שתף קטע נבחר

הכנסת מציגה: העלאת שכר של 2.8% על חודשיים וחצי עבודה בשנה

החל מהחודש עולה שכרם של ראש הממשלה, השרים, חברי הכנסת, נשיא המדינה והשופטים ב-2.8%, בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק. גם שכרו הקובע לפנסיה של שי ניצן ייגזר משכר ינואר, אף שפרש בדצמבר

חברי הכנסת יקבלו תוספת שכר קבועה של 1,232 שקל בחודש החל ממשכורת ינואר 2020. זאת עבור שנה שבה לא עבדו כמעט בכלל בשל רצף מערכות הבחירות, ולקראת חצי שנה נוספת של שיתוק פרלמנטרי.

 

אושר בקריאה טרומית: הכנסת תפוזר והבחירות יתקיימו ב-2 במרץ

נערכות לבחירות: המפלגות מעלות את מימון הבחירות ודוחות פירעון הלוואות

באוצר מצאו נקודת אור: "בחירות נוספות יקטינו את הגירעון"

 

מדובר בתוספת שכר של 2.8% שתוענק גם לנשיא, לראש הממשלה, לחברי כנסת ולשופטים, ששכר כולם צמוד לשכר הממוצע במשק.
The Knesset (Photo: Amit Shaabi)
כנסת ישראל. תוספת השכר עבור שנה שבה הח"כים לא עבדו כמעט בשל רצף מערכות הבחירות, ולקראת חצי שנה נוספת של שיתוק פרלמנטרי(Photo: Amit Shaabi)
שכרם של חברי הכנסת יגיע ב-2020 ל-45,251 שקל ברוטו בחודש, לעומת 44,019 שקל בחודש בשנת 2019.

 

שכרם של השרים, יו"ר האופוזיציה, ומבקר המדינה יעלה בינואר ב-1,378 שקל, מ-49,245 שקל בחודש ל-50,623 שקל ברוטו בחודש; שכרו של רה"מ בנימין נתניהו העומד על 54,762 שקל בחודש יעודכן ל-56,295 שקל - תוספת של 1,533 שקל בחודש. שכר הנשיא יעלה ל-64,616 שקל ברוטו בחודש. שכרו הקודם עמד על 62,857 שקל - תוספת של 1,759 שקל.

  ()

15 ח"כים פנו לחשב הכנסת בבקשה שלא להחיל עליהם השנה את עדכון השכר: מישראל ביתנו, פנו בבקשה אביגדור ליברמן, עודד פורר, אלי אבידר, אלכס קושניר, חמד עמר, יבגנה סובה, יוליה מלינובסקי ומרק איפראימוב; מהליכוד פנה אופיר כץ, ומהעבודה פנה עמיר פרץ. רק חמישה ח"כים מכחול לבן הודיעו על הוויתור לחשב הכנסת, מיקי חיימוביץ', אורנה ברביבאי, יואב סגלוביץ, יזהר שי ומיקי לוי, וזאת על אף שהסיעה החליטה לפני חודש שכל הח"כים יוותרו למשך חצי שנה על העדכון.

 

חברי הכנסת יצאו לפגרת בחירות בדצמבר 2018, ובמהלך שנת 2019 עבדו לסירוגין במשך כחודשיים וחצי - פועל יוצא של שתי מערכות בחירות רצופות. הכנסת ה-23 תכונן רק ב-16 במרץ 2020, וזמן קצר לאחר מכן תצא לפגרת פסח, עד אמצע מאי 2020.

 

אם תוקם ממשלה ביוני 2020, תחל הכנסת בפעילות מלאה וקבועה לאחר שנה וחצי של שיתוק. לעומת זאת, אם ישראל תיגרר לתרחיש קיצון של מערכת בחירות רביעית, בספטמבר 2020, הח"כים יתחילו לעבוד באופן קבוע רק בתחילת 2021.

 

כיוון שהצמדת השכר חלה לא רק על שכרם של החכ"ים אלא גם על שכר השופטים, הדבר ישפיע בין היתר על שכרה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. שכרה של חיות אמנם חסוי, עם זאת לפי הערכות היא משתכרת למעלה מ-82 אלף שקלים ברוטו בחודש.

 

בנוסף, נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ קבע כי גם שכרו הקובע לפנסיה של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, שפרש לפני שבועיים עם תום הקדנציה, יעודכן ב-2.8%. משכרו המעודכן של ניצן תיגזר גמלתו החודשית, המוערכת בכ-50 אלף שקל ברוטו בחודש.

 

כאמור, חמישה חברי הכנסת של כחול לבן הודיעו לחשב הכנסת שהם מוותרים על העדכון בשכרם. יתר הח"כים בסיעת כחול לבן הודיעו שיתרמו את התוספת בשלושת החודשים הקרובים, עד לכינון הכנסת החדשה לעמותה שכל אחד מהם יבחר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Amit Shaabi
כנסת ישראל ריקה
Photo: Amit Shaabi
מומלצים