שתף קטע נבחר

הרב הראשי לא חוזר בו: "העלו המוני גויים לארץ משיקולים זרים"

הרב הראשי יוצא בהבהרה חריגה ונדירה בעקבות דבריו שנחשפו ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", ואומר כי לא התכוון בדבריו לכלל עולי ברית המועצות לשעבר כי אם ל"מיעוט עולים שאינם יהודים על פי ההלכה". עם זאת, לא חזר בו מאמירותיו המקוריות כי "המוני גויים" עולים לארץ "משיקולים זרים"

 

בעקבות הסערה הפוליטית והציבורית שחוללו דבריו של הרב הראשי יצחק יוסף , שנחשפו היום (ג') ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", יוצא הרב הראשי בהבהרה חריגה ונדירה, ואומר כי לא התכוון בדבריו לכלל עולי ברית המועצות לשעבר, כי אם ל"מיעוט עולים שאינם יהודים על פי ההלכה". עם זאת, לא חזר בו מאמירותיו המקוריות כי "המוני גויים" עולים לארץ "משיקולים זרים".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

 

הראשון לציון שב והאשים את "סעיף הנכד" בחוק השבות: "אמרתי ברורות ואני שב ואומר: לצד מרבית העלייה המבורכת של מאות אלפי היהודים מברית המועצות לשעבר, שמסרו את נפשם שנים רבות למען שמירה על הגחלת היהודית, ישנם מיעוט עולים שאינם יהודים על פי ההלכה, שהגיעו מכוח 'סעיף הנכד' בחוק השבות, המתיר למי שאביו ואימו אינם יהודים לעלות לארץ".

 

לדבריו, ביקר בחודש האחרון "בקהילות היהודיות הפורחות ברוסיה ובאוקראינה", ונחשף "לביקורת החריפה הקיימת בקרב קהילות אלו על העלאתם של רבים שאינם יהודים לארץ".

 

"תיקון חוק השבות - אינטרס של העולים"

כמו בסרטון שנחשף פה, שבו נשמע הרב טוען נגד העלאת "מאות אלפי גויים גמורים" במטרה להשפיע על האיזון החברתי בישראל, אמר הרב בדברי ההבהרה: "מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה, משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות בראש ובראשונה כלפי אותם עולים, ומעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית".  

 

 

הוא אמר כי "תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים", אך "ברי כי לצד הביקורת, חובה עלינו כיהודים לקבל כל תושב בארץ הזו, ולהעריך את תרומתו לנו כחברה. תורתנו מלמדת אותנו לכבד כל אדם באשר הוא אדם, כי בצלם אלוקים נברא".

 

על הביקורת החריפה כלפיו, שכללה דרישות להעבירו מתפקידו, אמר: "מצער מאוד כי יש מי שחשים עצמם נפגעים מאופן הצגת הדברים תוך סילוף בוטה על ידי גורמים פוליטיים אינטרסנטיים, המסיתים כבר חודשים ארוכים נגד מסורת היהדות וההלכה, וחשוב להעמיד דברים על דיוקם והאמת תורה דרכה".

 

"יש כאן הרבה-הרבה גויים"

בתיעוד המלא שנחשף הבוקר (ג') ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" יצא הראשון לציון בהתקפה חסרת תקדים נגד עולי ברית המועצות לשעבר ומפלגת ישראל ביתנו, וטען כי מדינת ישראל העלתה ארצה מרוסיה "מסות של גויים גמורים", ש"מצביעים לכל מיני מפלגות אנטי-דתיות". הוא אף האשים כי הדבר נעשה בכוונה על מנת להחליש את כוחו הפוליטי של הציבור החרדי.

 

בכינוס רבנים שנערך בשבוע שעבר בירושלים אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (כוונתו ל"סעיף הנכד" בחוק השבות - ק"נ). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת.

 

"העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים", הוסיף הרב הראשי, "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". בהמשך טען כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש"הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר".

 

תקף את בתי הדין שתחת אחריותו שלו

הרב יצחק יוסף נאם בפני רבנים העומדים לפני יציאה לשליחות בקהילות יהודיות בתפוצות, והמליץ להם שלא לעסוק שם בגיור, בגלל המורכבות והרגישות ההלכתית של הנושא. אגב כך תקף דיינים שזהו עיסוקם - מטעם המדינה או באופן פרטי - ושלשיטתו מקילים יותר מדי בתחום. בהקשר זה אף קרא שלא להכיר אוטומטית ביהדותם של מי שהתגיירו בבתי הדין הממלכתיים לגיור - שתחת אחריותו שלו.

 

על הדיין הרב דוד בס, העוסק בגיור במסגרת בית דין רשמי כעובד מדינה, טען הרב יוסף (מבלי להזכיר את שמו) כי הוא פסול בעיניו משום שעבד בעבר לצד היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין - לימים שופט עליון.

 

"יש אחד שהוא מגייר, הוא היה מרצה באוניברסיטה החילונית והיה עוזר משפטי של אליקים רובינשטיין, הוא היה מנסח לו את כל החוקים", אמר הרב הראשי. הוא הסביר: "הרי מה זה הבג"ץ? בג"ץ על פי הרוב זה נגד הדת. זה לא חידוש. אלה דברים ידועים. לצערנו הרב הוא היה מנסח לו את החוקים, ובחרו אותו שהוא נהיה דיין של גיור, השם ירחם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
הרב הראשי מגיב לסערה
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
מומלצים