שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עוד עדויות מכת הזוועות: "הרב היה עם בנות ביערות עד 4 בבוקר"

  עדותה של דינה (שם בדוי), ששהתה בסמינר של הרב אהרון רמתי לפני 9 שנים, מתכתבת עם העדויות מבית המשפט: "הוא גרם לבנות לנתק קשר עם המשפחה", סיפרה. ל' כתבה בקבוצת הוואטסאפ של נשות הכת לשעבר: "הוא זרק אותנו לרחוב 20 דקות לפני שבת". חברתה הוסיפה: "לא חסרות לו סטיות". הרב דוחה את הטענות: "מעבר לקשקוש"

  הרב אהרון רמתי (צילום: רפי קוץ)
  "אסר לעבוד עם גברים". הרב אהרון רמתי(צילום: רפי קוץ)

  לאחר חשיפת הכת הירושלמית של הרב אהרון רמתי, שבה הוחזקו לפי החשד עשרות נשים וילדים בתנאי עבדות, נחשפות הבוקר (יום ד') עדויות חדשות של כמה נשים שנאלצו לחיות במציאות המצמררת בסמינר "באר מרים". דינה (שם בדוי), סיפרה ל-ynet כי הרב היה מסתובב ביערות עם נשים עד השעה 4:00 לפנות בוקר. "אני לא יודעת מה הן עשו, אבל רב אמיתי לא היה הולך עם בנות ליער באמצע הלילה", היא אמרה. "הוא גרם לבנות לנתק קשר עם המשפחה".

   

  דינה, ששהתה בסמינר כחצי שנה, עזבה את המקום לפני כתשע שנים, אולם מדבריה משתמע כי דבר לא השתנה, בהתאם לעדויות שנשמעו בבית המשפט. "אנחנו קוראות לו רמתי הרמאי. היה אסור לבנות לעבוד בעבודות עם גברים, כל הזמן צריך אישורים".

   

  הדיון בהארכת מעצרו של הרב רמתי    (צילום: גלעד כהן)

  הדיון בהארכת מעצרו של הרב רמתי    (צילום: גלעד כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לדבריה, היא הגיעה מבית חרדי, התגוררה עם חברה בירושלים ולמדה במדרשה. לסמינר הגיעה בעקבות שתי נשים שהחלו לספר עליו. "הן שכנעו אותנו לשמוע את הרב רמתי, אבל אותי אישית הוא לא קנה בכלל", סיפרה דינה. "הייתי בדירה כי היה לי נוח, זה היה בחינם. אתה גר ועובד ומחויב לבוא לשיעורים. יש עליית גג, שם גרות רוב המקורבות לרב. הן היו דחוסות בעליית גג במזרנים – זה נורא.

   

  "בשיחה הראשונה הבנתי שהוא לא 100%. הוא לא דיבר כמו שרב מדבר. הוא עושה להן שטיפת מוח. הן נמצאות בתהליך של חזרה בתשובה, אז הן נמצאות ב'אורות'", הוסיפה. היא סיפרה כי באחד המקרים אחת הנשים ביקשה להגיע לחתונת אחותה, אולם הוא לא אישר לה מאחר שמדובר היה בחתונה חילונית. "ניסינו להוציא כמה בנות משם. אמרנו לה שאף רב לא היה אומר דבר כזה, כל דבר צריך לבקש".

  הרב אהרון רמתי התכתבות וואטסאפ התעללות נשים ילדים ב ירושלים כת חרדית ()

  דינה התייחסה גם לסיפורי הזוועות על הדרישה מנשים להכניס את ידיהן לאש: "אחת הבכירות והמקורבות הייתה אומרת לבנות 'רוצה להרגיש איך גיהינום מרגיש?', ואז את מכניסה את היד שלך לאש ואומרת שזה אפילו לא שליש מהגיהינום". לדבריה, "אחת מהן האמינה שגם אם תשב בבית, החתן שלה יבוא וידפוק לה בדלת רק בגלל שהרב אמר. אותי ניסו להפעיל כדי לדבר על הרב עם בנות נוספות, כדי להלהיב. נורא מפחידים שם את הבנות מפני הגיהינום".

   

  היא סיפרה כי באחד המקרים, אחרי ארוחת השבת, הן יצאו לטיול. "אחת הבכירות אמרה לנו שהיא לוקחת אותנו למקום מיוחד. היא לקחה אותנו לבית קברות. 'זה הסוף של כולנו', היא אמרה". היא הוסיפה כי "הן מאמינות גם שילדים אוטיסטים זה עונש של גלגול של אנשים שבילו בדיסקוטקים. הוא גרם לבנות לנתק את הקשר עם המשפחה. הן היו מסכנות. חבל שיש אנשים שמעוותים את הדת כי הדת זה דבר יפה. באים אנשים כמוהו, חולי נפש, ומעוותים הכול".

  בית הכת של אהרון רמתי (צילום: אלכס גמבורג)
  "הבנות ישבו מתחת לשולחנות וכיסאות". הבית שבו הופעל הסמינר(צילום: אלכס גמבורג)

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  בקבוצת הוואטסאפ שמאחדת כמה מנשות הכת לשעבר סיפרה אחת מהן גם על הפגנה שקיימו בשנת 2015, כמה שנים אחרי חשיפת החשד הראשוני לקיומה של הכת. "עמדנו שם שעות וצרחנו לבנות לצאת כשזה התפוצץ פעם קודמת", כתבה ח'. "מותר להן לנסוע רק באוטובוסים מופרדים, הוא יושב עם בנות לבד ביער בארבע לפנות בוקר. חסרות סטיות אצל המנוול הזה?!"

   

  ל', צעירה אחרת ששהתה בסמינר, סיפרה כי באחד המקרים היא נשלחה לרחוב. "הוא זרק אותנו לרחוב 20 דקות לפני שבת. הבנות ישבו מתחת לשולחנות ולכיסאות כי זה מה שהוא החליט. אני כל כך שמחה שלקחו אותו סוף סוף".

   

  הקורבנות: 50 נשים ו-10 ילדים

  לפי החשד של המשטרה, 50 נשים ו-10 ילדים נמנים עם קורבנות הכת. מעצרו של הרב אהרון רמתי, שחשוד בעבירות עושק והחזקה בתנאי עבדות, בעילת אישה תוך ניצול ותקיפת קטין, הוארך שלשום בחמישה ימים. יחד עם הרב נעצרו שמונה נשים נוספות, ששמותיהן לא הותרו לפרסום. במשטרה אמרו כי שתי נשים שנעצרו שימשו "עוזרות" של הרב במעשים, ומיוחסת להן עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

   

  מתוך שמונה העצורות, שלוש שוחררו לביתן. עורך הדין דותן דניאלי, שייצג את אחת הנשים מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר כי "כבר בתחילת הפרשה היה ברור שלחשדות הכבדים אין בסיס. יש לצער שעל אף שהמשטרה ידעה כבר אתמול בבוקר שהחשדות נגד הצעירה נחלשו בצורה דרסטית, היא בחרה להמתין יממה נוספת מבלי לשחרר ביוזמתה את הצעירה ולמנוע לילה מיותר במעצר. התנהלות המשטרה הובילה לפגיעה קשה ומיותר בפרטיותן של הצעירות ונראה שנעשה שימוש יח"צני על גבן של הצעירות".

   

  תיעוד: מחוץ לסמינר בירושלים    (צילום: אלכס גמבורג)

  תיעוד: מחוץ לסמינר בירושלים    (צילום: אלכס גמבורג)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  תיעוד מהסמינר, לאחר פשיטת המשטרה(צילום: דוברות המשטרה)

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  ארבע עצורות אחרות חשודות בקשירת קשר לביצוע פשע, תקיפת קטין ושיבוש הליכי משפט. לחשודה אחרת מייחסים קשירת קשר לביצוע פשע והטרדה מינית, ולחשודה נוספת, ששוחררה למעצר בית, מיוחסת גם כן עבירת של קשירת קשר לביצוע פשע. מעצרן של ארבע חשודות הוארך בארבעה ימים, ושל שלוש חשודות בשלושה ימים.

   

  הרב רמתי מנהל את הסמינר כבר יותר מעשר שנים. בעבר שכן הסמינר בשכונת סנהדריה, ולפני ארבע שנים הוא עבר לפעול ברחוב ישא ברכה בשכונת הבוכרים בבירה. שלשום, במהלך הדיון בבית משפט השלום בעיר, אמר נציג המשטרה בהתאם לעדויות כי "מה שקרה בסמינר זה לא לימוד תורה. הבנות למדו לציית למנהל הכת. הן הזמינו בחורות לארוחות שבת. הרב יודע לדבר לנשים. לאט-לאט הפחידו אותן והפרידו אותן מהמשפחות שלהן". לדברי המשטרה, "כסף שהגיע מהבנות הלך, בין היתר, לקניית רכב למנהיג הכת".

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  הרב רמתי דחה את המיוחס לו. בכניסה לאולם בית המשפט שלשום הוא אמר: "אף אחד לא מאמין שזה נכון. הקטינים בבית? אולי אלה נכדים שלי שהגיעו לבקר". רמתי אף נשאל אם הילדים חיו תחתיו בתנאי עבדות - והשיב: "זה מעבר לקשקוש, זה טמטום". בשיחה בבית המשפט בין רמתי לאנשי התקשורת שנכחו באולם הוא אמר כי "גם בפעם הקודמת האשימו אותי בכת". לדבריו, "זה סתם כדי לחפש כותרות. אין בזה כלום. מבחינתם כל מה שקשור לעולם החרדי זה כת".

   

  כבר ב-2011 נחשף החשד לקיומה של כת בסמינר. במודעות ענק שהופצו אז ברחבי העיר האשימו מנהיגי הציבור החרדי, ובכללם הרבנים המנוחים עובדיה יוסף ויוסף שלום אלישיב, את הרב רמתי בנקיטת שיטות חינוכיות פסולות שמנתקות את התלמידות ממשפחותיהן, ובכך שהוא גר עימן ומטיף להן שלא להתחתן - והכול ב"אצטלה מזויפת של קדושה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים