שתף קטע נבחר

אסון המעלית: המשטרה תזמן כבאים למסירת עדות

חקירת האירוע שבמהלכו נספו סתיו הררי ודין שושני: שירותי הכיבוי נדרשו להעביר את שמות הכבאים שהשתתפו בכל שלבי האירוע. מאז אתמול התרבו עדויות המצביעות על מחדל לכאורה בתקשורת מול מרכז השליטה של הכיבוי. נציב כבאות והצלה דדי שמחי מינה צוות לתחקור האירוע

 

 

המשטרה מעלה הילוך בחקירת אסון המעלית בשבת ברחוב נדב בתל אביב, שבו נספו בני הזוג סתיו הררי ודין שושני, והערב (יום א') היא אספה את רשימת הכבאים שהשתתפו בניסיונות החילוץ לקראת זימונם למסירת עדות. ההערכה שמפלג ההונאה של מחוז תל אביב הוא שיבצע את הבדיקה בשלב הראשוני, ואם יהיה צורך אף יחקור מעורבים באזהרה.

 

הררי ושושני נלכדו במהלך הסערה במעלית שנתקעה בשל הצפת קומת החניון של הבניין ובסיום פעולות הפריצה נמצאו מתים. בתחילת האירוע נטען על ידי גורמי המשטרה כי באירוע אין חשד לפלילים, ואולם מאז היוודע ממדי האסון התרבו עדויות המצביעות על מחדל לכאורה בתקשורת מול מרכז השליטה של הכיבוי.

 

אסון המעלית - כתבות נוספות:

 

אחר הצהריים התקבלו בשירותי כיבוי בקשה ממשטרת תל אביב להעביר אליהם את שמות הכבאים שהשתתפו בכל שלבי האירוע. המשטרה צפויה לבדוק את כל ההתנהלות - מרגע שהדיירים גילו את המקרה ועד לחילוץ הגופות.

 

במקביל מינה נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, צוות לתחקור האירוע. את הצוות יוביל סגן מפקד מחוז דרום, תת טפסר ציון שנקור, והוא יחקור את אופן פעולת המוקד ושיגור הכוחות, תנועת הכוחות ליעד, אופן פעולת צוותי הכיבוי והחילוץ, אופן הפעלת יחידת להבה, הסיבות לפרוץ האירוע וההתמודדות עם עומס האירועים והקריאות.

סתיו הררי דין שושני (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 


דו
דו"ח פירוט אירועים במרכז השליטה של של שירותי הכיבוי בשבת

הלוויה דין שושני סתיו הררי  (צילום: מוטי קמחי)
הלוויה של דין שושני וסתיו הררי (צילום: מוטי קמחי)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
ניסיונות החילוץ בבניין ברחוב נדב בשבת בצהריים(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

מוקדם יותר פרסם ynet מידע שמעיד על כשלים לכאורה של מערך הכבאות בהיערכות למזג האוויר החורפי. במהלך ארבע שעות הסערה שפקדה בין היתר את אזור תל אביב, התקבלו במרכז השליטה של הרשות הארצית לכבאות והצלה בחולון כ-2,000 שיחות מאזרחים. שלושה מוקדנים במרכז השליטה, שאמור לתת מענה לכל אזור גוש דן, הצליחו להשיב למחצית מהשיחות.

 

אחת מהשיחות, בשעה 12:42, הוגדרה "אירוע שנפתח בשוגג" בנוגע למעלית. זו הייתה אותה מעלית ברחוב נדב 2 שבה נלכדו למוות הררי ושושני - בניין שאליו הגיעו הכבאים רק 26 דקות לאחר מכן, לאחר שהוזעקו פיזית על ידי דיירי הרחוב.

 

מעדויות שהגיעו לידי ynet משכנים, נראה כי השיחות למוקד הכיבוי החלו כבר ב-12:26 - אולם לטענתם שיחות אלה לא נענו. לבסוף הצליחו הדיירים לחבור לכוחות כיבוי שפעלו בבניין סמוך - והפעולות במקום החלו לקראת השעה 13:08.

 

השיחות שלא נענו במרכז השליטה מוגדרות בשפה המקצועית של שירות הכבאות "שיחות ננטשות", קרי שיחות ששני המוקדנים כלל לא הספיקו כאמור לתת להן מענה. גורם בכיר במערך הכבאות אמר בהתייחסו לנתונים כי "אנשים התחילו להבין מה הולך לקרות, שזה הולך להיות בלגן, ומהבוקר כל אחד שולף מידעים מהשרת כדי להראות שהוא היה בסדר".

 

מרכז השליטה החדש בחולון הוקם לאחר שמפקד מחוז דן בשירותי הכיבוי, תת-טפסר רונן מכטייב, החליט בתחילת 2019 לבטל את מסגרת המענה הקודמת. עד להחלטה זו, בכל תחנת כיבוי היה מוקד שטיפל במתן סיוע מקומי. בעידודו של נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הקים מכטייב את מרכז השליטה שאליו מגיעות כל השיחות מאזור תל אביב-יפו, בני ברק וחולון. בעתיד אמורות להתווסף למוקד גם רמת גן, גבעתיים והרצליה.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בעקבות האירוע: "האסון הנורא שהתרחש אתמול בתל אביב ובו טבעו למוות סתיו הררי ודין שושני זכרם לברכה, מזעזע ולא מרפה מכולנו. ליבי נקרע מהמחשבה על הזוג הצעיר שאיבד כך את חייו. אמש הנחיתי את מבקר המשרד לביטחון הפנים לקיים ביקורת דחופה ותיחקור של היערכות משטרת ישראל ורשות הכבאות וההצלה בסוף השבוע ואת פריסת הכוחות, בדגש על מוקדי החרום, איושם ותיפקודם. עלינו לוודא שכל הלקחים מהאסון הקשה הזה יופקו בכדי למנוע מקרים דומים בעתיד".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי רובינשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים