שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רצף ההורדות נגמר: הפד הותיר את הריבית בשיעור של 1.5%-1.75%

  הבנק האמריקני המרכזי הותיר את הריבית על כנה, לאחר רצף של 3 הורדות שסיים עשור של קיפאון. לפי הודעת הפד, לא צפוי שינוי נוסף בריבית ב-2020 וב-2021 צפויה העלאה אחת

  אחרי שלוש הורדות רצופות: ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל ריזרב, הותירה הערב (ד') את הריבית בטווח שבין 1.5% ל-1.75%. ההחלטה התקבלה לאחר סבב פגישות שנמשך יומיים ובהתאם לציפיות.

   

  הפד חתך את הריבית ב-0.25%; טראמפ: "פאוול נכשל שוב"

  הפתעה לטובה: כלכלת ארה"ב צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי

  צמיחה מפתיעה בארה"ב: הכלכלה התרחבה ב-3.2% ברבעון הראשון

   

  בהודעה שהתלוותה להחלטה כתבה ה-FOMC כי שיעור הריבית הנוכחי "מתאים כדי לתמוך בהתרחבות יציבה של הפעילות הכלכלית, בשוק העבודה החזק ובאינפלציה בקרבת יעד ה-2% של ה-FOMC". ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה בהסכמה של כל חברי הוועדה.

  יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול  (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול (צילום: MCT)
   

  אחד השינויים המהותיים בהודעה של הפד, בניגוד להודעה בהחלטה הקודמת התחזית להמשך לא כוללת את המושג "אי ודאות". עוד מהשינויים בהצהרה - תחזית שיעור האבטלה ב-2020 ירדה מ-3.7% ל-3.5%.

   

  לפי הודעת הפד, לא צפוי שינוי נוסף בריבית ב-2020, וב-2021 צפויה העלאה אחת. כל זאת בכפוף לנתונים הכלכליים.

   

  במסיבת העיתונאים שכינס לאחר הודעת הריבית אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול כי "הבנק יגיב אם יהיה שינוי משמעותי בתחזית הכלכלית שלו, והפד ערוך לבצע את ההתאמות הנדרשות במדיניות אם יהיה בכך צורך".

   

  עוד אמר פאוול שהצורך בהעלאות ריבית נוספות פחות מהותי מכפי שהיה בשנות התשעים, משום ששיעור האינפלציה בתקופה זו בקושי עולה. "נדרשת עלייה משמעותית ועקבית באינפלציה על מנת להצדיק העלאת ריבית".

    

  שנה סוערת אחרי קיפאון של עשור

  לפי בלומברג, אנליסטים העריכו בשיעור של 94.6% שהריבית תישאר על כנה, בעוד ש-5.4% חזו העלאה של 25 נקודות בסיס לטווח ריבית שבין 1.75% ל-2%, כפי שהיה לפני ההורדה האחרונה ב-30 באוקטובר.

   

  לאחר קיפאון של עשר שנים, הפד הוריד השנה את הריבית ב-25 נקודות בסיס במשך שלוש החלטות ריבית ברצף: ביולי, בספטמבר, ובאוקטובר. למרות רצף ההורדות, בבנק המרכזי הבהירו פעמים רבות כי מדובר במהלך ממוקד ולא בשינוי כיוון דרמטי או בפתח להמשך ההורדות.

   

  בעדותו החצי שנתית בקונגרס האמריקאי שהתקיימה ב-13 בנובמבר אמר יו"ר הפד פאוול כי הפד "לא צפוי לבצע התאמות נוספות בריבית בזמן הקרוב, כל עוד הכלכלה ממשיכה להתנהל בנתיב הקיים". פאוול חזר אז על הטענה כי הצעדים שביצע הבנק בחודשים האחרונים אכן תמכו בכלכלה האמריקנית שממשיכה לצמוח בקצב מתון.

   

  במסיבת העיתונאים לאחר הורדת הריבית ב-30 באוקטובר אמר פאוול כי המדיניות המוניטרית בארה"ב נמצאת במקום טוב, וכי הכלכלה הציגה התאוששות מהירה אל מול קשיים. פאוול ציין כי רק אם יהיה "שינוי מהותי בתחזיות שלנו - יהיה גם שינוי בשיעור הריבית".

    

  נתונים כלכליים חזקים, ובהם נתוני אינפלציה טובים מהצפוי שהתפרסמו היום, עשויים לתמוך במדיניות הפד לא להוריד את הריבית שוב בזמן הקרוב.

   

  מחלקת העבודה של ארה"ב דיווחה שמדד הנתונים לצרכן עלה ב-0.3% בנובמבר, כיוון שמשקי הבית שילמו יותר עבור דלק. זאת אחרי עלייה של 0.4% באוקטובר.
  בחישוב שנתי, עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.1% ב-12 החודשים עד אוקטובר, לעומת עלייה של 1.8% ב-12 החודשים עד אוקטובר. אנליסטים בשוק ציפו לעלייה מתונה יותר של 0.2% בחישוב חודשי ושל 2% בחישוב שנתי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים