שתף קטע נבחר

הצפת מטוסי הקרב בחצור: "לא צריך לדרוך לעד על מפקד הבסיס"

יום לאחר פרסום מסקנות הביניים בחיל האוויר לבדיקת ההצפות שהובילו לנזקים כבדים למטוסי קרב בבסיס חצור, סבור מפקד חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו כי ההחלטה להשאיר את מפקד הבסיס בצה"ל ראויה: "זה לא נעשה בכוונה, זה אירוע של פעם ב-70 שנה", אמר לאולפן ynet

 

מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף במיל' איתן בן אליהו מביע ביטחון כי לקחי תחקיר ההצפות בבסיס חצור שגרמו לנזקים כבדים לכמה מטוסי F-16 ייושמו: "חיל האוויר, כרגיל לפי המסורת שלו, הפגין שהוא בצורה יסודית מתחקר, יורד לעומקם של הדברים ומזהה את התקלות", אמר הבוקר (יום ד') בן אליהו בריאיון לאולפן ynet.

 

אמש פורסם כי מפקד בסיס חצור, אלוף-משנה ע', יסיים את תפקידו בעקבות הצפת הדירים התת-קרקעיים שבהם אוכנסו מטוסי הקרב. עם זאת, הוא יועבר לתפקיד של נספח צה"ל במדינה זרה. בנוסף, מפקד טייסת הקרב שבה התרחש האירוע יינזף פיקודית, וכך גם מפקד טייסת התחזוקה ומפקדת טייסת התעופה בבסיס.

חצי חצי מטוס מטוסים הצפה שיטפון בסיס חצור חיל האוויר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אלוף משנה ע' (צילום: קורל דביר, דו
אלוף-משנה ע'(צילום: קורל דביר, דו"צ )

מפקד החיל לשעבר בן אליהו ציין עוד בנוגע לתחקיר הכשלים כי "יש כאן עוד כמה מישורים: ההיערכות של התשתיות הרבה זמן לא מתאימות. לנחלים שעוברים בסביבה יש פוטנציאל להציף את האזור ופה מעורבים גם גורמים ממשלתיים, המועצה האזורית מעורבת בזה".

 

"הדבר השני הוא כמובן ההיערכות, שזה עניין שחיל האוויר היה צריך להיערך כראוי ועל כך הוא גם מצביע בתחקיר. הדבר השלישי זה כמון ברגע שהעסק התחיל להתגלגל בזמן אמת. גם אני באופן אישי וגם בחיל האוויר היינו מצפים שאנשים בשטח יגיבו להתרחשות בזמן אמת והם כנראה איחרו להגיב. מפקד חיל האוויר הצביע על עניין ההסתרה בימים הראשונים, כך שאין מה למרוח פה. הלקחים ייושמו, חלקם אולי ייקחו קצת יותר זמן ככל שמדובר בתשתיות, אבל בתגובות האנשים בוודאי שזה יתוקן מיידית".

 

- יכול להיות שיש כאן בעיה משמעותית יותר מבחינת חיל האוויר?

"לא. אני חושב שזה עניין מקומי. אני מכיר את חיל האוויר. מתי נתקלת באירוע דומה כזה שהייתה איזושהי פגיעה בתשתיות בבסיסי חיל האוויר? הם מצוינים, הם מהונדסים כראוי, הם מבוצעים כראוי. זה מקרה חריג שאני שומע עליו פעם ראשונה זה 70 שנה, וכנראה שזה לא מצביע. זה שמסתתרות איזושהן שגיאות פוטנציאליות בתחום אחר או על בסיס תקלה אחרת - אלוהים יודע.

 

"המצוינות של חיל האוויר לא נובעת מהחרדה מפני העונש, היא נובעת מהחתירה למצוינות. אתם לא שומעים תחקירים באירועים מוצלחים מאוד, הייתם צריכים לראות באיזו צורה יורדים לעומק ומצביעים על כל הנקודות הטובת וגם על הנקודות הרעות והחלשות שהיו.

 

- עוצמת העונש נכונה?

"מפקד הבסיס מסיים את תפקידו, אני יכול להבטיח את זה. על מפקד כזה שמגיע לרמות האלה ונאלץ לפנות את התפקיד לא צריך אחר כך לדרוך עד סוף הדורות. זאת תגובה נאותה כפי שחקר אותה מפקד חיל האוויר. כמו שאמרתי, לא עוצמת התגובה היא זו שתרתיע מהפעם הבאה. זה לא נעשה בכוונה או כעבירה, נעשתה שגיאה מקצועית, והסיכוי שאנחנו נקטין את ההסתברות שלהבא יקרו דברים כאלה היא ככל שנעמיק את הבדיקה ונפיק את הלקחים".

הצפה בבסיס חצור ()
מטוס חיל האוויר בהצפות בבסיס חצור

הצפה בבסיס חצור ()

איתן בן אליהו (צילום: טל שמעוני)
אלוף במיל' בן אליהו(צילום: טל שמעוני)

צוות המומחים שבדק את התקרית מסר אתמול את דו"ח הביניים למפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין. לפי הדו"ח, היקף הנזק הכולל שנגרם מוערך בכ-30 מיליוני שקלים, לרבות התיקונים לשמונה מטוסי הקרב שנפגעו. אלוף נורקין ציין בפני אנשי חיל האוויר כי "הכשירות המבצעית נפגעה בהיקף ובחומרה שניתן היה לצמצם. הסימנים היו ברורים וניתן היה לעלות במדרגות ההיערכות מוקדם יותר".

 

מפקד חיל האוויר הוסיף: "טעינו בעיתוי פרסום האירוע לציבור, ונכון היה לעשות זאת מוקדם יותר. הטעות נבעה משיקול דעת ביטחוני מקצועי שגוי". נורקין התייחס בכך להסתרת ההצפה והנזק במשך שלוש יממות בסיוע הצנזורה הצבאית. הוא אישר את כיווני התחקיר להמשך - הן בתוך חיל האוויר והן בממשק מול הרשויות האזרחיות.

 

קצין בכיר בחיל האוויר אמר אתמול בשיחה עם כתבים כי "התחקיר נמשך. יש תובנות בכל הרמות ונפיק לקחים נוספים. חמשת המטוסים שניזוקו קל חזרו לפעילות, ושלושה מהמטוסים ממשיכים להיות מטופלים בארץ". לדבריו, "הבסיס לא נערך נכון לעוצמת הגשם הצפויה ולא בוצעו כל הפעולות הנדרשות. תפעול נכון ומקצועי היה מקטין את היקף הנזק. היו פעולות חילוץ, גם של חיילים, וכולם בריאים ושלמים. לאחר שזוהה האירוע, הפעילות הייתה מקצועית, הקטינה את היקף הנזק ואפשרה חזרה מהירה לכשירות מבצעית".

 

אלוף משנה ע' היה אמור לסיים את תפקידו בעוד כמה חודשים, אך התפטרותו מתפקיד מפקד בסיס חצור תיכנס לתוקף בימים הקרובים. עם זאת, הוא ימשיך כאמור לשרת בצה"ל כנספח במדינה זרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים