שתף קטע נבחר

2019: שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות

בנק ישראל: היקף ההלוואות לדיור הגיע ל-67 מיליארד שקל - לעומת 59 מיליארד שקל ב-2018. העלייה של 13% נבעה מריביות נמוכות ומהלוואות במימון גבוה לזוכי מחיר למשתכן, שנטלו 7 מיליארד שקל בשנה שחלפה

ריבית נמוכה ועלייה בהיקפים של רוכשי דירה ראשונה בהם זוכי מחיר למשתכן - הובילו לשיא בהיקף המשכנתאות בשנת 2019, שעמד על 67.6 מיליארד שקל. כך עולה מלוח הלוואות לדיור שפרסם היום (ב׳) בנק ישראל. לעומת שנת 2018 מדובר בעלייה של 13.6% (59.5 מיליארד שקל). השיא הקודם בהיקפי המשכנתאות היה בשנת 2015 ועמד על 64.7 מיליארד שקל.

 

2019 צפויה לשבור שיאים בהיקף המשכנתאות

בגלל החגים: ירידה בהיקף המשכנתאות באוקטובר

שיא משכנתאות בינואר-ספטמבר: 50.5 מיליארד שקל

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

על פי הנתונים, בחודש דצמבר לבדו ניטלו משכנתאות בהיקף שיא של 7.2 מיליארד שקל. בבנק ישראל מסבירים זאת בעונתיות המתרחשת כל שנה במהלך חודש דצמבר, ככל הנראה משום שבבנקים למשכנתאות יש רצון לסגור עסקאות לקראת סוף השנה.

שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות(צילום: Gettyimages)

נתון היקף המשכנתאות בדצמבר מנוכה עונתיות עומד על 6.2 מיליארד שקל, אך עדיין מדובר בנתון גבוה. אם משווים את הנתונים לדצמבר 2018, מתקבל זינוק של 24% ביחס להיקף של 5.8 מיליארד שקל או 5.4 מיליארד שקל מנוכה עונתיות. כלומר גם כאן מדובר בעלייה של 14%.

 

אינפו כלכלה משכנתאות ()

 

ריבית נמוכה, מחיר למשתכן ומימון גבוה

במערכת הבנקאית אומרים שהעלייה במשכנתאות נובעת מהירידה בריבית על ההלוואות החדשות לדיור בכל המסלולים ומגזרי ההצמדה. היא מוסברת, בין השאר, בירידת התשואות במשק, כמו למשל אג"ח ממשלתיות. הריבית המשוקללת על המשכנתאות עמדה בתחילת 2019 על 1.9% וירדה לכדי 1.2% באוקטובר 2019, ונותרה כזו במהלך שלושת החודשים האחרונים (אוקטובר-דצמבר).

 

הדומיננטיות של רוכשי מחיר למשתכן בשוק הדיור השפיעה על נתוני המשכנתאות, כאשר החל מחודש מרץ 2019 סך דירות מחיר למשתכן היוו כ-17% מסך העסקאות, וסך ההלוואות לדירות אלו כבר היוו כ-12% מסך המשכנתאות. במהלך 2019 ניתנו כ-7 מיליארד שקל לכ-13,800 לווים מהתוכנית הממשלתית.

 

 

על פי דו"ח המדיניות המוניטרית של בנק ישראל למחצית השנייה של 2019, בתקופה זו חלה עלייה בפעילות שוק הדיור - בעיקר של רוכשי דירה ראשונה ועל רקע הירידה בריבית. "הנתונים במחצית הנסקרת הצביעו על עלייה בהיקף הפעילות בשוק הדיור, שהשתקפה בעלייה משמעותית בהיקף העסקאות בעיקר של רוכשי דירה ראשונה, ובהתרחבות בהיקף המשכנתאות החדשות על רקע ירידה בריבית המשוקללת על המשכנתאות", נכתב.

 

בשנת 2019 נרשמה עלייה גם בהיקף ההלוואות בסיכון גבוה עם שיעור מימון של 60%-75%. זאת על רקע תוכנית מחיר למשתכן, שהזוכים בה נוטים לקחת משכנתאות מסוכנות יותר ביחס לנוטלי המשכנתאות בישראל. סיבה נוספת לכך היא ההקלה בדרישות ההון מצד הבנקים בשיעורי מימון גבוהים, בשקלול נכסי הסיכון במשכנתאות אלה (יחס הלימות ההון).

 

כמו כן, ירידת הריבית במסלולי המשכנתאות שלחה רבים למחזר את המשכנתא - ולהוזיל את עלות ההלוואה. בשנת 2019 נרשמה עלייה של 12% במחזור משכנתאות מסך היקף המשכנתאות שנטלו, שעמד על 9.1 מיליארד שקל לעומת 5.8 מיליארד שקל ב-2018 (נתון שהיווה אז כ-9% מסך המשכנתאות באותה השנה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
שיא משכנתאות של כל הזמנים. אתר בנייה (אילוסטרציה)
צילום: Gettyimages
מומלצים