שתף קטע נבחר

2019 - השנה עם מספר החללים הנמוך בתולדות צה"ל

27 חללים נוספו אשתקד, בהם שני הרוגים בפעילות מבצעית (כולל זכריה באומל ז"ל שגופתו הוחזרה), שניים בתאונות אימונים ותלמיד הישיבה דביר שורק שנרצח בפיגוע. 12 חיילים התאבדו. "כל חלל הוא עולם ומלואו ומשפחה שלמה שמאחוריו", אמר ראש מטה אכ"א

באגף כוח אדם בצה"ל מסכמים את שנת 2019 שבה נוספו 27 חללים, נתון שלפיו זו השנה שבה נפלו הכי מעט חללים מאז הקמת הצבא. בשנת 2018 נרשמו 43 חללים ובשנת 2017 – 55 חללים.

בית עלמין צבאי ביום הזיכרון לחללי צה"ל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית עלמין צבאי ביום הזיכרון לחללי צה"ל(צילום: AFP)
 

שניים מהחללים בשנת 2019 נהרגו בפעילות מבצעית: רס"ל זכריה באומל ז"ל ששב לקבר ישראל לאחר 37 שנים בהם הוכרז כנעדר, וסמ"ר גל קיידאן ז"ל, שנהרג בפיגוע בצומת אריאל. רב"ט דביר שורק, שהיה בשלב הישיבה של שירותו ונדקר למוות בפיגוע בגוש עציון, נחשב כחלל צה"ל שנפל בפעילות חבלנית עוינת.

 

עוד עולה מהנתונים כי 12 מהחללים השנה הם חיילים שלפי החשד התאבדו (אחת מהן הייתה חיילת בודדה), לעומת תשעה בשנה שקדמה לה. חמישה נהרגו ב-2019 בתאונות דרכים, שניים מתו ממחלות, שניים בתאונות אימונים (לוחם הצנחנים אביתר יוספי ז"ל והמלש"ב רון עובד ז"ל שנדרס למוות במהלך גיבוש לצנחנים). ביתר המקרים נסיבות המוות עדיין מתוחקרות, בין היתר אירוע ההתחשמלות בבריכת נוי בתל אביב. ירידה חלה גם בכמות הפצועים קשה, בכלל הנסיבות, בשנת 2019: 35 חיילים – הנתון הנמוך ביותר בעשור האחרון.

אינפו גרפיקה אובדנות חללים צה

אינפו גרפיקה אובדנות חללים צה

"מספר החללים מממשיך במגמת ירידה", אמר הבוקר (יום ד') ראש מטה אגף כוח אדם, תת-אלוף מישל ינקו. לדבריו, "בין צה"ל למשרתיו יש מערכת יחסים ייחודית עם מחויבות של הצבא לחייליו. כל חלל הוא עולם ומלואו ומשפחה שלמה שמאחוריו. למרות השנה החיובית, אנו מחויבים להפיק לקחים, ללמוד בראייה לשנים קדימה ולהמשיך במאמץ להפחתת הנתונים, כי כל חלל הוא חלל אחד יותר מדי".

 

לדברי תא"ל ינקו, הירידה בכמות ההרוגים בתאונות דרכים נובעת מכמה צעדים של הצבא, בהם פעולות הסברה וחינוך, אכיפת מוגברת של המשטרה הצבאית עם משטרת ישראל והתקנת אמצעים טכנולוגיים על כלי רכב צבאיים לניטור ומעקב אחר הנהגים. למרות עלייה במספר בהשוואה ל-2018, הקצין הדגיש שבראייה של עשור נרשמה ירידה: "אנחנו ממשיכים להוריד את זמינות כלי הנשק עמם יוצאים חיילים הביתה ומגדילים את מספר הקב"נים ליחידות. לכל מקרה ההתייחסות הוא בחרדת קודש עם חקירת מצ"ח במקביל לוועדת בדיקה בראשות אלוף משנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
דגלים בבית קברות צבאי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים