שתף קטע נבחר

בכירים ברשות הפלסטינית: "חוששים מסיפוח ישראלי, לא מעסקת המאה"

לאחר שאבו מאזן הורה למנגנוני הביטחון לא למנוע ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך עם צה"ל, העריכו מקורות פלסטינים בכירים בשיחה עם ynet כי המחאות המתוכננות למחר - "יום הזעם" בעקבות פרסום "עסקת המאה" היום - יהיו נרחבות. "הראיס זועם", אמרו. "סיפוח יוביל לביטול ההסכמים עם ישראל"

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: EPA)
פלסטינים שורפים תמונה בדמותו של טראמפ(צילום: EPA)

מקורות פלסטינים בכירים אישרו אמש (שני) בשיחה עם ynet כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הנחה את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שלא למנוע ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך עם כוחות הביטחון ביום הזעם המתוכנן מחר - בעקבות פרסומה הצפוי של "עסקת המאה" הערב. המקורות העריכו כי בניגוד לשנים האחרונות, ההפגנות הפעם יהיו נרחבות יותר ויכללו אלפי אנשים. "הראיס זועם. אם מחר אנחנו נלך לבחירות, עם מה בדיוק נבוא לאנשים? עם סיפוח הבקעה?".

אבו מאזן בישיבת המועצה המרכזית של אש
"הראיס זועם". אבו מאזן(צילום: רויטרס)

המקורות ציינו כי למרות שהכסות היא "עסקת המאה", הסיפור שמטריד את ההנהגה ברמאללה הוא אחר. "'עסקת המאה' של טראמפ לא תתממש. היא תבוא ותלך בדיוק כמו תוכניות שלום אמריקניות קודמות, כמו תוכנית קלינטון ובוש. אנחנו יודעים את זה וגם המדינות מסביבנו יודעות את זה. העסקה היא לא הסיפור. החשש הכי גדול שלנו הוא שישראל תנצל את האווירה והרוח הגבית האמריקנית ותספח חלקים מהגדה המערבית, בין אם זה בקעת הירדן או חלקים אחרים". 

 

המקורות הבהירו כי תסריט כזה של סיפוח, שנראה להם פתאום ריאלי על רקע האווירה הקיימת, עלול לגרום לתפנית משמעותית במערכת היחסים בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית. "זה יוביל למשבר מדיני ויוביל למשבר בשטח. הרשות הפלסטינית תיאלץ לבטל את ההסכמים עם ישראל, בין אם תרצה את זה או לא".

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: AP)
(צילום: AP)

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

בנוגע ליום הזעם הצפוי ביום רביעי אישרו המקורות, כאמור, כי לא תהיה מניעה ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך. "מנגנוני הביטחון יפעלו בשני תחומים בלבד בימי ההפגנות - האחד, שלא יהיה שימוש בנשק חם וירי נגד ישראלים. השני, שאף אחד לא ינצל את ההפגנות ליצירת פאודה ואובדן שליטה פנימי שיערער את היציבות ברשות הפלסטינית".

 

המקורות ציינו כי ככל הידוע לעת עתה, נשמר התיאום הביטחוני, אולם הוא נעשה בצורה פחות הדוקה בימים אלה כתוצאה מהזעם הגדול בהנהגה הפלסטינית כלפי התנהלותה של ישראל.

 

 

מוקדם יותר דווח כי אבו מאזן אמר, בשיחה סגורה עם הנהגת פת"ח, כי הנשיאות הפלסטינית הודיעה למצרים שהיא תאפשר לפלסטינים לבטא בדרכם את דחייתם ל"עסקת המאה". "לפנינו ימים קשים ועלינו לשאת בתוצאות הסירוב לתוכנית. יהיה אשר יהיה", אמר בשיחה.

 

עסקת המאה - כתבות נוספות:

מלך ירדן: "מתנגדים נחרצות ל'עסקת המאה'"

בנט: "ללא החלת החוק הישראלי זו תהיה החמצת המאה"

תוכנית טראמפ - מילון מונחים מקוצר

טראמפ יאמר לישראל: "יש לכם שישה שבועות להתחיל"

לאמץ את תוכנית טראמפ - ולהיערך / עמוס ידלין

 

בשיחה הסגורה הוסיף אבו מאזן: "אנו זקוקים להסלמה של ההתנגדות העממית בכל המוקדים, והתגייסות של כל הצעירים. לא לעזוב את הרחוב. עמדתנו בימים הקרובים תהיה מאוחדת ויש לעקוב אחר עמדותיהם של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. נהיה במצב חירום בימים הקרובים ונזמין את כולם לבוא אלינו. אנחנו צריכים את כולם".

 

מקורות פלסטינים טענו כי אבו מאזן עדכן את חברי הוועד המרכזי של פת"ח כי הוא קיבל איומים מארה"ב ולפיהם הוא ישלם מחיר כבד על כך שסירב לערוך שיחת טלפון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

 

בכרוז של פת"ח שפורסם אמש נכתב: "איננו צריכים לחכות לשום הכרזת תיאטרון של עמדת הממשל האמריקני - השותף העיקרי לכיבוש. הממשל האמריקני הוא שותף מרכזי בכיבוש אדמתנו ובהרחבת ההתנחלויות. אנו נמצאים במצב של הגנה עצמית מתמדת על אדמתנו ועל וזכויותנו, ובזה לא נכנע לשום לחץ, הפחדה או פיתוי. מעשיו של טראמפ דחויים ואנחנו נתנגד להם בכל האמצעים הלגיטימיים. צעדיו של טראמפ לא ימצאו פלסטיני אחד שיקבל את ביטול זכויותיו וערעור הפרויקט הלאומי שלו".

 

   

הבית הלבן פגישה בנימין נתניהו ו דונלנד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: רויטרס)
נתניהו וטראמפ מחוץ לבית הלבן(צילום: רויטרס)

בני גנץ ב בית הלבן ב פגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: אלעד מלכה)
פגישת טראמפ וגנץ(צילום: אלעד מלכה)

מוקדם יותר אתמול נפגש טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחר מכן גם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, לקראת הצגת התוכנית להסדר מדיני עם הפלסטינים היום בשעה 19:00. עם תחילת הפגישה עם נתניהו בחדר הסגלגל, אמר הנשיא האמריקני: "עבדנו על זה הרבה מאוד שנים, הרבה ממדינות ערב תומכות בכך וחושבות שזו התחלה נהדרת. בלי הפלסטינים אין עסקה, אנחנו חושבים שיש סיכוי שהם ירצו את התוכנית, נראה איך זה יעבוד. אם זה יצליח זו תהיה תרומה חשובה מאוד, ואם לא החיים יימשכו".

 

על פי המידע שפורסם עד כה, התוכנית כוללת בין השאר סיפוח של 30-40% משטחי C לישראל; השארת 15 התנחלויות מבודדות בריבונות ישראלית במעין מובלעות ללא רצף טריטוריאלי; השארת כל ירושלים בריבונות ישראלית, כולל הר הבית והמקומות הקדושים (כל מה שמעבר לגדר ההפרדה בירושלים יועבר לפלסטינים); הצעה להקמת מנהרה בין עזה לגדה המערבית שתהיה "מעבר בטוח"; השתלטות הרשות על רצועת עזה והענקת 50 מיליארד דולר לרשות.

 

לפי שעה, הפלסטינים עומדים בהתנגדותם הנחרצת לתוכנית שצפויה להעניק להם גרסה רזה ומצומצמת באופן דרמטי בהשוואה לדרישותיהם ולמתווים קודמים של נשיאים אמריקנים. גורם פלסטיני בכיר טען בשיחה עם העיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי נשיא ארה"ב טראמפ ביקש בימים האחרונים לקיים שיחת טלפון עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אלא שזה דחה אותו.

 

"עסקת המאה" - תוכנית המתפרסת על יותר מ-50 עמודים - היא תולדה של מאמצים שנמשכו שלוש שנים, בעיקר מצד יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, היועץ אבי ברקוביץ' ושליחו לשעבר של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. טראמפ קיווה להציג את תוכניתו כבר בשנה שעברה, אך התסבוכת הפוליטית בישראל גרמה לדחייה. לפי בכיר אמריקני, הנשיא עומד בעצמו בפני שנת בחירות, ולכן אינו יכול לחכות עוד חודשים עד שישראל תכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא.


פורסם לראשונה 27/01/2020 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מציתים את תמונת טראמפ. הפלסטינים מאיימים ב"יום זעם"
צילום: AP
מומלצים