שתף קטע נבחר

הסופר שיצא למסע בעקבות הברקזיט: "בריטניה יותר אנטישמית מגרמניה היום"

טוביה טננבום התחפש לעיתונאי גרמני, ויצא למסע בעקבות הברקזיט בבריטניה. יצא מזה ספר, "איך לאלף יהודי" - וגם תובנות מדאיגות לגבי מפלס האנטישמיות בממלכה המאוחדת: "פגשתי יהודים שילדיהם הותקפו משום שחבשו כיפה, והם מכחישים את זה"

 

פסיעה אחת לפני הברקזיט: יציאת ספרו החמישי של הסופר והעיתונאי טוביה טננבום, "איך לאלף יהודי", התרחשה די במקריות - ורגע לפני היפרדותה של בריטניה מהאיחוד האירופי. במסע של 7 כחודשים בבריטניה ואירלנד, שעשה הסופר יחד עם אשתו ובסיועם של צוות גרמני שהתלווה אליו, הוא ראיין את תושבי האיחוד. חמוש בשלייקס, מראה גרמני שמסווה את מוצאו היהודי וכריזמה שופעת הוא חזר עם תובנות מדאיגות לגבי מצב היהודים באירופה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"לא נסעתי לבריטניה לכתוב על אנטישמיות", הוא מספר בראיון לאולפן ynet. "רציתי כדי לכתוב על התיאטרון האנגלי כי אני משוגע עליו. אבל בכל מקום שבו הייתי, ראיתי אנשים מסתובבים עם דגלים פלסטיניים ועם צמידים שכתוב עליהם Free Palestine. תנועות הסולידריות שראיתי באנגליה ובסקוטלנד, זה מה שקורה עכשיו באירופה - וזה מה שאנשים חושבים על ישראל".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הסופר טוען כי אין מאבק של ממש מצד יהודי המקום בסילופים האנטישמיים. "פתאום בא יהודי עם אמירות כמו 'אתה יודע, רק לפני כמה זמן הישראלים רצחו 40 ילדים פלסטינים בפעם אחת'. כשאני שואל אותם על דברים אחרים שיש בעולם, על כל הבעיות בתימן, בסוריה, בטורקיה – אנא ערף. לא מעניין אותם ולא יודעים כלום".

 

  ()
היהודי המרדן: חמוש בשלייקס

הסופר הישראלי-אמריקני הוא בן למשפחה של שורדי שואה ואחראי לרבי המכר "אני ישן בחדרו של היטלר", "תפוס ת'יהודי" ו"שקרים שכולם מספרים". באמצעות ראיונות עם אנשים שונים בעולם הוא מנסה לתאר תמונת מצב חברתית ועדכנית פוסט-השואה במאה ה-21. ספרו הנוכחי עוסק בממלכה המאוחדת וביהודים המפוחדים שלא מוכנים להודות בהתגברות האנטישמיות סביבם.

 

"קורבין הוא רק סימפטום", טננבום קובע. "הוא לא הביע דעה בנושא הברקזיט, ובגלל זה הוא לא יהיה ראש הממשלה. אבל עדיין, עם כל האנטישמיות שלו, מעל לעשרה מיליון איש הצביעו בעדו. בריטניה אנטישמית מאוד, ואני אומר את זה בצער. זו האמת. אין מספיק הסברה, וזה מה שהם חושבים על ישראל. זה מפחיד שהם חושבים ככה. אני מסתובב הרבה באירופה, ויכול להגיד שבריטניה יותר אנטישמית מגרמניה".

 

היהודים מכחישים את התקיפות

על מנת להגיע למרואיינים שונים, מתאר טננבום, הוא מספר כי מוצאו גרמני. בשיחותיו הוא מקפיד לבוא "נקי". "אני זורק הכול לפח ומתחיל מאפס. ככה הלכתי לראש עיר אנגלי אחד, ושאלתי אם אני יכול ללבוש את המדים שלו", הוא מספר. 

 

  ()
 

"לפעמים אני אומר שאני אתיופי", הוא מוסיף בבדיחות הדעת. "אני מספר שאני עיתונאי מגרמניה, אני לא בא ראסמי ושואל אותם שאלות, אלא גורם להם להרגיש טוב קודם כל. אני גם מין שמנדריק שלא מתלבש בהידור". כך גם הצטלם עם מנהיג האופוזיציה של מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, בהטרלה משובחת במיוחד.

 

טננבום משדר אופטימיות, אבל הוא מודאג. מאוד. "אנשים חושבים שישראל היא השטן הגדול שצמא לדם", הוא אומר. "באוכלוסייה היהודית בבריטניה פגשתי הורים שידעתי שהבנים שלהם הותקפו ברחוב בגלל שחבשו כיפה, אבל האבא מכחיש את זה. אני צריך לשים את הילד שלו שיעמוד לידו ויגיד לו 'אבא, אתה משקר' - וזה באמת מדהים".

 

הברקזיט: לא מעניין את הבריטים

אחד האירועים הגדולים שיתרחשו ב"הוד מלכותה, בריטניה", כפי שמכנה אותה טננבום, הוא היפרדותה מהאיחוד האירופי, הברקזיט, מחר (ו'). במשאל עם שערך ערך ראש הממשלה דאז, דיוויד קמרון, בשנת 2016 - הצביעו רוב תושבי הממלכה המאוחדת על רצונם לברקזיט, על רקע התחזקות גורמים שמרניים ולאומניים המתנגדים לעירוב של האיחוד האירופי בעניינים השוטפים של מדינות האיחוד, וכן לאינטגרציה כלל-אירופית בין המדינות.

 

 

  ()
קורבין לא ידע

  ()
הסופר היהודי ונייג'ל פרג' -הטרלה משובחת

 

טננבום טוען כי לבריטים נמאס לדבר על הנושא. לדבריו, השאלות שהוא שואל הן די פשוטות. "אני רוצה לדעת מה מפריע להם בחיים, מה הם היו רוצים לשנות בעולם. נמאס להם לדבר על ברקזיט אז אני אומר: דברו על מה שאתם רוצים. ואז אני מגלה שהם רוצים לדבר על שחרור פלסטין. יש מדינה כזו בעולם?" 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים