שתף קטע נבחר

יום לאחר שחרור נעמה: 10 ישראלים גורשו מרוסיה

יממה לאחר שנתניהו אמר לפוטין כי "היחסים בין המדינות הם הטובים אי פעם", שוב עוכבו ישראלים שעות ארוכות בשדה תעופה רוסי - והפעם הם גם גורשו. הסיבה הרשמית: "לא הצליחו להסביר את מטרת בואם לרוסיה". ההערכה: נקמה לאחר גירוש תיירים רוסים שעלה חשד שהם מהגרי עבודה

 

 

ישראלים מגורשים משדה תעופה רוסי, ודווקא יום לאחר שחרור נעמה יששכר וביקורו של נתניהו בקרמלין : עשרה ישראלים שנחתו אתמול (ו') בצהריים בבירת רוסיה, בטיסה של חברת אירופלוט, גורשו בחזרה לארץ. הישראלים, בני 25 עד 45, עוכבו שמונה שעות בשדה התעופה במוסקבה ונלקחו מהם טביעות אצבע ובדיקות DNA, לפני שהם הועלו בחזרה לטיסת הערב של אירופלוט לישראל. בין המגורשים גם ישראלים שהיו להם טיסות המשך וביניהם גם כאלה שטסו לחופשה. אחת מהמגורשים היא אושיית האינסטגרם שירה בר, כוכבת סדרת הרשת "פול האוס".

 

בימים האחרונים ישראל גירשה מנתב"ג תיירים רוסים שעלה חשד שהם מהגרי עבודה או מבקשי מקלט מדיני, וההערכה היא שזו נקמה רוסית על אותו גירוש. אחת המחוות שניתנו לרוסים, על רקע פרשת נעמה יששכר, הייתה חתימה על הסכם קונסולרי שמצמצם למינימום את גירושי התיירים הרוסים המגיעים לישראל. גירוש התיירים עלה לכותרות לאחר שבתגובה עיכבו הרוסים בחודש שעבר למשך שעות עשרות ישראלים שנחתו במוסקבה.

ישראלים עוכבו בשדה התעופה במוסקבה ()
הועלו בחזרה על טיסת אירופלוט

 

שירה בר עוכבה בשדה התעופה במוסקבה ()
שירה בר. גם היא גורשה מרוסיה

 

 

 
שדה התעופה דומודדובו מוסקבה (צילום: shutterstock)
שדה התעופה דומודדובו במוסקבה(צילום: shutterstock)

בהסכם ההגירה שנחתם נשארה אפשרות לכל מדינה להחליט את מי היא מכניסה ואת מי לא. רוסיה, לפיכך, לא הפרה הסכם - אבל נראה שהכוונה לצמצם למינימום את הגירושים והעיכובים לא הצליחה בינתיים. עד היום רק נוסעים בטיסת אל על עוכבו במוסקבה, אבל אל על לא טסה בשבת, ונוסעי החברה הרוסית אירופלוט שילמו את המחיר.

 

שניר כחלני מנס ציונה, שהוביל קבוצה של 11 ישראלים לסמינר מקצועי למעצבי שיער, סיפר כי שישה מחברי קבוצתו גורשו, והוא ביניהם: "אני טס הרבה שנים ולא קרה לי מעולם דבר כזה. אני מוביל קבוצות כאלה פעמיים בחודש, גם לרוסיה. כשהגענו לדלפק העבירו אותנו הצידה והחלו לתשאל. הם שאלו 'למה הגעתם', לקחו טביעות אצבע, לקחו דגימות DNA. כל המגורשים נראים נורמטיביים, אף אחד לא שיכור ולא מסומם. הראינו להם ואוצ'ר למלון והזמנה מסודרת. זה ממש בכוונה. קיבלו הנחיה לגרש אותנו".

Naama Issachar with her mother Yaffa and Benjamin and Sara Netanyahu in Moscow  (Photo: GPO)
נעמה ואמה עם בני הזוג נתניהו(Photo: GPO)
 נעמה יששכר ואחותה בארץ (צילום: יאיר שגיא)
נעמה יששכר, היום(צילום: יאיר שגיא)

שני אמור פז, שגם היא הגיעה לסמינר מעצבי השיער, סיפרה: "הגענו להחתים דרכונים ולא העבירו אותנו. אפילו לא דיברתי. אמרו לי - 'תמתיני חמש דקות'. דוברי הרוסית אצלנו הצליחו לעבור, אותנו שמו בצד. אחרי שלקחו טביעות אצבע ולקחו בדיקות DNA, הכניסו אותנו לחדר בלי אוכל ובלי שתייה. זה מבהיל, טראומה".
 

במשרד החוץ אישרו כי "עשרה אזרחים ישראלים, נוסעי חברת אירופלוט אשר נחתו היום במוסקבה, סורבו כניסה לרוסיה". במשרד החוץ אמרו כי הסיבה שבקרי הגבול מסרו לישראלים כשסירבו את כניסתם היא שהם "לא הצליחו להסביר את סיבת בואם לרוסיה".

 

בביקורו אתמול ברוסיה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא פוטין כי "הביקור הזה מסמל חימום עוד יותר גדול של היחסים בינינו. אני רוצה להודות לך בשם כל עם ישראל על ההחלטה המהירה שלך לתת חנינה לנעמה יששכר. זה דבר שמרגש את כולנו והתודה שלנו ניתנת מכל אזרחי ישראל, מכל הלב. אני חייב לומר שהיחסים בין רוסיה לישראל הם האיתנים, החזקים והטובים ביותר שהיו אי פעם. אני רוצה להודות לך אדוני הנשיא על ההובלה האישית והמנהיגות שלך גם בעניין הזה ,כמו בעניינים אחרים".


פורסם לראשונה 31/01/2020 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים