שתף קטע נבחר

אומן: קטטה אלימה בין יהודים לאוקראינים בקבר רבי נחמן

"חזרתי מבית הכנסת וראיתי שמרביצים לכל יהודי שעבר במקום", מספר יהודי שהיה עד לקטטה האלימה שפרצה בערב שבת ליד מתחם קבר רבי נחמן, שכללה מקלות וסכינים. יו"ר "שמירה אוקראינה": "המשטרה שהגיעה לא נקפה אצבע. לא מצפים מהם לכלום יותר". גורמים ישראלים: היהודים שהיו שיכורים פרצו בקטטה. צפו בתיעוד

 

קטטה אלימה פרצה בערב שבת סמוך לחצות, ליד מתחם קבר רבי נחמן באומן שבאוקראינה, בין עשרות אוקראינים לקבוצה של יהודים. האוקראינים טענו שהיהודים שהיו שיכורים התחילו בקטטה, קיללו והרביצו ללא סיבה לאוקראיני שראו ליד ציון הקבר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

הבחור שהוכה הזעיק את חבריו - ולמקום הגיעו עשרות מתושבי המקום, גם הם, על פי עדויות, במצב שכרות - והחלו להכות את היהודים נמרצות תוך שהם משתמשים במקלות וסכינים. המאמינים ניסו להיכנס למתחם הקבר - אך השומר המקומי, לדבריהם, לא אפשר להם להיכנס והקטטה התחדשה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

היהודים טענו כי המשטרה לא עשתה דבר להגן עליהם. ארבעה יהודים פונו להמשך טיפול בבית החולים ושוחררו למחרת, ואולם לפי גורמים אחרים שמעורים בפרטים, המשטרה התערבה בסופו של דבר ועשתה מעין "סולחה" בין המקומיים למאמינים, שבסופה החליטו שני הצדדים שלא להגיש תלונות.

 

"הרביצו לכל יהודי שעבר במקום"

יהודי שהיה עד לתקרית, סיפר: "חזרתי מבית הכנסת וראיתי שהם הרביצו לכל יהודי שעבר במקום. זה התחיל בגלל ריב חסר חשיבות בין אוקראיני מקומי ליהודי". עד הראייה מתעקש כי לאירוע היו סממנים אנטישמיים: "הוא קרא לחברים האנטישמים שלו לבוא ולהכות יהודים", הוא מספר. "המשטרה הגיעה לזירה, אבל לא נקפה אצבע לעזור ליהודים. הם עמדו שם וראו איך היהודים מוכים וגם מנעו מהם להיכנס למתחם הקבר".

 

  ()
התפרעויות באזור הקבר

 

שלומי אלישע, יו"ר ארגון "שמירה אוקראינה", סיפר כי "זה התחיל מריב בין אחד המקומיים ליהודי, האוקראיני הביא את חבריו שהחלו להתפרע ולהשתולל - והמשטרה שהגיעה למקום לא נקפה אצבע. השוטרים עמדו וצפו על המתרחש מהצד, בזמן שיהודים חטפו מכות. מה שכן, השוטרים מנעו מעשרות הפורעים להיכנס לציון קבר רבי נחמן מברסלב".

 

אלישע ציין כי בעקבות האירוע שוקל הארגון לממן יחידת אבטחה פרטית שתגן עליהם, כי "מהרשויות אנחנו לא מצפים לכלום ונסתדר לבד", כדבריו.

 

גורמים באוקראינה: "הישראלים השיכורים ניסו לפרוץ לקבר"

שגריר ישראל באוקראינה, יואל ליאון, מסר: "לאחר פנייה שהגיעה לשגרירות על אירועים אלימים בסמוך למתחם הקבר באומן, יצרנו קשר עם הרשויות המקומיות ואנשי הקהילה היהודית. שמחנו לשמוע שכל הישראלים שוחררו מבתי החולים. משטרת אוקראינה מסרה לנו שלא הוגשו תלונות. אנו ממשיכים לעקוב".

 

שלומי אלישע, יו"ר "שמירה אוקראינה", טוען כי האירוע התחיל על רקע אנטישמי, אך גורמים שונים באוקראינה - מקומיים ויהודים - טוענים שלא היה כאן שמץ של אנטישמיות, וכי הישראלים שהיו שיכורים הם שהתחילו בקטטה וניסו לפרוץ לציון הקבר. השומר האוקראיני שניסה לעצור אותם הוכה וקרא לחבריו, ואלה הפליאו מכות בישראלים, שארבעה מהם נפצעו ופונו לבתי חולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים