שתף קטע נבחר

נתניהו בחר בוושינגטון: עסקת המאה תצטלם טוב יותר מחסינות

ראש הממשלה שקל את משיכת הבקשה מאחר שהבין שלא יזכה בחסינות. עם זאת, בניגוד לרצונו ההתחלתי, נתניהו החליט לבשר על הדבר בעודו בארצות הברית ועוסק בעסקת המאה, ולטשטש את הבקשה תחת סדר היום המדיני

  

בשבוע האחרון ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל ברצינות אם לוותר על בקשתו לחסינות מפני העמדה לדין, מפני שהבין שהכנסת ממילא לא תאפשר זאת והדבר כולו יגרום רק נזק. בסביבתו של רה"מ תדרכו בימים האחרונים כי נתניהו שוקל למשוך את הבקשה, אך ציינו כי הוא אינו מעוניין לעשות זאת בזמן הביקור בוושינגטון והצגת עסקת המאה של הממשל האמריקני.

 

נתניהו מושך את בקשת החסינות: "לא אתן להפריע למהלך היסטורי"

גנץ על ויתור החסינות: "נתניהו לא יכול לנהל מדינה"

נתניהו בהגשתו את בקשת החסינות: "כתב האישום הוגש בחוסר תום לב"

 

ביג בנימין נתניהו מוותר על חסינות החסינות (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

הבדיקות בנושא נמשכו לאורך כל העת, והשאלה המרכזית הייתה סביב עניין התזמון. האירועים המדיניים והתמונות מוושינגטון אפשרו לנתניהו למשוך את החסינות כעת ולוודא שניתן יהיה לטשטש ולו במעט את החלטתו תחת סדר היום המדיני. נתניהו אף ביקש לבטל את "המסך המפוצל" בין וושינגטון לבין הכנסת כדי למנוע את "רעשי הרקע" של דיוני החסינות ובכך יגרמו לציבור לעסוק אך ורק בסוגיות המדיניות.

 

מטה הבחירות בחן מה תעשה החסינות לקמפיין הליכוד ומה יקרה אם נתניהו יחליט למשוך את הבקשה. הבדיקות העלו כי משיכת החסינות תתרום לנתניהו, ולכן עשה זאת בשעה שבני גנץ נמצא על הטיסה בדרכו חזרה מארצות הברית ורגע לפני שדיוני המליאה בכנסת מתחילים.

 

הסיכון העיקרי במשיכת הבקשה הוא פתיחה מיידית במשפט נגד ראש הממשלה, ולכן אנשי הקמפיין השתהו עם ההחלטה והחליטו לערוך אותה לפני הפגישה הנוספת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

 

מסמך משיכת חסינות בנימין נתניהו ()
המכתב שנשלח ליו"ר הכנסת

הבית הלבן פגישה בנימין נתניהו ו דונלנד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: רויטרס)
בחר בוושינגטון על פני חסינות. נתניהו עם טראמפ(צילום: רויטרס)

הדברים ניכרים גם בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו. נתניהו כינה את ביקורו בנתניהו "שעה גורלית לעם ישראל" - ואת פגישתו עם טראמפ "עיצוב גבולות הקבע של ישראל".

 

רה"מ תקף את יריביו הפוליטיים בשל כינוס מליאת הכנסת שהצביעה על הקמת הוועדה שתדון בחסינות, ואמר כי "זהו המשך הרדיפה האישית האובססיבית כלפיי מצד אנשי 'רק לא ביבי'. במקום להבין את גודל השעה ולהתעלות מעל שיקולים פוליטיים, הם ממשיכים לעסוק בפוליטיקה זולה שפוגעת ברגע מכריע בתולדות המדינה".

 

נתניהו הוסיף כי "מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן, מאחר שכל כללי עבודת הכנסת נרמסו ברגל גסה ומאחר שתוצאות ההליך הוכתבו מראש ללא דיון ענייני כמתחייב - החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך. לפני דקות אחדות הודעתי ליו"ר הכנסת שאני מושך את בקשת החסינות ובהמשך אנפץ את כל הטענות המופרכות ותיקי הסרק שהוגשו בענייני. אבל עכשיו, לא אתן ליריביי הפוליטיים להשתמש בעניין זה כדי להפריע למהלך ההיסטורי שאני מוביל".

 

 

כך או כך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יכול להודיע כבר עכשיו על פתיחת המשפט, אולם לפי ההערכה כתב האישום לא יוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים בזמן שנתניהו נמצא בארצות הברית.

 

בעשרת הימים האחרונים, משנראה שנתניהו אינו מצליח לגבש רוב למניעת מתן החסינות, נערכו צוותיו של מנדלבליט יחד עם מובילת התיק שתהיה התובעת במשפט, המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי, להגשת כתב האישום לבית המשפט המחוזי כמתחייב בחוק.

 

הדיונים במשפט יתחילו רק אחרי הבחירות, ואולי אף לאחר הפסח על פי יומנו של בית המשפט. מיד עם תחילת המשפט יועברו לפרקליטיו של נתניהו גם כל חומרי החקירה הדרושים לו לשם הכנת משפטו, זאת לאחר שכבר הועברה לו ליבת חומרי החקירה לקראת השימוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רה"מ נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים