שתף קטע נבחר

תמ"א 38 תסתיים ב-2022 - כך ייראה היום שאחרי

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה תסתיים סופית באוקטובר 2022 ותגובש מדיניות התחדשות עירונית חדשה. בין היתר פרויקטי החיזוק ייעשו במסגרת תוכניות בניין עיר שבסמכות הרשות המקומית ולא בתוכנית מתאר ארצית

מסתמן כי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, תמ"א 38, תסתיים סופית באוקטובר 2022. זו הבשורה ששיגר הערב מינהל התכנון לאחר ישיבה בלשכת שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ניצחון לדיירים בתמ"א 38: "'קבוצת גוזלן' לא קיימת"

תמ"א 38? תב"ע 38: זה המתווה החלופי שייבחן היום

ניצחון לקבלנים: בית המשפט מחזיר את תמ"א 38 לרמת גן

 

הסמכות להחליט על כך נתונה למועצה הארצית לתכנון ובנייה שתדון בכך בנובמבר השנה או לכל המאוחר בדצמבר. במקביל צפוי מינהל התכנון יחד עם משרדי השיכון והמשפטים והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית להקדיש את שלוש השנים הבאות לגיבוש מדיוניות התחדשות עירונית חדשה שתצא לפועל עם תום תקופת תמ"א 38.

 

זו צפויה בין היתר לכלול את השבת סמכויות התכנון של התחדשות עירונית לידי הרשויות המקומיות, סמכות לגביית היטלי השבחה מפרויקטי חיזוק והתחדשות (בניגוד לתמ"א 38 המעניקה פטור מהיטל), וגיבוש תמריצים להפיכת התוכנית ישימה גם בפריפריה, ולא רק במרכז הארץ.

פרויקט תמ
פרויקט תמ"א 38. בסוף?(צילום: אוראל כהן)
 

תמ"א 38 אושרה בשנת 2005 לתקופה של חמש שנים, ומאז תוקפה הוארך שלוש פעמים. המטרה של מנהל התכנון היא להגיע למועצה הארצית כבר עתה עם החלטה מסודרת הקובעת מועד סופי לביטול התמ"א - אוקטובר 2022.

 

כמו כן תכלול ההחלטה הוראות מעבר שיבהירו אילו פרויקטים יכולים לבקש היתרי בנייה על פי תמ"א 38, ואילו יצטרכו לפעול על פי המדיניות החדשה. ככל הנראה, כדי למנוע אי ודאות וקיפאון כל פרויקט שיגיש לוועדה המקומית בקשה עד אוקטובר 2022 יקבל אור ירוק, כלומר מהיום יש שלוש שנים להכנת פרויקט והגשת בקשה להיתר בנייה לוועדה מקומית.

 

 

השלכות סביבתיות

בשבועות הקרובים ועדת המשנה של המועצה הארצית (הולנת"ע) צפויה להתכנס ולדון בפרטי המתווה וכן לשמוע את כל הצדדים הרלבנטיים בנושא.

 

אחת הטענות השכיחות של ראשי ערים כנגד תמ"א 38 היא כי התוכנית מאפשרת להוסיף קומות ותושבים באופן גורף לכל בניין שאינו עומד בתקן לרעידות אדמה, בלי שהיא בוחנת את ההשלכות הסביבתיות הכרוכות בתוספת תושבים. כדי לתקן זאת במנהל התכנון מבקשים להוביל מהלך לפיו העיריות יכינו תוכניות מתאר מקומיות שיגדירו את כללי ההתחדשות בשכונות או מתחמים גדולים בעיר.

 

קידום התחדשות עירונית באמצעות תוכנית מקומית יאפשר לראשי ערים לגבות היטלי השבחה, וזהו שינוי נוסף שנותן פתרון לבעיות שהם מציפים שכן כיום תמ"א 38 מקנה פטור מהיטל השבחה. תמ"א 38 מקנה פטורים נוספים ממס ובהם מס שבח ומע"מ על עבודות הבנייה. הפטור נחוץ כדי לשפר את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים אלה. הפטור ממיסים אלה ניתן באמצעות הוראת שעה שתפוג בשנה הבאה. אתמול לפני הישיבה בלשכת שרת הבינוי והשיכון, נפגשו עינת גנון סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית עם בכירים ברשות המיסים כדי להיערך ליום שאחרי ביטול תמ"א 38.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
פרויקט תמ"א 38
צילום: אוראל כהן
מומלצים