שתף קטע נבחר

חברות התקשורת יחויבו לפרוס יחד את הסיבים האופטיים

משרד התקשורת פרסם שימוע לפריסה משותפת בבניינים קיימים של התשתית, שצפויה לאפשר מהירות אינטרנט אולטרה מהירה עד 1,000 מגה-ביט. המטרה: למנוע השקעות כפולות בתשתית כדי לחסוך עלויות ולצמצם את המטרד הציבורי

משרד התקשורת פרסם הבוקר (א') שימוע שתכליתו לחייב את חברות התקשורת בפריסה משותפת של תשתית סיבים אופטיים בבניינים קיימים. בצעד זה מבקש המשרד למנוע השקעות כפולות והפחתת העלויות המשקיות, כמו גם צמצום המטרד הציבורי הכרוך בפריסת סיבים אופטיים, המאפשרים מהירות אינטרנט אולטרה מהירה עד 1,000 מגה-ביט.

 

מיזם הסיבים האופטיים: אושר המיזוג בין סלקום, קרן תש"י ו-IBC

סלקום וקרן תש"י ייכנסו  למיזם הסיבים של חברת החשמל

סלקום תרכוש 70% מ-IBC בכ-100 מיליון שקל

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בשיטה המקובלת כיום לפריסת סיבים אופטיים בארץ, המפעיל פורס בשלב ראשון את הסיב מארונות הרחוב לבניין, ובשלב שני נדרש לבצע פריסה אנכית לאורך קומות הבניין ומהן אל דירות המגורים אשר בכל קומה. הפריסה בשלב השני גוררת עלויות ניכרות ומורכבות לוגיסטית, שכן היא כרוכה בהצבת ארונות תקשורת בלובי ובכל קומת מגורים וכן בהשחלת סיבים בצנרת שתפוסתה כמעט מלאה. לצורך המחשה, צוות בין-משרדי של התקשורת והאוצר אמד את פרויקט הסיבים של בזק בכשלושה מיליארד שקל ואת החיבור לכל דירה בכ-300-400 שקל בממוצע.

ידיעות ()
סיבים אופטיים
 

בשוק התקשורת פועלות כיום חמש חברות הפורסות בפועל תשתית נייחת המבוססת לפחות בחלקה על סיבים אופטיים: בזק, HOT, IBC, סלקום ופרטנר. לאור התחרות בין החברות, הן פורסות תשתיות במקביל באותם הבניינים, מה שגורר עלויות כפולות. מצב זה גורם מטרד לדיירי הבניין ולאחר כניסת המפעיל הראשון הם מסרבים את כניסתו של מפעיל נוסף.

 

על כן, שוקל המשרד לקבוע הוראות שיחייבו שימוש משותף של המפעילים בתשתית הסיבים האופטיים שתיפרש בבנייני מגורים קיימים, במטרה לעודד את התחרות ולהפחית חסמי כניסה לשחקנים השונים. בהתאם להסדר המוצע, מפעיל המתכוון לפרוס תשתית סיבים בבניין בו לא קיימת תשתית, יהיה חייב לפנות לכל מפעיל אחר, לפחות 60 ימים טרם תחילת העבודה, בהצעה לעשות שימוש משותף בתשתית שיפרוס בבניין, תמורת השתתפות בעלויות הקמת התשתית או בתמורה להסכמה מסחרית אחרת ביניהם. על המפעיל האחר למסור על הסכמתו תוך שלושה שבועות ממועד הפנייה.

 

המפעיל הראשון יחוייב לפרוס את התשתית באופן שיאפשר בה שימוש משותף עתידי לכל הפחות למפעיל אחד נוסף, מעבר למפעילים איתם סיכם שימוש משותף טרם הקמת התשתית. המפעיל הראשון יקבל תגמול, בכך שיהיה רשאי לדרוש "פרמיה סבירה" בגין שימוש משותף עתידי, הנובעת מנשיאתו בסיכון הביקוש. פרמיה זו, אשר המשרד נמנע מלהגדיר, לא תחולק בין כלל המפעילים איתם סיכם המפעיל הראשון שימוש משותף טרם הקמת התשתית. כמו כן, מפעיל חדש שירצה לפרוס תשתית עצמאית בבניין בו כבר נפרסה תשתית משותפת – יוכל לעשות כן, אך יחויב לאפשר שיתוף עתידי בהתאם למתווה.

 

המשרד שוקל לקבוע כי הגדרת "בניין מגורים" תכלול רף של 5 דירות. הוראות אלו לא יחולו על בנייני מגורים קיימים בהם נפרסה תשתית סיבים אופטיים זה מכבר. בנוגע לבניינים חדשים שייבנו בעתיד, נבחנת בימים אלה אסדרת הפריסה האנכית של תשתית סיבים אופטיים בהם במסגרת תיקון לתקנות התכנון והבנייה, במטרה לקבוע חובת פריסה במועד הבנייה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דור מנואל
מיזם הסיבים אנלימיטד
צילום: דור מנואל
מומלצים