שתף קטע נבחר

עצמות של נספי השואה מפוזרות ברחבי אושוויץ

מדריכים ומבקרים במחנות ההשמדה בפולין מתריעים מפני תופעה קשה של אלפי עצמות, רובן של יהודים שנספו שם, שנחשפו לאחר הגשמים הסוערים. לדברי יו"ר זק"א, שהגיע למקום עם משלחת הכוללת מהנדסים מפולין: "מתחת לכל אבן שאתה מזיז בבירקנאו, אתה מגלה עצמות אדם. זה מצמרר"

עצמות של נספים בשואה פזורות בשטחי פולין, ליד מחנות ההשמדה: לארגון זק"א הגיעו לאחרונה פניות ממדריכי מבקרים ואנשים שהגיעו לסיור במחנות ההשמדה, עקב תופעה של אלפי עצמות אדם הצפות מעל מעל לפני הקרקע בעקבות הגשמים, דבר המהווה פגיעה חמורה בכבודם של הנרצחים. בתיאום עם גורמי השלטון בפולין יצאה משלחת של זק"א ונציגי הוועדה לשימור בתי עלמין יהודיים באירופה (cpjce), כדי לעמוד מקרוב על התופעה. במשלחת אף השתתפו מהנדסים של ממשלת פולין.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

  

המשלחת גילתה עצמות רבות שצפות מתוך האפר והעפר ברחבי המחנות. מדובר בשטחים נרחבים. אושוויץ 2, בירקנאו, היה מחנה השמדה שהשתרע על פני שטח של כ-150 דונם, ובו נרצחו ונשרפו כמיליון איש, מעל 90% מהם - יהודים. העצמות התגלו בשטחים נרחבים במחנה, ובעיקר בבריכות מסביב למשרפות שאליהן הושלך חלק מהאפר. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

"לפי ההלכה צריכים לייבש את המים ולהביא את העצמות לקבורה. גם אפר לפי ההלכה, דינו כדין עצמות - ומדובר על אלפי עצמות", מסביר יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שהגיע למקום כחבר המשלחת. הוא מתריע כי מעבר לחילול החמור, קיימת גם מצוקה הלכתית. "לפני כשבועיים התקשר אליי מישהו שאשתו היתה בסיור בבירקנאו, והביאה לארץ עצם שמצאה שם. הבעל התייעץ איתנו מה לעשות. אמרנו לו להביא לנו מהר את העצם וקברנו אותה".

 

משי זהב וחברי המשלחת מחפשים עצמות יהודים (זק
משי זהב וחברי המשלחת מחפשים עצמות יהודים(זק"א)

עזרו להביא את העצמות לקבורה הולמת בישראל

אחרי המלחמה חיטטו הפולנים בבורות האפר בחיפוש אחרי תכשיטים, והם פיזרו אותו על פני שטחים נרחבים ברחבי המחנה. על פי ההלכה, כל שברי העצמות הגדולים משעורה חייבים בקבורה ולאפר יש דין זהה לעצמות. עם סיום הביקור הכינה המשלחת פרוטוקול של הביקור, ובו הצעות לפתרון הבעיה.

 

יו"ר זק"א מספר עוד כי "מדובר בפרויקט הנדסי ולוגיסטי מורכב, המצריך ליווי וייעוץ של מהנדסים והידרולוגים. אנו קוראים לראשי המדינות המשתתפים בכנס השואה העולמי: לפני שאתם מתעסקים בהנצחת זיכרם של הקדושים - חשוב יותר להתעסק בכבודם".

 

 

  (זק
עצמות אדם נמצאו בבירקנאו(זק"א)
 

 

לדבריו, הארגון פונה כעת, בבקשה הומניטרית, להרים בפעילות משותפת את הפרויקט המורכב, "כדי שאחרי 75 שנים יובאו עצמותיהם של קורבנות השואה - היהודים הקדושים שנרצחו על קידוש השם - לקבר ישראל ולמנוחת עולמים".

 

המשלחת בביקרנאו (זק
המשלחת בביקרנאו(זק"א)

 

משי זהב הוסיף כי במקומות שבהם העצמות היו פזורות בשטח פתוח, נאלצו חברי המשלחת לאסוף אותן בידיים. עצמות נוספות נמצאו גם בבורות מים. "הכי קשה זה בהריסות בבירקנאו, כי שם פוצצו הגרמנים מבנים כגון משרפות. מתחת לכל אבן שאתה מזיז אתה רואה עצמות אדם, וזה מצמרר".

  (זק
ממשיכים בחיפושים(זק"א)

  

משי זהב וחברי המשלחת מחפשים עצמות יהודים 2 (זק
משי זהב וחברי המשלחת מנסים לאתר עצמות של יהודים(זק"א)

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים