שתף קטע נבחר

יהודי ארה"ב לא שותקים יותר: "היום נגיד די לשנאה ודי לפחד"

יהודים ושאינם צפויים להשתתף בצעדת המחאה של הקהילה היהודית הגדולה בעולם מחוץ לישראל, שסופגים לאורך השנה האחרונה מכות אנטישמיות בזו אחר זו. בישראל תיערך צעדת הזדהות מקבילה: "התרגלנו שהם תומכים בנו. עכשיו תורנו לתמוך בהם"

 

בשש בערב שעון ישראל זה יתחיל: צעדת המונים של יהודי ניו-יורק – הקהילה הגדולה בעולם מחוץ לישראל – שסופגים לאורך השנה האחרונה מכות אנטישמיות בזו אחר זו, החל מקללות ויריקות, וכלה בפגיעות בנפש.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"היום נגיד די לשנאה ודי לפחד", אומר יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, בראיון לאולפן ynet. "צריך להבין, באמריקנית, כשמארגנים משהו בימים האחרונים, זה לא רגיל. אחרי הפיגוע האנטישמי במונסי במוצאי השבת שעברה, הם קיבלו החלטה והיום יצעדו אלפי יהודים בארצות הברית".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

צעדת הסולידריות תתחיל בשעה 11 בבוקר שעון ניו-יורק, תחת הכותרת: No Hate. No Fear, ביוזמת הפדרציה היהודית של ניו-יורק וארגון JCRC-NY, וצפויים להשתתף בה אלפים - יהודים ושאינם - תושבי העיר והסביבה. היא תצא מהכיכר שמול בית המשפט העליון בלואר מנהטן, ותחצה את גשר ברוקלין.

 

לאור ריבוי המשתתפים הצפוי הועברה העצרת מכיכר קולומבוס לכיכר סמוכה - פולי סקוור, הגדולה בהרבה. בצעדה צפויים להשתתף נבחרי ציבור ממדינת ניו-יורק; מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו-יורק, אריק גולדשטיין - ומייקל מילר - מנכ״ל ארגון JCRC-NY.

 

"עם אחד אנחנו"

במקביל לצעדת המחאה תיערך עצרת סולידריות עם יהדות התפוצות ברחבת המוסדות הלאומיים בירושלים, ביוזמת הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית והליגה נגד השמצה. בין הנואמים באירוע יהיו יו"ר הסוכנות, יצחק הרצוג, ועוד שורה של ראשי ארגונים יהודיים.

 

The scene of the attack (Photo: courtesy)
זירת פיגוע הדקירה במונסי, מוצ"ש שעבר(Photo: courtesy)

 

"עם אחד אנחנו", אומר חגואל. "התרגלנו בעשרות השנים האחרונות שאם יש פה מבצע צבאי, בעזה או בלבנון, ישנן משלחות סולידריות מיהדות התפוצות. היום זה הפוך: אנחנו צריכים לחבק את העם שלנו שיושב מעבר לים. הם אחים שלנו, ולא פשוט להסתובב היום עם סממנים יהודיים ברחבי העולם. ראינו את זה בעשר השנים האחרונות באירופה - ובשנה האחרונה בארצות הברית".

 

לדברי חגואל, "זו מגמה עולמית. בעשור האחרון כמעט ולא ראינו יהודים עם כיפות על הראשים בפריז. היהודים בפריז הולכים עם קסקטים, ואנחנו יודעים שאין היום מזוזות בפתחי הבתים בבריסל. זו מגמה שהגיעה גם לידידה הקרובה ביותר שלנו, ארה"ב".

 

למה דווקא עכשיו?

"יש הרבה הסברים. יש את האנטישמיות הקלאסית, יש את האנטישמיות המודרנית - נגד ישראל, ואנחנו רואים בשבועיים-שלושה האחרונים אנטישמיות מצד אפרו-אמריקנים, שלוקחים את החוק לידיים ופורעים ביהודים.

 

"אפשר לומר הרבה דברים. אני חושב שבסופו של יום, המניעים הם של אנטישמיות קלאסית הנובעת מקנאה. מחפשים אשמים - ומגיעים אלינו כיהודים מצליחים". הוא מוסיף כי גם "אווירת הבחירות בארצות הברית" לא תורמת. "מחפשים אשמים ושוב מוצאים אותנו".

 

האם ישראל כמדינה עושה די?

"אנחנו עושים, אבל לא מספיק. תמיד אפשר יותר. צריך להפריד בין שלומם של היהודים, ביטחונם והאחריות עליהם שהיא של כל ממשלה ריבונית - לא רק שמירה פיזית, אלא גם לבדוק את תוכניות הלימודים אצלם בבתי הספר, וגם באכיפה, חקיקה ואבטחה. אנחנו - כעם יהודי, כמוסדות ציוניים, כסוכנות יהודית, כהסתדרות ציונית - צריכים לראות איך אנחנו מרימים את הראש בגאווה יהודית לעם שבתפוצות, כי אנחנו נמצאים בתקופה לא פשוטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פשעי שנאה הפכו לתופעה נפוצה
מומלצים