שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

בטקס לציון שחרור אושוויץ: אין מקום לניצולי שואה

47 מנהיגים מרחבי העולם יתכנסו מחר ביד ושם לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו. רק 60 מקומות הוקצו לניצולים, פחות מכך יגיעו שכן מספר זה כולל את מלוויהם. צבי איכנולד בן ה-94, מאחרוני ניצולי מחנה ההשמדה, ביקש להשתתף - אך סורב: "לצערנו אין מקום"

 

 

צבי איכנולד בן ה-94, מאחרוני ניצולי מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, רצה מאוד להשתתף בטקס מחר (ה') ביד ושם בירושלים, לציון 75 שנה לשחרור המחנה. הוא ראה בהשתתפותו בטקס - שבו ישתתפו 47 מנהיגים מרחבי העולם במסגרת פורום השואה העולמי - מעין אזכרה עבורו, שכן במחנה איבד את כל משפחתו, הוריו ותשעה אחים ואחיות. ואולם, התשובה שקיבל מיד ושם הייתה קצרה ופשוטה: "לצערנו אין מקום".

 

פורום השואה העולמי - עוד ידיעות:

מקרון בארץ: "אנטי-ציונות לא שונה מאנטישמיות"

פוטין והנסיך צ'ארלס: הכנס שישתק את ירושלים

מפנים מטוסים: היערכות בנתב"ג

 

צבי לא לבד. עוד ניצולי שואה שפנו ליד ושם נענו בשלילה. יד ושם הקצה רק 60 מקומות לניצולי שואה ולמלווים שלהם. מכיוון שלרובם יש מלווה מדובר בלא יותר מ-40-30 ניצולי שואה שישתתפו באירוע, אליו הוזמנו 780 איש.

צבי איכנולד ניצול שואה מ מחנה אושוויץ (צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות)
"קשה לתאר את עוגמת הנפש שנגרמה לו". צבי איכנולד בן ה-94(צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות)

פורום השואה ביד ושם כנס (צילום: EPA)
לניצולי השואה אין מקום בטקס(צילום: EPA)

בנו של צבי, דובי איכנולד, מנהל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות", אמר שקשה לתאר את עוגמת הנפש שנגרמה לאביו. "פניתי ליד ושם וכתבתי להם שאבי, ניצול אושוויץ ומאחרוני השורדים שעבר את כל תלאות השואה – גטו, מחנה עבודה, מחנה השמדה, צעדת המוות – ובנה חייו כאן בישראל, רוצה מאוד להשתתף באירוע. הוא בן 94, לא נראה לי שיש עוד הרבה שורדים משם. ביד ושם ענו לי שלצערם אין מקום".

 

דוברת יד ושם איריס רוזנברג מסרה לבן, דובי איכנולד: "מצטערת לשמוע שאביך הביע רצון להיות נוכח באירוע והדבר לא יתאפשר. אכן מדובר באנשים ראויים ונדירים ולשמחתנו עדיין נמצאים עמנו שורדי אושוויץ ומחנות אחרים, ולבנו נחמץ שאין באפשרותנו לארח יותר באירוע זה".

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם   (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
המאהל ביד ושם שבו ייערך האירוע מחר(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

איש התקשורת אבי בניהו פרסם פוסט על סירובו של יד ושם להזמין את איכנולד לאירוע ביד ושם וכתב: "הוא היה בטוח לרגע שהמארגנים 'יקפצו בשמחה' על ההזדמנות לכבד מישהו שהוא 'הארד קור שואה'. איבד את זוג הוריו, את תשעת אחיו ואחיותיו, גטו, אושוויץ, צעדת המוות. הוא נענה בשלילה. 'ליבנו נחמץ אבל אין מקום'. אז למי יש מקום? תהיתי האם מישהו כאן התבלבל? מה שבטוח שבעוד מספר שנים הניצולים כבר לא 'ינדנדו' לאף אחד ולא ידרשו להיות מוזמנים לאירועי שואה נוצצים. הם ימותו מן הסתם או מקור, או מבדידות או סתם מיתה טבעית. ואז, יהיה מקום לכולם".

 

בעקבות המספר המצומצם של המוזמנים לאירוע – שבו ישתתפו נשיאים, מלכים ונציגים בכירים אחרים של עשרות מדינות - ארבעה שרים בממשלה, אופיר אקוניס, זאב אלקין, אמיר אוחנה ויפעת שאשא ביטון, ויתרו על ההזמנות שלהם כדי לאפשר לניצולי שואה להגיע במקומם. גם השרה לשעבר איילת שקד, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן וממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ ויתרו על ההזמנות שלהם לטובת ניצולי שואה.

ריבלין ומקרון בבית הנשיא (צילום: רויטרס)
נשיא צרפת כבר פה. מקרון מתחבק עם הנשיא ריבלין(צילום: רויטרס)

זאת לא הביקורת היחידה שנשמעה על יד ושם בקרב ניצולי שואה. בין השאר, נמתחה ביקורת על כך שבין הנואמים באירוע יש רק ניצול אחד, הרב ישראל מאיר לאו שהוא יו"ר מועצת יד ושם – שלמעשה ינאם בטקס מתוקף תפקידו. גם לוח הזמנים של האירוע תמוה: לכל מנהיג הוקצו חמש דקות בלבד כדי לנאום. אולם, ועקב ריבוי המנהיגים שישתתפו בטקס, משך הזמן שהוקצה להנחת הזרים הוא 50 דקות שלמות.

 

מיד ושם נמסר בתגובה: "האירוע שיתקיים ביד ושם אינו טקס ציבורי אלא התכנסות של מנהיגים. בשל אופי האירוע ותנאי מזג האוויר האולם מכיל 780 מקומות בלבד - שכמחציתם הם המנהיגים ומשלחות מצומצמות, שהוגבלו מבעוד מועד. לניצולי שואה ומלוויהם נשמרו 60 מקומות (לא כל ניצול מגיע עם מלווה), והם הוזמנו לאירוע ע"י מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל. כיום חיים בישראל למעלה מ-100 אלף ניצולי שואה, כך שלא ניתן להזמין את כולם ואף לא את מחציתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות
בקשתו להשתתף סורבה. צבי איכנולד
צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות
מומלצים