שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר על הצפת מטוסי הקרב: "לא עומד בקנה אחד עם המצופה מהחיל"

עמיקם נורקין ביקר בבסיס חיל האוויר בחצור והורה על הקמת צוות מומחים שיתחקר את הצפת המטוסים. "טעינו שלא פינינו את המטוסים", אמר מפקד חיל האוויר

 

הצפה בבסיס חצור ()
מטוס שהוצף בחצור

 

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, קיים היום (שלישי) תחקיר ראשוני לאירוע ההצפות בבסיס חצור יחד עם צמרת הפיקוד הבכיר של החיל, ואמר כי "מדובר באירוע שאינו עומד בקנה אחד עם המצופה מהחיל ולכן יש חשיבות לתחקר, להפיק לקחים וליישמם על מנת למנוע הישנות אירוע דומה בעתיד".

  

 

מדובר צה"ל נמסר כי נורקין הורה על הקמת צוות תחקיר מומחים בראשות סגן-אלוף ת' לבדיקת הסיבות שהובילו לירידה מכוננות מבצעית בבסיס בעקבות ההצפות ביום חמישי האחרון. עוד נמסר כי "חיל האוויר המשיך להחזיק את הכוננות המבצעית בכל שאר בסיסי החיל.

 

"מפקד חיל האוויר הדגיש כי כעת קיימת חשיבות רבה לביצוע תחקיר נוקב הכולל בדיקה של המקרה הנוכחי, מידת יישום לקחי אירועי העבר וטיוב הממשקים בין חיל-האוויר לרשויות האזרחיות. עוד הדגיש כי חיל האוויר ימשיך לשמר את כוננות ומבצעיות הכוחות מול הזירות והאתגרים השונים".

 

הצפה בבסיס חצור ()
המטוסים שהוצפו

הצפה בבסיס חצור ()

הבסיס חזר כבר אתמול לפעילות מבצעית ולאימונים, ובימים הקרובים גם הדירים התת-קרקעיים שבהם אוחסנו המטוסים יחזרו לשמישות. "מפקד החיל ציין כי לצד ההיערכות הרחבה להתמודדות עם מזג האוויר הקשה בכלל הבסיסים, טעינו בכך שלא פינינו את המטוסים מהדת"קים שבסכנת הצפה בבסיס חצור", אמרו בדובר צה"ל. עוד נמסר כי "מפקד חיל האוויר הביע הערכה למפקדים, הטכנאים ואנשי מערך הבינוי בתפעול האירוע בשטח, על נחישותם והפעולות שביצעו לאורך שלושה ימים על מנת להחזיר את הבסיס לטיסות".

 

שמונה מטוסי קרב מסוג F-16 נפגעו בהצפה, המתרחשת בפעם השנייה בשנים האחרונות בבסיס, שבו פועלות גם יחידות חשובות נוספות של חיל האוויר, לצד טייסות קרב. במשך שלושה ימים מנעה הצנזורה הצבאית דיווח על המקרה, וגם כעת אסורים לפרסום חלק מהפרטים.

  

ביום ראשון נחשף ב-ynet כי כבר לפני שבע שנים הפצירה המועצה האזורית בחיל האוויר לממן מחצית מתוכנית ניקוז, אך בחיל הסתפקו בתיקונים חלקיים. בפנייה למערכת הביטחון במאי 2013, במכתב שכותרתו "הצפות בבסיס האמור של חיל האוויר", ציינה המועצה האזורית כי "רשות הניקוז האזורית תהיה מוכנה להכין על חשבונה תוכנית אב חדשה ומעודכנת ובלבד שיימצאו מקורות המימון למימוש ההמלצות".

 

ראש המועצה האזורית נחל שורק, אלי אסקוזידו, התייחס אתמול באולפן ynet לנזק שנגרם למטוסי הקרב בבסיס חצור בעקבות ההצפות והגשמים, ואמר כי התריע בפני בכירי חיל האוויר על בעית הניקוז בבסיס מתוקף תפקידו כיו"ר רשות הניקוז שורק-לכיש. אסקוזידו נפגש אז עם בכירי חיל האוויר והתריע בפניהם שכדי לפתור את בעית ההצפות יש להטות את נחל האלה ונחל ברקאי הזורמים בסמוך לבסיס.

 

אחרי ההצפה הקודמת ב-2013 נפגשנו בבסיס חצור עם כל בכירי חיל האוויר", סיפר אסקוזידו. "המסלולים הוצפו אז והמטוסים הועברו לתל נוף כי הבסיס לא היה כשיר לטיסות. הם הראנו לנו בפגישה שהדירים של המטוסים הוצפו ונגרם נזק של 20 מיליון. אמרתי להם שמבחינה מקצועית הדבר הנכון כרגע זה להכין תכנית, להביא יועצי ניקוז מומחים, ושצריך כנראה להטות את הנחל ולגרום לזה שכמויות המים שזורמות באירועי גשם כאלה לא יציפו את הבסיס. מפקדי חיל האוויר לצערי החליטו לעשות עבודות ניקוז מקומיות, משהו קוסמטי".

מסמך בנוגע לניקוז בבסיס ()

אתמול התייחס קצין בכיר בחיל האוויר לנזק שנגרם למטוסים ואמר: "בעבר טיפלנו במערכת הניקוז בבסיס, אבל בהחלט היינו צריכים לפנות מוקדם יותר את הדירים התת-קרקעיים", אמר הקצין. "בשעה 05:00 ביום חמישי היה יבש - ותוך חצי שעה הבסיס הוצף ב-50 מיליון ליטר מים בעוצמה שלא הכרנו בעבר. המים מוטטו קירות בטון".

  

לפי הקצין חמישה מתוך שמונת המטוסים נפגעו בצורה קלה וחזרו לטוס - ושלושה ישובו לטוס בימים הקרובים. "שני דירים תת-קרקעיים הוצפו במהלך האירוע, וטעינו שלא פינינו את המטוסים למסלול", אמר הקצין. "נלמד ונפיק לקחים מהאירוע הזה". הוא הוסיף כי "נערכנו בתחילת שבוע שעבר למזג האוויר הצפוי לפי סדר עדיפות של חיי אדם, ציוד רגיש ומטוסים ותשתיות מבצעיות".

  

בתוך כך, מצה"ל נמסר אתמול כי "בעקבות תנאי מזג האוויר הקשים בשבוע שעבר, נחלים הסמוכים לבסיס חצור עלו על גדותיהם והציפו מספר מוקדים בבסיס. בין התשתיות שהוצפו היה גם מבנה בבסיס, בו שהו באותו הזמן שלושה חיילים. החיילים חולצו בשלום מהמתחם. אין נפגעים בנפש והחיילים לא נזקקו לטיפול רפואי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים