 מ"ק לשנייה.

  

מידות החום החזויות הלילה והיום: קריית שמונה 11-7, קצרין 9-7, צפת 8-5, טבריה 13-9, נצרת 9-7, חיפה 14-11, תל אביב 14-12, ירושלים 9-5, אשקלון 15-11, עין גדי 20-13, באר שבע 15-8, ערד 13-6, מצפה רמון 12-5, אילת 18-9.

 

הרוח בים התיכון תהיה דרומית עד דרום-מערבית ותנשב בעוצמה של 45-25 קמ"ש. ייתכנו משבים של עד 65 קמ"ש. גובה הגלים ינוע בין 350-200 ס"מ. ממרכז החיזוי "מטאו-טק" נמסר כי שקע מעל מזרח הים התיכון גורם למזג אוויר גשום וסוער באזור.

מזג אוויר עין זיוון (צילום: תיירות עין זיוון)
(צילום: תיירות עין זיוון)
קיבוץ מרום גולן (צילום: ערן גליק, דוברות התנועה הקיבוצית)
קיבוץ מרום גולן(צילום: ערן גליק, דוברות התנועה הקיבוצית)
 אתר החרמון (צילום: אתר החרמון )
אתר החרמון(צילום: אתר החרמון )
גם היום הגשם יוסיף לרדת מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ובחרמון יירד שלג. קיים חשש לשיטפונות במזרח הארץ ולהצפות בערים. לקראת הצהריים הגשמים בדרום ובמרכז הארץ ייפסקו, אך בצפון הארץ יישאר גשום.

 

ביום שני יהיה מעונן חלקית וצפויה הפוגה בגשמים. תורגש עלייה במידות החום לצד ירידה בלחות ויינשבו רוחות ערות. ביום שלישי הרוחות צפויות להתחזק וייעשה אביך. בדרום הארץ ייתכנו סופות חול, ובצפון יחל לרדת גשם לפרקים, וייתכנו סופות רעמים. בחרמון ירד שלג. בשעות הערב הגשם יתפשט למרכז ויתחזק.

 

יום רביעי צפוי להיות גשום וסוער בצפון ובמרכז הארץ. קיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלי מדבר יהודה, בקעת הירדן וים המלח. בחרמון תיתכן סופת שלגים ובצפון הנגב יירד גשם מקומי.


פורסם לראשונה 04/01/2020 23:20

 

ענבר טויזר, אילנה קוריאל ורענן בן צור השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יפתח סחאוטן
הצפות במתחם נגה ביפו
צילום: יפתח סחאוטן
מומלצים