שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

המחווה של נשיא אוקראינה: ויתר על מקומו בטקס לטובת ניצולים

וולודימיר זלנסקי והמשלחת האוקראינית ויתרו על מקומותיהם בטקס של פורום השואה הבינלאומי ב"יד ושם" לטובת ניצולים שלא נמצאו עבורם כרטיסים: "מגיע לאנשים האלה את כל הכבוד". יד ושם: "החלטתו תמוהה". גורמים המעורבים בארגון האירוע: "מניפולציה מכוערת"

 

זאב אלקין עם נשיא אוקאינה  ()
אלקין עם נשיא אוקאינה זלנסקי

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הודיע היום (חמישי) כי הוא ואנשיו יוותרו על מקומותיהם בטקס של פורום השואה הבינלאומי ב"יד ושם", לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, לטובת ניצולי שואה שביקשו להגיע אך לא נמצאו עבורם כרטיסים. הוא ציין כי שמע שכמה שרים ישראלים - זאב אלקין, אופיר אקוניס, אמיר אוחנה ויפעת שאשא-ביטון - ויתרו על מקומותיהם ולכן החליט גם הוא לנקוט צעד דומה.

 

"שמענו שלא עלה בידם של ניצולי שואה רבים להשתתף בפורום השואה הבינלאומי", צייץ זלנסקי בחשבון הטוויטר שלו. המשלחת האוקראינית נתנה להם את מקומותיה, בדומה לכמה שרים ישראלים. מגיע לאנשים האלה את כל הכבוד".

 

 

"נשתתף בכל האירועים ונקיים את כל הפגישות שנקבעו", הוסיף זלנסקי - שנחת בלילה בנתב"ג והתקבל על-ידי השר להגנת הסביבה זאב אלקין. מדובר בביקור הראשון של הנשיא היהודי בישראל. מיד ושם נמסר בתגובה: "הבוקר הודיע נשיא אוקראינה על ביטול השתתפותו בטענה כי מעביר את מקומו לניצול שואה. הוסבר לנשיא כי ניצולים שפנו בימים האחרונים נענו וכי אין אפשרות לטרטר ניצול בתנאים הנוכחיים. על כן החלטתו תמוהה, וחבל שננקט צעד מעין זה באירוע שכותרתו 'זוכרים את השואה נלחמים באנטישמיות'".

 

גורמים המעורבים בארגון פורום השואה הבינלאומי אמרו כי החלטת זלנסקי היא "מניפולציה מכוערת שכן באחרונה עלו טענות שונות מצד האוקראינים (בחירת הנואמים, גודל המשלחת וכו'). עצוב שהוא עושה שימוש ציני באירוע בעל חשיבות גדולה לעולם".

 

הנשיא האוקראיני בחר להגיע אל רחבת הכותל המערבי. הוא התקבל על-ידי רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ', וטמן פתק בין האבנים. לאחר מכן, שמע הסבר על החשיפות החדשות שהתגלו לאחרונה ברחבה.

 

אתמול פורסם ב-ynet כי צבי איכנולד בן ה-94, מאחרוני ניצולי מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, ביקש להשתתף בטקס אך קיבל מ"יד ושם" תשובה שלילית. "לצערנו אין מקום", נאמר לו. צבי לא לבד. עוד ניצולי שואה שפנו ליד ושם נענו בשלילה. יד ושם הקצה רק 60 מקומות לניצולי שואה ולמלווים שלהם. מכיוון שלרובם יש מלווה מדובר בלא יותר מ-40-30 ניצולי שואה שישתתפו באירוע, אליו הוזמנו 780 איש.

 

בנו של צבי, דובי איכנולד, מנהל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות", אמר שקשה לתאר את עוגמת הנפש שנגרמה לאביו. "פניתי ליד ושם וכתבתי להם שאבי, ניצול אושוויץ ומאחרוני השורדים שעבר את כל תלאות השואה – גטו, מחנה עבודה, מחנה השמדה, צעדת המוות – ובנה חייו כאן בישראל, רוצה מאוד להשתתף באירוע. הוא בן 94, לא נראה לי שיש עוד הרבה שורדים משם. ביד ושם ענו לי שלצערם אין מקום".

 

מיד ושם נמסר בתגובה: "האירוע שיתקיים ב'יד ושם' אינו טקס ציבורי אלא התכנסות של מנהיגים. בשל אופי האירוע ותנאי מזג האוויר האולם מכיל 780 מקומות בלבד - שכמחציתם הם המנהיגים ומשלחות מצומצמות, שהוגבלו מבעוד מועד. לניצולי שואה ומלוויהם נשמרו 60 מקומות (לא כל ניצול מגיע עם מלווה), והם הוזמנו לאירוע ע"י מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל. כיום חיים בישראל למעלה מ-100 אלף ניצולי שואה, כך שלא ניתן להזמין את כולם ואף לא את מחציתם".

 

צבי איכנולד ניצול שואה מ מחנה אושוויץ (צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות)
צבי איכנולד(צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות)

 

פורום השואה: פוטין ופנס נחתו בישראל

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס נחתו הבוקר בנמל התעופה בן גוריון לקראת השתתפותם בפורום השואה העולמי. עיני כל צפויות להיות נשואות בין היתר אל פגישת הנשיא פוטין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

אמש נחתו בנתב"ג יורש העצר הבריטי, הנסיך צ'רלס ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, לצד מנהיגים רבים שנחתו שעות קודם לכן. ב-13:30 יחל הטקס המרכזי של פורום השואה העולמי, שיימשך כשלוש שעות. במהלך הטקס יישאו דברים הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, מייסד פורום השואה העולמי ד"ר משה קנטור, נשיא רוסיה פוטין, סגן נשיא ארה"ב פנס, נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פראק-ואלטר שטיינמייאר שעתיד לדבר באנגלית ולא בגרמנית מתוך התחשבות בניצולי השואה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וולודימיר זלנסקי וזאב אלקין
מומלצים