שתף קטע נבחר

להתראות הרב פרץ. בגללך עזבתי את הבית היהודי

ממפלגה מחברת ואוהבת הוביל אותה הרב רפי לגוף מפולג שנתן גט כריתות לליברלים בציונות הדתית. אחרי 20 שנה, המשנה לראש העיר מודיעין יוצא בחוץ

 

רפי פרץ לקראת הפגישה עם בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
הרב רפי פרץ (צילום: אלכס קולומויסקי)

גאולה כהן, אשת הלח''י המיתולוגית שהלכה לאחרונה לעולמה, כתבה פעם: "לוחם הוא אדם שבכל מקום ובכל זמן אומר 'לא' למציאות קיימת, בשם איזה 'כן' למציאות נכספת". והמציאות הקיימת שאליה הוביל הרב רפי פרץ, ששיאה הגיע אמש (יום ד') ריסקה את מפלגת המפד''ל/הבית היהודי המיתולוגית. השבוע הודעתי למנכ''ל הבית היהודי על פרישתי בצער ובכאב מהמפלגה שבה גדלתי ומתפקידיי כיו''ר מועצת ראשי הסניפים ויו''ר הבית היהודי במודיעין.

 

 

20 שנה פעלתי בהתנדבות מלאה. התחלתי כיו''ר אגודת הסטודנטים בבר אילן מטעם המפד''ל והמשכתי לתפקידים שונים במישור הארצי. גם בבחירות המקומיות רצתי תחת הלוגו של הבית היהודי החברתי. בחודשים האחרונים נלחמתי עם חבריי למען איחוד השורות וכנגד החיבור עם עוצמה יהודית, שלטעמי הינו בכייה לדורות. אבל לצערי הפוליטיקה ניצחה את המהות.

 

שלושת הדגלים שייצגה הציונות הדתית הפוליטית קופלו על ידי הרב רפי ועל כן עליו להתפטר. ממפלגה המחברת בין כל חלקי העם ומייצגת את כל חלקי הציונות הדתית (בני עקיבא, עזרא, צופים דתיים), הפכנו לרסיס מפלגה בימין, כזה שמבטל לחלוטין את הבסיס האידיאולוגי ואת ערוגת הערכים הציונית-יהודית שעליה התחנכנו: חברה, חינוך, בריאות ורווחה. הגענו למצב אבסורדי שבו ב-15 המקומות הראשונים לא היה ולו נציג אחד שנבחר וקיבל לגיטימציה ציבורית מאנשי הבית היהודי.

 

ממפלגה מחברת ואוהבת הוביל אותה הרב רפי להפוך לגוף משוסע ומפולג שנתן גט כריתות לציבור הליברלי, וסתם את הגולל על יצירת מכנה משותף של כל גווני הציבור הדתי והמסורתי. זו הייתה בחירה ברורה בעסקנות פוליטית וייצור עוד קרעים וקיטוב, על חשבון הדמוקרטיה.

 

 

הבחירה הפוליטית שהוביל הרב פרץ - איש חינוך שנכנס לזירה לא לו - היא אם כל חטאת. החל מסגירת השורות לאנשים שיכלו לחדש את האנרגיות ולייצג את כל הגוונים בציונות הדתית, דרך התנגדות פחדנית לעריכת בחירות דמוקרטיות בהשתתפות חברי המפלגה, המשך בדחיית כינוס המרכז לרגע האחרון וכלה בחבירה למפלגת עוצמה, שדרכה ודרכי הנועם של הציבור הציוני-דתי לא ייפגשו לעולם.

 

שלא לדבר על העובדה שהוא דחק ברגל גסה למקום לא ריאלי את ח''כ מוטי יוגב, שנבחר על ידי הציבור, הוביל להתפטרותו ואיבד כל לגיטימציה לאחר שהפר הסכם שעליו חתם. מתברר שמילה היא לא תמיד מילה שאפשר לסמוך עליה.

הבית היהודי מעולם לא הייתה רק מפלגת ימין. היא הייתה מפלגה של אנשים ולא של גושים. מפלגה של ערכים ולא של סידורים אישיים. מפלגה שהייתה גשר בין כל חלקי העם בישראל; גשר שמחבר ולא גשר שדורכים עליו.

עמיעד טאוב  (צילום: אלון קירה)
עמיעד טאוב (צילום: אלון קירה)

מפלגה היא אמצעי לקידום אידיאולוגיה ולא מטרה. גם בעידן רדוד של פוליטיקה נמוכה, שעיקרה הבחירה בין מפלגת ביבי למפלגת לא ביבי, אני מצפה מאנשי הציונות הדתית להוביל קו אחר, שמבוסס על מצע ועמוד שדרה אידיאולוגי.

 

אין לנו שום כוונה לוותר על הבחירה בטוב, גם אם הדבר מגיע ללא הפתק "טב". הבחירה בלעשות טוב לכל אדם, בלאהוב את האחר, גם אם דעתו שונה משלי. כולי תקווה שמפלגת ימינה המחודשת, המייצגת את כל גווני הציבור הדתי-לאומי, תצליח בבחירות הקרובות.

 

ביום שלאחר מכן נוכל להתחיל בבנייתה מחדש של המפלגה שהדיסוננס בין הצלחתו של הציבור שאותו היא מייצגת לבין נציגותה הפוליטית מעולם לא היה גדול יותר. אם תשכיל הציונות הדתית להמשיך להניף את הדגלים החברתיים והחינוכיים, מערכת הבחירות הנוכחית לא תהיה שירת הברבור של המפד"ל המיתולוגית.

 

  • עמיעד טאוב הוא משנה לראש העיר מודיעין ויו''ר עמותת אופק חזרה לחיים

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון קירה
עמיעד טאוב
צילום: אלון קירה
מומלצים