שתף קטע נבחר

2019 תשבור שיא בהיקף המשכנתאות: כ-65 מיליארד שקל

לפי נתוני בנק ישראל, מראשית השנה ועד נובמבר נלקחו משכנתאות ב-60.5 מיליארד שקל; השיא הקודם נרשם ב-2015 - 64.7 מיליארד שקל

60.5 מיליארד שקל - זהו ההיקף המצטבר של משכנתאות שנטלו רוכשי דירות מתחילת 2019 ועד נובמבר לפי נתוני בנק ישראל. בהנחה שבדצמבר קצב לקיחת המשכנתאות לא ישתנה, ייקבע השנה שיא בהיקף הכספי של המשכנתאות לרכישת דירה, והוא יעמוד על כ-65 מיליארד שקל.

 

שנת שיא: הצעירים חוזרים לשוק המשכנתאות

כך תחסכו מאות שקלים בתשלום המשכנתה החודשי

בגלל החגים: ירידה של 28% בהיקף המשכנתאות שנלקחו באוקטובר

 

השיא בהיקף המשכנתאות הוא תוצאה של כמה תופעות: עלייה בהיקף הדירות שהחלה בנייתן, סביבת ריבית נוחה, הבשלת תוכנית מחיר למשתכן והעובדה כי פרויקטים רבים הגיעו להיתר בנייה, שלב בו אפשר גם להחתים את הזוכים על הסכם רכישה.

 

השיא הקודם נרשם בשנת 2015 שבה היקף המשכנתאות היה 64.7 מיליארד שקל. בשלוש השנים האחרונות היקף המשכנתאות השנתי לא הגיע ל-60 מיליארד שקל - שנת 2018 הסתכמה ב-59.5 מיליארד שקל, 2017 - 53.3 מיליארד שקל ושנה קודם לכן - 58 מיליארד שקל.

משכנתא. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משכנתא. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

ההיקף הכספי של המשכנתאות בחודש שעבר עמד 5.6 מיליארד שקל שהצטברו מ-8,289 לווים, כאשר 1,500 מתוכם היו רוכשי דירה במסגרת מחיר למשתכן. רוכשי דירה במסגרת התוכנית קיבלו משכנתאות בהיקף מצטבר של 756 מיליון שקל - כלומר קצת יותר מ-500 אלף שקל בממוצע.

 

משכנתאות של רוכשי דירה במסגרת מחיר למשתכן מדווחת על ידי בנק ישראל ממרץ שנה. על פי הנתונים, מאז ועד עתה מדובר ב-11,850 משכנתאות, בסכום מצטבר של שישה מיליארד שקל.

 

 

השיא בהיקף המשכנתאות הוא תוצאה של כמה תופעות: עלייה בהיקף הדירות שהחלה בנייתן, סביבת ריבית נוחה והבשלת תוכנית מחיר למשתכן וכן העובדה כי פרויקטים רבים הגיעו להיתר בנייה, שלב בו אפשר גם להחתים את הזוכים על הסכם רכישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
משכנתא. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים