שתף קטע נבחר

אין הפתעות: הפדרל ריזרב הותיר את הריבית בשיעור של 1.75%

ההחלטה התקבלה פה אחד ובהתאם לתחזיות; יחד עם זאת, הפד העלה "ריבית מיוחדת" לבנקים (IOER) ל-1.6% מ-1.55%, זאת במטרה להבטיח תפקוד חלק בשווקים; הפד מאשר מחדש את עמדתו הקודמת שלפיה האינפלציה נמוכה והכלכלה מתרחבת ב"קצב מתון"

ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל ריזרב, הותירה הערב (ד') את הריבית בטווח שבין 1.5% ל-1.75%, ובפעם השנייה ברציפות. ההחלטה התקבלה בהתאם לתחזיות. הפד מאשר מחדש את עמדתו הקודמת שלפיה האינפלציה נמוכה והכלכלה מתרחבת ב"קצב מתון".

 

רצף ההורדות נגמר: הפד הותיר את הריבית בשיעור של 1.5%-1.75%

הפד חתך את הריבית ב-0.25%; טראמפ: "פאוול נכשל שוב"

הפתעה לטובה: כלכלת ארה"ב צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי

צמיחה מפתיעה בארה"ב: הכלכלה התרחבה ב-3.2% ברבעון הראשון

 

עם זאת, הפד העלה "ריבית מיוחדת" לבנקים (הנקראת IOER) ל-1.6% מ-1.55%, במטרה להבטיח תפקוד חלק בשווקים.

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול (צילום: MCT) (צילום: MCT)
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול(צילום: MCT)
 

בהודעת הריבית לא השתנה דבר למעט מה שאולי ניתן להבין כמעט יותר מחויבות של הפד להעלאת קצב האינפלציה. בהודעה נאמר שהמדיניות המוניטארית מכוון ל"החזרת האינפלציה ליעד של 2 אחוז". זהו שינוי מהעמדה שליוותה את ההודעות במשך תקופה ארוכה, שהפד מעוניין להשיב את האינפלציה ליעד של 2% "בקירוב", שאותו היא רואה כמצב של כלכלה צומחת.

  

בהחלטת הריבית הקודמת, שהתקבלה ב-11 בדצמבר 2019 (האחרונה בעשור הקודם), הותיר הפד את הריבית בטווח שבין 1.5% ל-1.75%. בהודעה שהתלוותה להחלטה כתבה ה-FOMC כי שיעור הריבית הנוכחי "מתאים כדי לתמוך בהתרחבות יציבה של הפעילות הכלכלית, בשוק העבודה החזק ובאינפלציה בקרבת יעד ה-2% של ה-FOMC". ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה בהסכמה של כל חברי הוועדה.

 

לפני כן, הפד הוריד את הריבית ב-25 נקודות בסיס בכל אחת משלוש ההחלטות האחרונות - ביולי, בספטמבר, ובאוקטובר, לאחר עשור של קיפאון בשיעור הריבית. למרות רצף ההורדות, בבנק המרכזי הבהירו פעמים רבות כי מדובר במהלך ממוקד ולא בשינוי כיוון דרמטי או בפתח להמשך ההורדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול
צילום: MCT
מומלצים