שתף קטע נבחר

משרד החקלאות: אל תקנו תותים מעזה

בעקבות הברחה של תותים מעזה לישראל, המשרד הודיע שכל התותים מעזה שנמכרים כרגע בישראל, מקורם בהברחה. החשש: מדובר בתותים עם חומרי הדברה. מחיר התותים הגיע לכ-60 שקל לק"ג, כשלפי המשרד, המחיר הסיטונאי אמור להיות 30 שקל לק"ג כלומר 50-40 שקל לצרכן

רשתות וירקניות מוכרות תותים שמוברחים מעזה: לאור תפיסה גדולה של תותים שגודלו בעזה והוברחו לישראל, משרד החקלאות הודיע היום (ה') כי אין היתר ממשרד הבריאות להעביר לישראל או למכור תותים שגודלו בעזה.

 

לראשונה הותר ייבוא של תותים מעזה

ענף הולך ונעלם: ירידה דרמטית במספר החקלאים בישראל

משרד החקלאות נגד החקלאים: מבקש לייבא ירקות ופירות ללא קשר למחסור

התוכנית להורדת מחירי הפירות: תמיכה ישירה בחקלאים

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

לפני כשבועיים ניתן היתר למכור תותים מעזה בישראל. ההחלטה נמצאת כרגע בהליך של כתיבת נהלים. לפי המשרד, שום תות מעזה עוד לא נכנס כדין בפועל לישראל. על כן, כל התותים שאנו רואים היום בישראל, שמקורם בעזה - הם תוצאת הברחה. במקביל, חלק מהסיטונאים מכרו תותים מעזה תחת שמות מותג ישראליים.

תותים מעזה שנמכרו כתותים מישראל ()
תותים מעזה שנמכרו כתותים מישראל

"תותים אלו הועברו מעזה ליהודה ושומרון ומשם הוברחו לישראל וכאן נתפסו", מסרו במשרד החקלאות. "על כן, משרד החקלאות ממליץ לקנות תותים שנמכרים ברשתות השיווק המקפידות לקנות תותים שגדלו בישראל ובעדיפות לתותים במארזים סגורים שטופלו בהדברה ביולוגית".

 

במשרד מדגישים כי כרגע חל איסור למכור תותים מעזה בשל חשש לבעיית הדברה ומבקשים מהציבור ליידע את מוקד משרד החקלאות בטלפון: 03-9559911 במידע על מכירת תותים מעזה.

  

ברשתות מוכרים כרגע תותים בכ-60-50 שקל לק"ג, כשבירקניות המחיר גבוה יותר, בשל מחסור בפרי שהוא גם הסיבה להיתר הייבוא. "מחיר התותים לצרכן בשבוע הקרוב צריך להיות עד 16 שקל לחצי קילו ועד 30 שקל לקילו", טוענים במשרד החקלאות. ההמלצה מתייחסת למחיר סיטונאי, כשהמחיר לצרכן אמור להיות 50-40 שקל לק"ג.

 

יורם יפרח מגדל תותים ממושב תלמי יחיאל: "אני מגדל תותים כשנתיים. השקעתי 300 אלף שקל בחממה של 3 דונם. בעקבות מזג האוויר הגשום, יש לנו נזק רציני. יש לי 50 אלף שתילים. בדרך כלל אנחנו קוטפים תוצרת של 40 קרטונים ביום. כעת אנחנו קוטפים 3 קרטונים ביום בלבד ועוד רוצים להביא מעזה, שם משקים תות במי ביוב. 

 

"מוכר בבסטה בשוק ברחובות אמר לי שקנה תות שדה מעזה ב-15 שקל לק"ג. אני מוכר חצי קילו ב-15 שקל. בעזה הפועלים מקבלים 50 שקל ליום. זה שובר אותנו".

 

נוי הדס, הבעלים של רשת נוי השדה שמגדלת תותים בעצמה, טוענת כי המחיר לק"ג תות שדה אמור להיות כרגע 50 שקל ולא 60 שקל, כמו בחלק מהרשתות. היא מודה שמדובר במחירים גבוהים.

 

"ככל שהמחיר גבוה - זה רע לנו", אמרה. "יש מחסור בגלל הקרה והתות לא מאדים, לכן המחיר גבוה. יכולתי למכור כפול לולא מזג האוויר. אני מעדיפה למכור יותר בזול. מה שאני מוכרת כרגע, זה אפילו לא עשירית מהשדה שלי".

  

איך אני יכולה לזהות תות ישראלי, או תות לא מוברח?

"כרגע מכניסים לארץ תות מעזה עם ריסוס כימי ומוכרים אותו באותו מחיר כמו תות ישראלי. מדביקים מדבקות על גבי האריזה, כאילו מדובר בתות ישראלי. אז אני מבקשת מכל צרכן שיבדוק ויראה שכתוב 'ביו תות' על המדבקה וכך יידע שזה תות בטוח לאכילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תותים מעזה שנמכרו כתותים מישראל
מומלצים