שתף קטע נבחר

נעמה על מטוס רה"מ: אלו המחוות שניתנו לרוסים

בפמליית נתניהו אמרו כי "לא הייתה עסקה", אבל ישראל כן העניקה מחוות לרוסים - שסייעו להחלטת פוטין להעניק חנינה לנעמה יששכר. מהסדרת הבעלות על חצר אלכסנדר, דרך צמצום גירוש התיירים הרוסים ועד הסכם האימוץ שהוביל לסערה: אלו המחוות שניתנו לפני שחרור נעמה מהכלא

 

 

"לא הייתה עסקה עם רוסיה", אמר אתמול (יום ד') גורם בפמליית ראש הממשלה בהקשר לשחרור נעמה יששכר - אבל בכל זאת העניקה ישראל לרוסים כמה וכמה מחוות, שסייעו לכך שהצעירה הישראלית עלתה היום במוסקבה על מטוס ראש הממשלה, לצד בנימין נתניהו ורעייתו. מעט לפני השעה 14:00 בצהריים, ובאיחור קל, המריא המטוס ממוסקבה. הנחיתה בישראל של נעמה יששכר, שמלווה באמה יפה, צפויה מעט לפני השעה 18:00.

  

בפגישה שהתקיימה בין השר זאב אלקין למשלחת רוסית בכירה, ערב הגעתו לישראל של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, עדכן אלקין את הנציגות הרוסית על כמה צעדים והחלטות ישראליות בכמה סוגיות הקשורות לנכסי הכנסייה הרוסית בישראל ודרכי ניהולם. בין השאר, ישראל אפשרה לראשונה לפדרציה הרוסית לרשום את בעלותה על חצר אלכסנדר שליד כנסיית הקבר - נכס שהיה במחלוקת בין פלגים של הכנסייה הרוסית. ישראל סירבה במשך שנים להתערב במחלוקת.

 

נעמה לאחר שחרורה (באדיבות חדשות 13)
נעמה יששכר, לפני ההמראה(באדיבות חדשות 13)

נעמה יששכר עולה על המטוס חזרה לישראל לאחר שחרורה מהכלא ברוסיה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

נעמה לאחר שחרורה ()
צועדים אל מטוס ראש הממשלה

נעמה יששכר עולה על המטוס חזרה לישראל לאחר שחרורה מהכלא ברוסיה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

נעמה יששכר עולה על המטוס חזרה לישראל לאחר שחרורה מהכלא ברוסיה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

בנוסף הוסדרה הבעלות על חצר סרגיי וניתן לה פטור ממיסוי. לצד זאת, חתמה ישראל על הסכם קונסולרי שמצמצם למינימום את גירושי התיירים הרוסים המגיעים לישראל. גירוש התיירים עלה לכותרות לאחר שבתגובה עיכבו הרוסים למשך שעות עשרות ישראלים שנחתו במוסקבה.

 

פרט לכך, ערב ביקור פוטין חתמו ישראל ורוסיה גם על הסכם אימוץ תינוקות, שהוביל לסערה לאחר שהקהילה הגאה הודרה ממנו. הסכם זה, כמו גם אחרים שנחתמו עם הרוסים, אינו קשור במישרין לפרשת נעמה יששכר, אך היה מדובר בניסיון לקדם את היחסים בכל ההיבטים.

נעמה יששכר עולה על המטוס חזרה לישראל לאחר שחרורה מהכלא ברוסיה (צילום: MCT)

נעמה יששכר עולה על המטוס חזרה לישראל לאחר שחרורה מהכלא ברוסיה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

נעמה לאחר שחרורה ()
עם שרה נתניהו

נעמה לאחר שחרורה ()
חיבוק עם ראש הממשלה

 

 

אתמול אמר גורם בפמליית ראש הממשלה כי ישראל פעלה בעניינה של יששכר, "לא רק בגלל הערבות ההדדית שנכונה גם למקרים נוספים, אלא מתוך רצון לפתור פרשה שיכלה לפגוע ביחסים הרגישים בין ישראל לרוסיה וכן לאור ההערכה שעמדת המדינה בעניין אחר - פעלה לרעת נעמה". הוא התכוון בכך להאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, שמוסקבה דרשה שיועבר לידיה, אך הוסגר בסופו של דבר לארצות הברית, לבקשתה.

 

אותו גורם אמר כי "לא הייתה עסקה עם רוסיה, והשחרור נעשה כמחווה של הנשיא פוטין לראש הממשלה". לדבריו, "מחוות שישראל נקטה כלפי רוסיה נועדו להדק את הקשרים גם לנוכח נושאים נוספים שבין שתי המדינות. הטיפול בכך בוצע על ידי צוות בין משרדי שכלל את ראש המועצה לביטחון לאומי, השר אלקין, משרד החוץ, משרד המשפטים והמשנה ליועמ"ש. הסוגיות הובאו להכרעת השרים הרלוונטיים וראש הממשלה".

 

היום הגיעה פרשת נעמה יששכר לסיומה, עם שחרורה מהכלא הרוסי. היא הובאה לשדה התעופה במוסקבה שבו נחת הבוקר נתניהו, לצורך פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונפגשה שם עם אמה, יפה יששכר. לאחר סיום הפגישה בקרמלין נתניהו שב לשדה התעופה ונפגש עם השתיים, לצד רעייתו שרה. בתמונות ראשונות של נעמה מאז שחרורה, נראו היא ואמה מתחבקות עם נתניהו ורעייתו, שנישקו אותן. נעמה ואמה הודו לנתניהו ואמרו לו כמה פעמים: "תודה רבה".

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין (צילום: רויטרס )
"לאמה של הישראלית היה חלק חשוב בשחרור". פוטין לנתניהו, הבוקר בקרמלין(צילום: רויטרס )

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין שרה נתניהו  (צילום: רויטרס )
שרה נתניהו קיבלה מפוטין זר פרחים(צילום: רויטרס )

בפגישה קודם לכן בקרמלין, נתניהו הודה לפוטין על החנינה לנעמה. פוטין אמר לנתניהו כי לאמה של נעמה היה "תפקיד חשוב" בשחרורה. "חתמנו על הצו המיוחד וזה טוב", אמר פוטין. "בתחילה מצאו בתיק שלה סמים בזמן שהיא החליפה טיסה פה ברוסיה", הזכיר - וציין כי "היה לה מזל שלא נכנסה לשטח רוסיה עם בואה מהודו". פוטין הוסיף: "אני מבקש להעביר ולאחל לה ולמשפחתה שהכול יהיה בסדר".  

 

נעמה יששכר, נזכיר, נעצרה ב-12 באפריל 2019 בשדה תעופה במוסקבה, בטיסת מעבר מהודו לישראל, אחרי שבכבודתה נתפסו 9.5 גרם של קנאביס. היא הורשעה בהברחת סמים ונגזר עליה עונש מאסר חמור של 7.5 שנות מאסר. ערעורה על גזר הדין נדחה.

 

 

ההערכות בישראל היו שהרוסים השתמשו בנעמה כקלף מיקוח במטרה למנוע את הסגרתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב, אך זו יצאה לפועל בכל זאת. משפחתה וחבריה של נעמה הובילו קמפיין ציבורי לשחרורה, ונתניהו, כמו גם הנשיא ראובן ריבלין, הפצירו בנשיא פוטין לחון את הצעירה הישראלית.

 

פריצת הדרך בפרשה הגיעה לקראת ביקורו של פוטין בארץ בשבוע שעבר, אז ההערכות היו כי הוא יאשר את החנינה. בארץ נפגש פוטין עם אמה של נעמה, יפה, ואמר לה: "הכול יהיה בסדר". בהמשך הובהר כי על נעמה לבקש בעצמה חנינה, ומשעשתה זאת הבקשה אושרה במהירות על-ידי ועדת החנינות במחוז מוסקבה, על-ידי מושל מוסקבה - ואתמול קיבלה את החותמת הסופית, של הנשיא פוטין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות חדשות 13
נעמה יששכר, לפני ההמראה
באדיבות חדשות 13
מומלצים