שתף קטע נבחר

משה איבגי הורשע במעשה מגונה

השחקן והבמאי הורשע במעשים מגונים בצעירה בעת צילומי סרט וסדרה. כששאלה "מה אתה עושה", ענה: "הפרצה קוראת לגנב". הוא זוכה מחמת הספק משני אישומים אחרים

 

 

בית משפט השלום בחיפה הרשיע במעשה מגונה את השחקן והבמאי משה איבגי וזיכה אותו מחמת הספק משני אישומים אחרים. איבגי, בן 66, הועמד לדין בגין ארבעה מקרים של מעשים מגונים ובשלוש עבירות של הטרדות מיניות בנשים שעמן עבד בעבר.

 

בכתב האישום תואר, בין היתר, כיצד תקף איבגי את הצעירה א' בפינת הקפה באחד מימי הצילומים של סרט שצולם באוגוסט 2012. הוא ליטף את גבה, וכאשר שאלה אותו: "וואוו, מה אתה עושה?, השיב לה: "הפירצה קוראת לגנב". ביום צילום אחר, במהלך צילומי סדרה נצמד אליה איבגי בהפסקה בין הצילומים, חיבק אותה חזק ולא הרפה. הוא קירב את פיו לאוזנה ואמר שהוא רוצה "לז***" אותה.

 

בית המשפט אימץ את עדות המתלוננת, קבע כי היא מהימנה – ומצא תמיכה לעדותה בדברים שמסר אבגי במהלך עימות שנערך בין השניים בתחנת המשטרה וכן בעדותה של עדה נוספת. באשר לעדותו של השחקן, נקבע בהכרעת הדין כי מדובר בעדות "פתלתלה ומתחמקת" שאינה ראויה לאמון. נדחתה טענתו כי האירוע הראשון המתואר באישום הראשון – נעשה בהומור. נדחתה גם טענה נוספת שהעלה כי האירוע השני המתואר באישום הוא בגדר "ניסיון חיזור לגיטימי". 

 

ביוני 2018 נפתח משפטו של איבגי, שכתב האישום נגדו הוגש בתום חקירה בת שנתיים ולאחר שנערך לו שימוע. על פי כתב האישום, העבירות המיוחסות לו בוצעו בשנים 2012 ו-2013 בארבע נשים - ששלוש מהן עבדו לצדו - ואישה נוספת שלא הכיר ופגש באקראי בדוכן פלאפל. כאמור, הוא הורשע באחת העבירות.

משה איבגי בפתח הדיון בבית משפט השלום בחיפה (צילום: עידו ארז)
משה איבגי, היום(צילום: עידו ארז)

הפרשה נחשפה ב-2016, אז מקרה הקשור לעובדת לשעבר בתיאטרון חיפה שאירע שנתיים קודם לכן הוביל לבדיקה ולאחר מכן לחקירה הפלילית נגד איבגי. על-פי האישום, בעת שביקשה לחבק את איבגי, הוא שלח ידיים לעבר החזה שלה והעיר כלפיה הערות מיניות פוגעניות.

 

כמו כן, במהלך החקירה עלו עדויות נוספות של נשים שטענו כי נגע בהן ונישק אותן ללא רצונן. אחת מהן הייתה תלמידה שקשורה לסדנה שהעביר. איבגי טען בחקירה שלא ביצע כלפי אף אחת מהנשים אקט מיני מבזה. "הכול היה בקטע חברי", הסביר אז לחוקרים. חלק מהנשים שהתבקשו להעיד לאחר שהחוקרים הגיעו אליהן תמכו בגרסה זו והדגישו שלא ראו פגיעה במעשיו של איבגי.

 

ב-2017 העבירה המשטרה את התיק לפרקליטות עם המלצה להעמיד לדין את איבגי. במשטרה אמרו בשעתו כי התבסס חשד לדפוס פעילות מצדו של איבגי, שניצל לכאורה את מעמדו וביצע עבירות מין באותן נשים.

 

 

מלבד האישום שבו הורשע, זוכה כאמור איבגי מחמת הספק משני אישומים אחרים. על פי אחד מהם, השתתף איבגי בהצגה שבה עבדה ג'. ב-21 באוקטובר 2013, בטרם החלה ההצגה, הביאה ג' כיסא עבור איבגי. הוא התיישב, אחז בידה ושאל היכן היא מתגוררת והאם היא גרה לבד. הוא אמר לה כמה פעמים שיבוא לבקרה וג' אמרה בתגובה כי הוא נשוי וכי היא בגיל של בתו. בהמשך ביקש מג' לחבקו והיא טפחה לו על השכם. כשעמדה מולו, ובעודו אוחז בידה, משך את ג' לכיוונו, דחף בכוח את ראשו לחזה שלה, תוך שהוא ממשש אותה. על כך הוא מואשם במעשה מגונה.

 

אישום נוסף התייחס לאירוע מדצמבר 2013, אז פגש את ד' בחנות פלאפל. בינו לבין ד' לא הייתה כל היכרות מוקדמת. הוא התיישב לידה בעת שישבה בשולחן מחוץ לחנות. איבגי שאל אותה בין היתר: "מה, הוא נתן לך למ*** לו?" וגם: "מה, הוא אשכרה הכניס את ה*** שלו לשלך?". בהמשך שאל אם לד' הייתה זוגיות והאם היא "מז****ת". בעקבות שאלותיו, עזבה ד' את המקום: "במעשיו הטריד הנאשם את ד' מינית בכך שהפנה אליה התייחסויות מבזות ומשפילות ביחס למיניותה", טוענת הפרקליטות.

 

סנגורו של אבגי, עו"ד מיכאל כרמל, מסר: "בית המשפט זיכה את מרשי משלושה אישומים חמורים והרשיע אותו לצערי באישום שאם לא היה מדובר במר אבגי ובדרך החקירה, לא היה מגיע כלל לבית המשפט.

האישום שבו הוא הורשע לא הוכחש. הויכוח היה אם מדובר בעבירת מין או חוש הומור, והשופט לא קיבל את טענתנו. העובדות לא הוכחשו, אלא הכוונה המינית שיוחסה למרשי".

 

עו"ד אורלי רוזנטל נאמן מפרקליטות מחוז חיפה: "הפרקליטות תלמד את הכרעת הדין ותשקול אם להגיש ערעור. הפרקליטות רואה בחומרה עבירות נגד נשים, בפרט בכל הנוגע לניצול מעמד, ותמשיך לפעול בעניין". 

 

מארגון השחקנים בישראל, שח"ם, נמסר בתגובה: "זהו יום עצוב מחד בו אדם בעל זכויות רבות בשח"ם ובתרבות הישראלית מורשע בגין עבירות חמורות כאלו ומאידך יש לראות מעשיו בחומרה הנדרשת ולהוקיע התנהגויות מעין אלו. אנו מחזקים את המתלוננות וקוראים לכל השחקניות והשחקנים לא לפחד ולפנות לגורמים הרלוונטיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
משה איבגי, היום
צילום: עידו ארז
מומלצים