שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ההורה הפך סיעודי? כך תדעו מה מגיע לו

  השינויים במצבו הבריאותי והמנטלי של בן משפחתכם מציפים שאלות רבות. מה מגיע לכם מביטוח לאומי? האם אתם זכאים לשירותי סיעוד במסגרת החוק? איזה שירות מתאים לכם? מדריך

  גמלת סיעוד ניתנת במסגרת חוק סיעוד ובמימון הביטוח הלאומי, ומטרתה לספק סיוע לקשישים המתקשים בביצוע פעולות יומיומיות ללא סיוע של הזולת. הגמלה מאפשרת לקשיש להמשיך ולהתגורר בביתו ולקבל מענה וטיפול לצרכיו במסגרת הקהילה.

   

  מה הם התנאים לקבל זכאות לגמלת סיעוד?

  כדי לקבל זכאות לגמלת סיעוד, על בן המשפחה שלכם לעמוד בקריטריונים הבאים: (1) תושב ישראל (2) בגיל פרישה (3) מתגורר בביתו או בדיור מוגן (4) אינו עובר את רף ההכנסות שקבע הביטוח הלאומי (5) עומד במבחן תלות הבוחן כי האדם זקוק לסיוע של הזולת או אדם נוסף בביצוע פעולות יומיומיות וכן זקוק להשגחה.

   

  קיראו עוד

  כמה עולה לטפל בבן משפחה סיעודי? המדריך המלא

  כשבן הזוג עובר למוסד רפואי - איך להתמודד

   

  עזרה לקשישים המתקשים בפעולות יומיומות. גמלת סיעוד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עזרה לקשישים המתקשים בפעולות יומיומות. גמלת סיעוד(צילום: shutterstock)

    

  כיצד מגישים בקשה לגמלת סיעוד?

  כדי לקבל זכאות לגמלת סיעוד, עליכם להגיש בקשה עבור בן המשפחה שלכם למוסד לביטוח לאומי. את טופסי הבקשה ניתן לקבל בכל סניפי הביטוח הלאומי ובאתר האינטרנט של הביטוח הלאומי. לטופס התביעה יש לצרף חוות דעת עדכנית מהרופא המטפל ואישורים על הכנסות של הקשיש ובן בת זוגו בשלושת החודשים האחרונים מתוך הארבעה שקדמו למועד הגשת הבקשה.

   

  את הבקשה ניתן לשלוח בדואר, או להגיש באופן פיזי לפקיד התביעות בסניף הביטוח הלאומי. בן המשפחה שלכם אינו חייב להגיש את הטפסים בעצמו, ואדם המייצג אותו, יכול להגיש אותם בשמו, כל עוד הטפסים חתומים על ידו.

   

  כיצד נקבעת הזכות לקבלת גמלת סיעוד?

  הזכאות לגמלת סיעוד והיקף השעות, נקבעים על ידי המוסד לביטוח לאומי על פי עמידה בקריטריונים, שהוגדרו על פי חוק סיעוד. על מנת לבחון את מצבו של בן המשפחה שלכם, אין די בבדיקה גופנית, אלא יש צורך לראות את סביבת מגוריו ועד כמה מסוגל לתפקד בסביבה זו.

   

  הקריטריונים הם: (1) עמידה בתנאי הזכאות הבסיסיים (2) עמידה בבדיקה מטעם הביטוח הלאומי לצורך הערכת מידת התלות של הקשיש בזולת בביצוע פעולות יומיומיות. הפעולות הנבדקות הן: רחצה, הלבשה, ניידות, אכילה, טיפול בהפרשות, וכן מידת הצורך של הקשיש בהשגחה מהחשש שיזיק לעצמו או לסביבתו, מומלץ להיות נוכחים במעמד בדיקת התלות של בן המשפחה שלכם (3) חישוב הנקודות שצבר הקשיש בבדיקה – אם צבר הקשיש את המינימום הנדרש, יקבל זכאות לגמלת סיעוד (4) בחירת שירות המתאים לצרכי הקשיש - מתוך סל השירותים שמאפשרת גמלת הסיעוד.

   

  מהו היקף הגמלה המגיע לקשיש?

  בהתאם לתוצאות הבדיקה, נקבע אם בן המשפחה שלכם זכאי לגמלה סיעודית, ואם כן, באיזה היקף. כאשר למבקש הבקשה מגבלה זמנית בתפקוד (בעקבות ניתוח, תאונה וכדומה) עשויה להיקבע זכאות זמנית ויוענק לו סיוע לפרק זמן מוגבל ומוגדר.

   

  קיימות 6 רמות זכאות, אשר כל אחת מהן מקנה סיוע בהיקף אחר. שיעור הגמלה נקבע לפי המידה בה תלוי בן המשפחה שלכם, בעזרה של אדם אחר לצורך ביצוע פעולות יומיומיות או זקוק להשגחה. רמת הזכאות הראשונה עומדת על 5.5 יחידות שירות בשבוע, ורמת הזכאות המקסימאלית עומדת על 28 יחידות שירות בשבוע.

   

  מה הם השירותים הניתנים במסגרת גמלת סיעוד?

  השירותים הניתנים במסגרת גמלת הסיעוד הם טיפול אישי וסביבתי של מטפלת בביתו, ביקור במרכז יום, שירות של לחצן מצוקה, שרותי כביסה וגמלה כספית, וכן ניתן לשלב בין השירותים.

   

  מדוע נקבעה לי רק זכאות זמנית לגמלת סיעוד?

  גמלת סיעוד זמנית לטווח שנע בין 3-6 חודשים, תסופק לבן המשפחה שלכם במקרים בהם צפוי שיפור במצבו התפקודי (לדוגמה: לאחר החלמה מניתוח). אם בן המשפחה חצה את גיל 80, ונקבעה לו זכאות זמנית או קבועה, זכאותם לגמלה תיבדק שוב ביוזמת המוסד לביטוח לאומי, לקראת סיום תקופת הזכאות הזמנית. מי שטרם הגיע לגיל 80 בחודש שבו החלה זכאותו הזמנית לגמלה, הזכאות תסתיים אוטומטית בתום תקופת הזכאות שנקבעה מבלי שייערך לו מבחן תלות נוסף, אלא אם כן יבקש להיבדק.

   

  האם ניתן לקבל עזרה עד קבלת אישור זכאות מהביטוח לאומי?

  פרק הזמן עד לאישור גמלת הסיעוד עומד על כחודשיים. במקרים בהם עובד חברת סיעוד, לאחר ביצוע ביקור בית, יעריך כי מידת התלות של בן המשפחה בעזרה של אדם אחר - גבוהה, הוא יהיה זכאי לקבל שירותי טיפול עד לקבלת הזכאות לגמלת סיעוד. השירות ימומן על ידי חברות הסיעוד ויסופק בחינם וללא עלות לקשיש.

   

  מה ניתן לעשות אם הבקשה שלנו לגמלת הסיעוד נדחית?

  ניתן להגיש ערעור על החלטת הביטוח הלאומי לבית דין לעבודה או לוועדה המייעצת, תוך 60 ימים מיום קבלת הדחייה.

   

  אם חלה החמרה במצב ההורה, האם ניתן להגיש בקשה להחמרה לצורך קבלת היקף שעות גדול יותר?

  אם חלה החמרה במצב הבריאותי והתפקודי של הקשיש, ניתן לבקש בקשה לביצוע בדיקה נוספת, רמת הזכאות של הקשיש תוכל להיות גדולה יותר, או להישאר ללא שינוי, אך בכל מקרה היא לא תופחת.

   

  האם ניתן לקבל במסגרת חוק הסיעוד עזרה של עוזרת בית?

  מטרת גמלת הסיעוד היא לספק מענה לצרכיו ולרווחתו של הקשיש וכן לניקיון קל, אך הגמלה אינה מאפשרת קבל שירות של עוזרות בית.

   

  מי זכאי לקבל שעות טיפול מ"הקרן לניצולי שואה"?

  קשיש ניצול שואה הנמצא תלוי במידה גבוהה בעזרת אדם נוסף לביצוע פעולות יומיומיות, ימצא זכאי לקבל שעות טיפול גם מהקרן לניצולי שואה, במסגרת השירות, יוכל הקשיש לקבל תוספת של 9 שעות טיפול בשבוע בנוסף לשעות אותן מקבלת מגמלת הסיעוד.

   

  הכותבת היא מנהלת ידע ופיתוח מקצועי בחברת דנאל סיעוד מקבוצת דנאל

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הזכויות המגיעות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים