שתף קטע נבחר

לראשונה: קבינט הדיור צפוי לאשר פינוי בינוי באשקלון

קבינט הדיור צפוי להכריז ביום ראשון על 8 מתחמים המיועדים לפינוי בינוי - מתוכם 3 באשקלון, עיר שעד עתה לא אושרה ולא בוצעה בה אף תוכנית במסגרת תמ"א 38 או פינוי בינוי. המתחמים הנוספים: ברמלה, רחבות, פתח תקווה, בת ים ועתלית

לראשונה: תוכניות פינוי בינוי באשקלון. קבינט הדיור צפוי להכריז ביום ראשון על שמונה מתחמים המיועדים לפינוי בינוי בכמה ערים ולאפשר בכך את קידומם המואץ בותמ"ל. בכל המתחמים גם יחד מקדמת הרשות להתחדשות עירונית תוכניות שיאפשרו לבנות 5,412 דירות חדשות במקום כ-1,200 דירות בבניינים שיהרסו. 

 

תמ"א 38 תסתיים ב-2022 - כך ייראה היום שאחרי

עמדה ביעדים? תמ"א 38 בנקודת רתיחה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה: תמ"א 38 תפקע ב-2022

 

שלושה מהמתחמים הם באשקלון, עיר שעד עתה לא אושרה ולא בוצעה בה אף לא תוכנית אחת של תמ"א 38 או פינוי בינוי. התוכניות בשלושת המתחמים יאפשרו לבנות כ-2,300 דירות חדשות במקום 316 שיהרסו.

פינוי בינוי רמת אביב  (צילום: אורי דוידוביץ')
פרויקט פינוי בינוי(צילום: אורי דוידוביץ')
 

עד עתה תוכניות כאלה לא קודמו בעיר משום שלא היה בהן תמריץ כלכלי ליזמי נדל"ן. המחיר הנמוך של הדירות בעיר מחייב לבנות פרויקט ובו בערך פי שבעה דירות מאלו שנהרסו, כדי לשמור על רווחיות מקובלת בענף. הבעיה היא שתוספת של פי שבעה דיירים באותו תא שטח אינה אפשרית מבחינה תכנונית ומעמיסה על תשתיות. הפתרון שהובילה הרשות להתחדשות עירונית הוא הוספה של קרקע משלימה לכל אחד משלושת הפרוייקטים. אלה מגרשים בבעלות מדינה, שיוקצו לחברות בנייה שיפעלו בפרויקטים ויאפשרו להן לבנות ולמכור את כמות הדירות הנדרשת.

 

בדרום מזרח אשקלון ברחוב בנימין, יהרסו 132 דירות וייבנו במקומן 660 על אותו מגרש ועל קרקע משלימה תהיה אפשרות לבניית עד כ-400 דירות נוספות. לא רחוק משם, לאורך הרחובות אהוד והתחיה במקום בו שכן קולנוע אסתר, 714 דירות חדשות עתידות להיבנות ולהתפרש גם על קרקע משלימה צמודת דופן, והן יחליפו את 112 יחידות הדיור הקיימות. במתחם השלישי המכונה פוארטה דל סול, ברחוב אבא אחימאיר בשכונת ברנע, 72 דירות ו-11 חנויות יהרסו ובמקומן ייבנו 510 יחידות דיור חדשות, ועוד עד כ-100 בקרקע משלימה.

 

ברמלה, עתידות להיבנות במתחם ברחוב הרצל 510 יחידות דיור חדשות ו-3,600 מ"ר שישמשו מסחר ומשרדים, במקום 101 דירות שיהרסו.

 

ברחובות, במתחם ברחוב שעריים יפונו 28 מבנים שבהם 142 דירות, ובמקומן ייבנו 520 יחידות דיור חדשות ו-7,680 מ"ר עבור מסחר ומשרדים ו-7,752 מ"ר של מבני ציבור.

 

בפתח תקווה תקודם תוכנית ברחוב הנריטה סולד שבה 240 דירות יהרסו ובמקומן יבנו כ-1,060 יחידות דיור חדשות.

 

בבת ים ברחוב דליה הסמוך לחולון, יוחלפו 168 דירות ואולם ספורט ישן ב-835 דירות חדשות. בנוסף, ייבנו מבני ציבור בהיקף של 11,600 מ"ר בנוי.

  

ברחוב החרוב והזית בעתלית 252 דירות ייהרסו ובמקומן יבנו 650 יחידות דיור חדשות, ועוד עד כ-300 דירות בקרקע משלימה.

 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, אמר כי "אנו מביאים לראשונה, לאחר עבודה מאומצת, מתחמים בערים שעד כה לא זכו לבצע התחדשות עירונית כלל. ההתחדשות העירונית בערים אלה, כמו גם בערים האחרות המיומנות בקידום התחדשות עירונית, תביא לשינוי ולשיפור אורח החיים של תושבי המתחמים. הדבר מהווה בשורה כלכלית וצדק חברתי עבור אוכלוסייה הזקוקה מאוד לדירות מגורים ממוגנות, ולמבני ציבור ותעסוקה נרחבים. אישור הקבינט יאפשר לקצר את התהליכים ואת זמני ההמתנה הארוכים לקבלת אישורים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים