שתף קטע נבחר

קיבלתם טופס להקלות מס בפנסיה? אל תמהרו למלא

מתחילת השנה ניתן לקבל הטבות מס בטופס ישירות מול גופי הפנסיה במקום מס הכנסה. אבל לפני שאתם ממלאים את הטופס, תוודאו שאכן משתלם לקבל את ההטבה מקרן הפנסיה ולא מחיסכון אחר

בשבועות האחרונים פנסיונרים רבים מקבלים מהחברות המנהלות את כספי הפנסיה שלהם מכתבים עם בשורה טובה לכאורה: במקום לקבל חלק מהטבות המס המגיעות להם באמצעות פנייה למס הכנסה, ניתן לעשות זאת ישירות דרך חברת הביטוח או קרן הפנסיה שמנהלת את הכספים שלהם.

 

בדיקה: רק פנסיונרים מעטים מנצלים הטבת מס שמגיעה להם

איך תחזית התמותה תשפיע על הפנסיות שלנו

קצבאות הפנסיה לגברים הקרובים לפרישה ייחתכו בכ-1%

גמלאי המשטרה מקבלים פנסיה של יותר מ-13 אלף שקל

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

אם גם אתם קיבלתם טופס אל תמהרו לחתום עליו. הסיבה: יש פנסיונרים שעדיף להם לנצל את הטבות המס בדרך אחרת. כמו כן, מילוי הטופס עדיין לא מהווה ניצול מלא של כל הטבות המס הקיימות.

קופה פנסיונית (צילום: Shutterstock)
קופה פנסיונית. האם הטבות המס משתלמות? (אילוסטרציה)(צילום: Shutterstock)

 

פטור עד 4,425 שקל

כיום, הפטור המקסימלי ממס על הפנסיה הוא 4,425 שקל (52% מקצבה מזכה) בשנה. פטור זה בנוי משני חלקים: החלק הבסיסי עומד על 35%; החלק השני, העומד על 17%, נקרא "בלתי תלוי" וניתן לנצלו גם אם ניצלתם את הפטור על הפיצויים. בשנת 2025 ההטבה הזו תבצע קפיצת מדרגה נוספת ל-32% מהקצבה המזכה. עד כה, כדי ליהנות מהטבות אלו היה צורך לפנות למס הכנסה ולהגיש טפסים. החל מהשנה אפשר לבקש לממש את הפטור הבלתי תלוי באמצעות שליחת טפסים ישירות לגוף המנהל את הפנסיה (חברת ביטוח או בית השקעות).

אינפו כלכלה פנסיה ()

אלא שלפני שממהרים למלא את הטופס, צריך לבודק האם זה אכן הצעד הנכון והיעיל לעשות. הסיבה: אם שלחתם את הטופס שקיבלתם מקרן הפנסיה לא תוכלו להתחרט ולנצל את הטבת המס בדרך אחרת, כמו היוון הפטור על הפנסיה (ובכך לקבל את הפטור בסכום חד-פעמי, ולפטור כספים קצבתיים חייבים במס ממוצרים אחרים כמו קופות גמל). לעיתים, אם הפנסיה נמוכה אולי נכון יותר לנצל את ההטבה במקומות אחרים. כמו כן חשוב לזכור כי גם כאשר ממלאים את הטפסים, מנצלים למעשה רק חלק מהטבת המס (17% מתוך 52% מהפטור). את הניצול של שאר הפטור יש לבצע דרך מס הכנסה.

 

 

המודעות נמוכה

"ישנם מקרים שמילוי טופס בקשה לקבלת הפטור הבלתי תלוי, ללא פנייה למס הכנסה, יכול לגרום לאובדן של עשרות ואף מאות אלפי שקלים במצטבר", אומרת ענת עברי, סמנכ"לית תכנון, פרישה ופנסיה בקבוצת קלי. "פנסיה של אדם אחד אינה דומה לפנסיה של רעהו. לכן, לכל פנסיונר יש מסלול הטוב ביותר עבורו. לא מעט פנסיונרים חוששים מהנושא ולכן מעדיפים לקבל את מה שקיים מבלי לבדוק את זכויותיהם. כתוצאה מכך הם מפסידים סכומי כסף גדולים".

ענת עברי  (צילום: תומר אלמקייס)
ענת עברי, סמנכ"לית תכנון, פרישה ופנסיה בקבוצת קלי(צילום: תומר אלמקייס)

מנתונים שפורסמו ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" לפני כמה חודשים עלה כי כיום רק חלק קטן מהפנסיונרים מנצלים את הטבות המס. המשמעות היא שהמודעות לנושא הפטור עדיין נמוכה, והחשש הוא ששליחת המכתבים הנוכחית עלולה לבלבל את החוסכים ולגרום להם לחשוב שמילוי הטופס מאפשר להם אוטומטית לנצל את מלוא ההטבה ובדרך המיטבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
חיסכון פנסיוני. משתלם? (אילוסטרציה)
צילום: Shutterstock
מומלצים