שתף קטע נבחר

מפחדות מקנסות: חברות הסלולר מציעות להורים סינון אתרים בחינם

חברות הסלולר החלו לשלוח בימים האחרונים ללקוחות מסרונים עם השירות הייעודי, כדי לקיים את לשון החוק

 

אחרי שספגו קנסות: חברות הסלולר החלו לעמוד בתנאי החוק ולעדכן לקוחות על שירות סינון תכנים חינמיים המומלץ בעיקר לילדים ולנוער. הורים דיווחו לפורום ההורים "הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת" כי החלו לקבל מהחברות סמסים ובהם מידע על שירות סינון תכנים חינמי. בחברות אישרו שהן שולחות את ההודעות לכל הלקוחות שלא מנויים לשירות.

 

קנס של מיליון שקל לסלקום: לא יידעה על סינון אתרים פוגעניים לילדים

סינון תכנים חינם בחברות הסלולר? רק אם תתעקשו

חוק הפורנו: כך תגנו על הילדים מפני תוכן פוגעני ברשת

 

בהודעה שלקוח קיבל מפלאפון נכתב: "לקוח יקר, הינך זכאי לקבל שירות סינון תכנים פוגעניים בחינם מחברת פלאפון. השירות מומלץ במיוחד למכשירים סלולריים של ילדים ונוער. להצטרפות לשירות השב להודעה זו את מספר הנייד עבורו נדרש השירות. אם הינך רוצה לצרף לשירות מנויים נוספים שברשותך יש לשלוח הודעה נפרדת עבור כל מנוי". החברה מספקת אפשרויות להצטרפות לשירות דרך המוקד, אתר פלאפון ואפליקציית פלאפון.

חברות מתחילות להציע שירות סינון תכנים פוגעניים לילדים בחינם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חברות מתחילות להציע שירות סינון תכנים פוגעניים לילדים בחינם(צילום: shutterstock)
 

ב-HOT מובייל, כדי להצטרף לשירות יש להיכנס ללינק המצורף ולאשר את מספר הנייד שבעבורו נדרש השירות.

 

יוסף שפייזר, יו"ר "הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת", אמר ל"ממון" ול-ynet שהפורום מאגד את 20 הארגונים המובילים בארץ שמשתתפים במלחמה נגד חשיפת ילדים קטנים לאלימות, פורנוגרפיה, שיימינג והתמכרויות. "סוף-סוף חברות הסלולר עומדות בחוק", אמר. "אנחנו כ-5,000 הורים, והפגזנו אותן ב-120 אלף מיילים כדי שיעמדו בחוק. יש להן גם סינון בתשלום שהוא אולי יעיל יותר, אבל החוק מחייב אותן לחשוף הורים לסינון החינמי. הרי ברגע שיש לילדים מחשב או טלפון סלולרי הם צוללים לכל מיני עולמות. הגיל הממוצע לחשיפה לפורנו הוא שמונה, ואנחנו כהורים לא יודעים מה קורה שם". בפורום מודים כי התוכנה החינמית לא תמיד יעילה, אך יש דרכים לעקוף חסימת תכנים גם כשהתוכנה בתשלום.

  ()
סמס מאחת החברות
 

החברות החלו לעמוד בחוק אחרי שמשרד התקשורת קנס אותן באפריל ב-3.5‬ מיליון שקל, שמהם מיליון שקל על פרטנר וסכום זהה על סלקום. באוגוסט 2019 נקנסו פרטנר, סלקום, פלאפון, גולן טלקום ו-HOT מובייל בכ-1.1‬ מיליון שקל.

 

החוק מחייב את ספקיות האינטרנט וחברות הסלולר לספק ללקוחותיהן תוכנות סינון אתרים בחינם, לבחירתם. רוב ההורים לא ערים לכך ולא מבקשים זאת מהנציג. אם הם מבקשים, הנציג לא בהכרח יודע להתקין תוכנית כזאת. לכן החוק מחייב את ספקי הגישה לאינטרנט לעדכן את מנוייהם בדבר זכותם לקבל מהם ללא תשלום שירות סינון של אתרים פוגעניים כמו פורנו, אלימות והימורים.

 

באוגוסט 2019 הוחלט כי חברות התקשורת יחויבו להציע את השירות גם בסמס, במייל או בהודעה קולית, במקביל לשליחת עלון מידע מודפס בדואר, פרסום המידע באתר של ספק האינטרנט, ציון המידע בהסכם שנחתם עם המנוי, או מסירת המידע למנוי על ידי נציג שירות הלקוחות של ספק האינטרנט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
ילדים בסלולר
צילום: shutterstock
מומלצים