שתף קטע נבחר

"חורבן לבעלי החיים": ההרס באי הקנגורו

מניין הנספים בשריפות המשתוללות באוסטרליה עלה כבר ל-25, הערכות שמאות מיליוני בעלי חיים נהרגו גם כן. רה"מ, שממשיך לספוג ביקורת, הכריז על גיוס 3,000 חיילי מילואים וסיוע של מיליארדים לנפגעים: "האש תבער עוד חודשים"

 

 

מזג אוויר קריר יותר ואף גשום במעט באוסטרליה הקל היום (ב') על הרשויות להעניק סיוע לתושבים הרבים שנפגעו מהשריפות המשתוללות, להמשיך במאמצי החילוץ והפינוי ולתקן ולאמוד את הנזק הרב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

עד כה נהרגו לפחות 25 איש בעונת השריפות הנוכחית – החמורה ביותר שאוסטרליה חוותה אי-פעם – ויותר מ-80 מיליון דונם, שטח בגודלה של כל אוסטריה, עלה באש. יותר מ-2,000 בתים נשרפו. הבוקר הודיעו הרשויות כי מניין ההרוגים עלה שוב לאחר שגופתו של גבר בן 71 נמצאה סמוך לביתו השרוף בעיירה בשם נריגונדה, באזור החוף שבדרום מדינת-המחוז ניו סאות' וויילס. הוא דווח כנעדר עוד בערב השנה החדשה. אדם נוסף עדיין נעדר במדינת-המחוז השכנה ויקטוריה.

 

 

 

אי הקנגורו קנגורו עצים שרופים שריפה אוסטרליה ()
חשש שמיליוני בעלי חיים נספו. חורבן באי הקנגורו

אי הקנגורו קנגורו עצים שרופים שריפה אוסטרליה (צילום: EAP)
(צילום: EAP)

אי הקנגורו קנגורו עצים שרופים שריפה אוסטרליה (צילום: EAP)
גופה חרוכה של קנגורו(צילום: EAP)

קואלה אי הקנגורו קנגורו עצים שרופים שריפה אוסטרליה ()

שריפה ב קאן ריבר ב ויקטוריה אוסטרליה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

היום המשיכו מאמצי החילוץ של תושבים רבים שעדיין לכודים באזורי החוף או בעיירות נידחות, רבים מהם מנותקים גם מחשמל. ראש ממשלת מדינת ויקטוריה דניאל אנדרוז אמר כי כ-400 אנשים נוספים פונו מהאוויר מעיירת החוף מלקוטה, שם נלכדו בשבוע שעבר כמעט 4,000 תושבים ותיירים. "תכננו לפנות עוד 300 היום, אבל לצערי העשן לא אפשר זאת", אמר אנדרוז.

 

לכוחות האוסטרליים המותשים, שנאבקים כבר חודשים בשריפות שהחלו מוקדם יותר השנה – בין היתר עקב חום שובר שיאים ובצורת שנמשכת כבר שלוש שנים ושהותירה חלקים נרחבים מהיבשת יבשים כמעט לגמרי – החלו להגיע לאחרונה כוחות נוספים שמסייעים להם. בוויקטוריה מסייעים ללוחמי האש כבר כעת 46 כבאים אמריקנים, ועוד 70 מארה"ב ומקנדה יגיעו לשם מחרתיים.

 

חשש שהאש תמשיך עוד חודשים

ניו זילנד השכנה שלחה היום כוחות צבא כדי לסייע גם היא לאוסטרליה. כבר כעת נמצאים שם 157 לוחמי אש ניו זילנדים, חלקם עוד מאוקטובר. היום הודיעה ניו זילנד כי שלושה מסוקים צבאיים עושים את דרכם לאוסטרליה. ראש ממשלתה, ג'סיקה ארדרן, מסרה כי "זהו בהחלט לא הדבר היחיד שאנו יכולים לעשות כדי לסייע, ואנחנו מדברים תכופות עם שכנינו".

 שריפות באוסטרליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

 שריפות באוסטרליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

אוסטרליה  שריפה  שריפות  ניו סאות' וויילס (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

באוסטרליה עצמה הכריז ראש הממשלה סקוט מוריסון כי ישלח 3,000 חיילי מילואים כדי לסייע לכבאים בארצו. מוריסון אמר כי יקדיש גם 20 מיליון דולר אוסטרליים (14 מיליון דולר אמריקניים) כדי לשכור מטוסי כיבוי ממדינות אחרות.

 

אוסטרליה בוערת – סיקור נרחב:

מצב חירום: "הגרוע ביותר עוד לפנינו"

"טורנדו אש": כבר 17 נהרגו

תיעוד: כבאים נוסעים בין הלהבות

למה אוסטרליה בוערת?

אפוקליפסה: 4,000 נלכדו בחוף

האוסטרלים זועמים על רה"מ

 

הוא גם הודיע על הקמת סוכנות חדשה לשיקום התושבים והקהילות שנפגעו משריפות היער. הסוכנות החדשה תפעל במשך שנתיים לפחות, ותקציבה יעמוד על כ-2 מיליארד דולר אוסטרליים (כ-1.4 מיליארד דולר). לפי הדיווחים באוסטרליה, היא תסייע בהיקף נרחב של תחומים, מבנייה מחדש של תשתיות שנפגעו ועד סיפוק תמיכה נפשית לתושבים.

 

"השריפות עדיין בוערות, והן ימשיכו לבעור בחודשים הקרובים", הזהיר מוריסון. "לכן זו הסיבה שאמרתי היום שמדובר בהשקעה ראשונית, כתוספת, של 2 מיליארד. אם עוד יידרש והמחיר יהיה גבוה יותר, אז נספק יותר".

שריפה ב קאן ריבר ב ויקטוריה אוסטרליה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

שריפה ב קאן ריבר ב ויקטוריה אוסטרליה (צילום: gettyimages)
3,000 חיילי מילואים גויסו. הכבאים המותשים יקבלו עזרה(צילום: gettyimages)

Wildfires in Australia  (Photo: AFP)
(Photo: AFP)

שריפות אוסטרליה אש ניו סאות' וויילס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

A kangaroo stands at a field illuminated by wildfires in Australia  (Photo: AFP)
(Photo: AFP)

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון שריפות אש (צילום: EPA)
שאלה של שיקול דעת או כשירות? מוריסון סופג ביקורת(צילום: EPA)

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון שריפות אש (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

הצהרות אלו של מוריסון מגיעות כשברקע הביקורת הרבה שמוטחת בו בשבועות האחרונים, על האופן שבו הוא מנהל את המשבר. הוא ספג ביקורת קשה על כך שיצא לחופשה משפחתית בהוואי בעיצומן של השריפות, וגם על כך שממשלתו השמרנית אינה עושה מספיק כדי להיאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית, שלפי המדענים מחריפה את עוצמת השריפות באוסטרליה ואת תדירותן.

 

בשבוע שעבר תושבי אחת העיירות שנפגעו הניסו אותו מביקורו שם בקללות ובגידופים. אישה אחת האשימה אותו שממשלתו הזניחה אותם בגלל ש"אין לנו הרבה כסף". היום, חצי הביקורת נורו גם מעיתון שנחשב בדרך כלל לתומך של מוריסון. "שיקול דעת פוליטי גרוע הוא דבר אחד. כשירות היא דבר אחר לגמרי. זהו האזור המסוכן מבחינה פוליטית שמוריסון רוצה להימנע ממנו בטיפולו במשבר השריפות", נכתב ב-The Australian, עיתון השייך לרופרט מרדוק.

 

מזג האוויר הנוח יותר, שהחל להתמתן כבר אתמול, מסייע כאמור לכוחות הכיבוי ולרשויות, שמפנות בין היתר את הכבישים שנחסמו על-ידי עצים שקרסו. עם זאת, יותר מ-130 שריפות ממשיכות לבעור רק במדינת-המחוז ניו סאות' וויילס, כמעט 70 מהן לא נמצאות תחת שליטה. בוויקטוריה השכנה כ-40 שריפות משתוללות. כ-67 אלף איש נמלטו מוויקטוריה בימים האחרונים.

 

 

"התנאים המתונים יותר העניקו לכולם הקלה נפלאה, ללוחמי האש, לאנשי שירותי החירום, אבל גם לקהילות שנפגעו מהשריפות הללו", אמר שיין פיטסימונס, נציב שירותי הכבאות באזורים הכפריים של ניו סאות' וויילס. הוא ציין אבל כי הגשם הקל שירד ביומיים האחרונים דווקא מקשה באופן מסוים על פעולות הכיבוי, שחלקן נעשות בעזרת שריפות יזומות.

 

עמק הקנגורו הפך לעמק רפאים 

בינתיים מאוסטרליה ממשיכות להגיע תמונות של מראות אפוקליפטיים של שמיים אדומים, להם גורמים השריפות הרבות והעשן הסמיך. בבירה קנברה שוב נמדדה הבוקר איכות האוויר הגרועה בעולם. ג'ון סטיל, בן 73 שפונה יחד עם אשתו מביתם בעיירה איידן בשבת, סיפר לסוכנות הידיעות AFP כי הראות בעיירה הגיעה עד ל-50 מטר בלבד. "הרבה דברים נפלו מהשמיים, הרבה אפר לבן", הוא סיפר. "השמיים עדיין אדומים".

 

 

גם באזורים שהאש חלפה על פניהם נותר עשן סמיך. כתב BBC פיל מרסר דיווח למשל מאזור המכונה עמק הקנגורו, סמוך לחוף בניו סאות' וויילס, וסיפר שהוא הפך לסוג של עמק רפאים. את השקט המוחלט מתחת לעצים החרוכים הוא תיאר כ"תחושה מפחידה ונוראית". לדבריו, הוא וצוותו נסעו חצי שעה מהעיירה הסמוכה נורה ולא ראו כמעט איש בדרכים.

 

אזור נוסף שנפגע קשות ורק כעת מתחילים באוסטרליה לאמוד את גודל הנזק בו הוא אי הקנגורו, האי השלישי בגודלו באוסטרליה שמשתייך למדינת-המחוז דרום אוסטרליה. בעלי החיים באי חיו שנים בלי שכף אדם תדרוך בו, וכיום הוא בית לבעלי חיים נדירים שחלקם נמצאים בסכנת הכחדה. לפי רשת ABC האוסטרלית, לפחות שליש מהאי עלה באש בעונת השריפות הנוכחית, כ-4,400 ק"מ רבוע.

אי הקנגורו קנגורו עצים שרופים שריפה אוסטרליה ()
שליש מהאי עלה באש. לפני ואחרי באי הקנגורו

ווינגלו שריפה שריפות אש אוסטרליה (צילום: gettyimages)
עצים חרוכים ביער ווינגלו שבניו סאות' וויילס(צילום: gettyimages)

ווינגלו שריפה שריפות אש אוסטרליה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

ווינגלו שריפה שריפות אש אוסטרליה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

ווינגלו שריפה שריפות אש אוסטרליה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

ג'ון ווינרסקי, סגן מנהל מרכז לשיקום בעלי חיים באזור, אמר שהשריפות ברחבי אוסטרליה הן בגדר "שואה של חורבן" עבור בעלי החיים. "אין כמעט בית גידול משמעותי שנותר עבור מינים רבים. זה מוביל לאירועי הכחדה מקומיים", סיפר ווינרסקי ל-ABC. הוא אמר כי באי הקנגורו, כמו גם באזורים אחרים באוסטרליה, השטחים שבהם חיו מינים רבים נשרפו באופן "קיצוני והומוגני", כזה שאם לא גרם כבר להכחדתם של מינים מסוימים, לפחות הגביר משמעותית את הסיכויים לכך.

 

גם ראש הממשלה מוריסון התייחס לסוגיה זו בדבריו. הוא אמר כי צוותים נשלחו לאי הקנגורו כדי להמית שם בעלי חיים רבים, בקר או חיות פרא, שנפגעו אך לא מתו עדיין מהאש. מספרם של בעלי החיים מכלל המינים שנהרגו לא ברור עדיין, אך ההערכות באוסטרליה הן שמדובר במאות מיליונים. אחד הסרטונים הקשים שמופצים ברשת, ושאותו לא נראה כאן, הראה גופות חרוכות של בעלי החיים שנספו מוטלות בערימות בצד הכביש, בעיירה בניו סאות' וויילס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
קנגורו באחת השריפות באוסטרליה
Photo: AFP
מומלצים