שתף קטע נבחר

עיריית ירושלים מעכבת את מכירת קרקעות הכנסייה היוונית

הכנסייה ציינה בעתירה כי העירייה לא מאשרת לה שאין חובות על הקרקעות. העירייה: "יש פתרון"

הכנסייה נגד עיריית ירושלים: הכנסייה היוונית אורתודוקסית עתרה לביהמ"ש המחוזי בירושלים נגד עיריית ירושלים בטענה שהעירייה לא מנפיקה תעודת היעדר חובות לקרקעות שהכנסייה מכרה לקבוצת המשקיעים הפרטיים ניות קוממיות ב-2016.

 

אושרה להפקדה תוכנית ל-4,300 דירות במזרח חדרה

לראשונה: קרקע מדינה תוקצה להקמת שכונה באום אל פאחם

אפקט מחיר למשתכן: זינוק במכירת דירות חדשות ב-2019

 

קרקעות הכנסייה בירושלים הן בעלות משמעות פוליטית וציבורית. קק"ל חכרה לה אלפי דונמים בירושלים ובמקומות אחרים בארץ להסכמים של 99 שנה, שיפוגו בעוד כ-30 שנה, ולקק"ל יש זכות לחדש את החכירה. אבל בעשור האחרון מכרה הכנסייה כ-500 דונם בטלביה, ניות ועמק המצלבה לקבוצת ניות קוממיות בראשות משפחת בן דוד. על הקרקעות נבנו במשך השנים דירות שבהן מתגוררות כ-1,070 משפחות, והן כוללות כ-25 מבני ציבור כמו מוזיאון ישראל ובית הכנסת הגדול. העסקה נחשפה רק בעקבות עתירה שהגישה הכנסייה לפני שלוש שנים בגלל העיכוב בהנפקת תעודת היעדר חובות שמעכבת את השלמת העסקה.

מוזיאון ישראל. האדמות מסביבו עומדות למכירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מוזיאון ישראל. האדמות מסביבו עומדות למכירה(צילום: גיל יוחנן)
 

העירייה נימקה בביהמ"ש את העיכובים ב"היבטים ציבוריים" הקשורים לקרקעות, ציינה שהנושא מונח לפתח משרד המשפטים, אך התחייבה להנפיק את התעודה והעתירה נמחקה. כעת עתרה הכנסייה שוב בדרישה כי ביהמ"ש יורה לעירייה להנפיק את התעודה במהירות.

 

מהפטריארכיה היוונית אורתודוקסית נמסר כי "הפטריארכיה מצרה על שהעירייה פועלת בניגוד לחוק, מעכבת מתן אישורים אף שאין כל חוב לעירייה תוך כדי גרימת נזק לכנסייה, לרוכשים ולתושבים".

 

מעיריית ירושלים נמסר כי "העירייה פועלת בעניין תעודת היעדר חובות של קרקעות הכנסייה בתיאום מלא עם המשנה ליועמ"ש. בשל המורכבות של הסוגיה נדרשו בחינות של כמה גורמים בעירייה ובמדינה. לאחרונה נמצא פתרון שבעקבותיו הסכימה העירייה להנפיק תעודת היעדר חובות לגבי חלק מהמקרקעין שבבעלות הכנסייה. העירייה תגיב לטענות העותרים בבית המשפט כמקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
מוזיאון ישראל
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים