שתף קטע נבחר

"עסקת המאה": הפלסטינים הכריזו על יום זעם ומאיימים בפירוק הרשות

במחאה על פרסום תוכנית טראמפ, ובזמן שנתניהו וגנץ בדרכם לוושינגטון, מגיעה התגובה. לשכת אבו מאזן: "עסקת המאה לא תעבור ללא הסכמת העם הפלסטיני. נכשיל את הניסיון להביא לקצה של הסוגייה הפלסטינית". מנהיג חמאס הנייה: "מתנגדים לתוכנית. פלסטין אינה לקנייה או למכירה"

 

ארכיון. עימותים במחסום קלנדיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון. עימותים במחסום קלנדיה(צילום: AFP)

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ המריאו לארה"ב לקראת פרסום "עסקת המאה" של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, הכריזו היום (א') הפלסטינים - בגיבוי פת"ח - כי היום שבו תפורסם רשמית התוכנית יהיה "יום זעם". מלשכת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נמסר כי "'עסקת המאה' לא תעבור ללא הסכמת העם הפלסטיני. ההנהגה הפלסטינית, בתמיכת העם, תכשיל את הניסיונות להביא לקיצה של הסוגייה הפלסטינית, כפי שהיא הכשילה עשרות נסיונות קודמים".

 

כתבות נוספות בנושא "עסקת המאה":

 

עוד נמסר בהודעה כי "ההנהגה תערוך סדרת פגישות בכל הרמות ותודיע על סירובה הנחרץ לכל ויתור על ירושלים. ההנהגה תבחן את כל האפשרויות, ובהן גם גורלה של הרשות הפלסטינית. כל החלטה תזכה לתמיכה ערבית ובינלאומית. אנו מזהירים מפני השלכות חמורות על האזור כולו אם יוכרז כי מוציאים לפועל את מה שמכונה 'עסקת המאה' - אם תפגע בריבונותן של מדינות האזור ובזהותן.

 

"ההכרזה על התכנית הזאת אינה אלא ניסיון לחלץ את נתניהו וטראמפ מהמשברים הפנימיים שלהם על חשבון הסוגיה הפלסטינית. אנו קוראים לעמנו להתקבץ סביב ההנהגה במציאות ההיסטורית הקשה הזו".

 

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה השוהה בקטאר אמר: "פלסטין היא המולדת שלנו והיא לא לקנייה או למכירה. אנחנו מודיעים בבירור על התנגדותנו לעסקת המאה. אנו נכונים להיפגש במצרים בדחיפות עם אחינו בתנועת פת"ח ועם כל הפלגים הפלסטיניים במטרה להחליט על קו פעולה. אנחנו עומדים יחד בהגנה על הקדוש לנו. עסקת המאה תיכשל, הלאום הפלסטיני ינצח והפולשים יפסידו".

 

 

Palestinian Authority President Mahmoud Abbas (Photo: Reuters)
אבו מאזן. "מזהירים מפני ההשלכות"(Photo: Reuters)
 

הבוקר פורסמו פרטים חדשים על העסקה: הנשיא טראמפ מתכנן להעניק "זמן הכנה" של כארבע שנים ליישום התכנית - שבו הדלת לפלסטינים, שממשיכים לסרב לתוכנית, עדיין תישאר פתוחה. קביעת פרק הזמן הארוך במיוחד מעידה על כך שבבית הלבן יוצאים מנקודת הנחה שהנשיא הפלסטיני אבו מאזן ידחה את התכנית, ומקווים שהיורשים שלו יקבלו אותה, ועל כן החליטו שלא לסגור את הדלת. 

 

האמריקנים לא מוכנים לכך שישראל תקבל או תבצע רק חלקים מהתכנית. הם לא יקבלו "כן, אבל" מצד נתניהו. ראש הממשלה מתכוון להגיד שהוא מקבל את התוכנית, אך יבקש לדון בהסתייגויות. הגישה של האמריקנים היא שישראל לא תוכל להחיל את הריבונות הישראלית על כל ההתנחלויות ולספח את בקעת הירדן - ולסרב לבצע חלקים אחרים של התוכנית.

 

התוכנית קובעת כי במהלך "זמן ההכנה" תחול הקפאת מצב בכל שטחי C שנמצאים כיום בשליטה ישראלית. המשמעות היא שישראל תוכל לבנות בתוך היישובים הקיימים אך לא תוכל להרחיבם מעבר לגבולות הנוכחיים. לא ניתן יהיה גם לאשר תב"ע (תוכניות בניין ערים) חדשות להרחבת אזורי התעשייה ביהודה ושומרון, למשל. זהו סעיף שראשי המתנחלים מתנגדים לו בתוקף ואומרים שהוא "גזירת הקפאת בנייה".

 

 

התוכנית מתירה לישראל לספח בין 30% ל-40% משטחי C. לפלסטינים יש שליטה על כ-40% משטחי A ו-B. זה משאיר עוד כ-30% משטחי C במעמד לא ברור. בכירים בהנהגת המתנחלים טוענים שהאמריקנים נתנו לירדנים ולפלסטינים להבין שאותם 30% נותרים יצטרפו בהמשך ל-40% שכבר בידי הפלסטינים, וכך המדינה הפלסטינית תשתרע על כ-70% משטחי הגדה המערבית.

 

מוקדם יותר אמר יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, בריאיון לאולפן ynet כי: "זו עסקת סיפוח, לא עסקת מאה. ולמה בזמן הזה? פשוט מאוד כי טראמפ רוצה לעזור לנתניהו. כנראה שמושחת אחד מבין מושחת אחר והוא רוצה לעזור לו, וכך הוא עוזר גם לעצמו. הדיל האמיתי הוא בין טראמפ ונתניהו. צריך לעשות שלום בין שני העמים ולא דיל בין שני מושחתים".

 

על החלטתו של גנץ לטוס לוושינגטון הוא הוסיף: "עצם הביקור של גנץ לא נכון. ההתנגדות לא צריכה להיות טכנית אלא מהותית נגד התערבות זרה שלא תנהל את העניינים פה. אנחנו נשאר כאן. לא עמי העולם, ולא מנהיגי העולם ובוודאי לא המושחתים והגזענים כמו טראמפ ואחרים. שני העמים פה צריכים לבנות את השלום ביניהם שיטיב עם כולם ולא התערבות זרה כלל וכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים