שתף קטע נבחר

פינלנד: חופשת לידה לאבות בדיוק כמו לאימהות

ממשלת הנשים בהלסינקי הודיעה: האב והאם יקבלו כל אחד 6.6 חודשי חופשה, ואם ירצו – יוכלו להעביר ימים זה לזה. המטרה: שוויון מגדרי והעלאת שיעור הילודה

ממשלת המרכז-שמאל של פינלנד, המונהגת בימים אלה על-ידי נשים, מתכוונת להאריך את חופשת הלידה המוצעת לאבות כך שאורכה ישתווה לזה של חופשת הלידה שמקבלות אימהות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

סאנה מרין ראש הממשלה החדשה של פינלנד (צילום: רויטרס)
רק בת 34. רה"מ סאנה מרין(צילום: רויטרס)

כיום זכאית האם הפינית לחופשת לידה שאורכה 4.2 חודשים, והאב זכאי ל-2.2. לפי התוכנית החדשה, האב והאם יקבלו כל אחד 6.6 חודשים של חופשת לידה, ואם בני הזוג ירצו בכך – אחד מהם יוכל להעביר לשני עד מחצית מחופשת הלידה שלו.

 

שרת הבריאות והרווחה אאינו קאיסה פקונן הסבירה שמטרת הרפורמה, שאותה הגדירה "רדיקלית", היא הן לתרום לשוויון מגדרי והן להילחם בירידה בשיעור הילודה.

 

שיעור הילודה בפינלנד, מדינה בת 5.5 מיליון תושבים, צנח בכחמישית בין שנת 2010 ל-2018, שבה נולדו רק 47,577 תינוקות. השרה פקונן ציינה כי במדינות כמו שבדיה ואיסלנד חלה עלייה בשיעור הילודה אחרי שלאבות הוצעה חופשת לידה ארוכה יותר. לפי BBC, כיום רק אחד מכל ארבע אבות בפינלנד מנצל את חופשת הלידה שלה הוא זכאי.

פינלנד חמש נשים מנהיגות את מפלגות הקואליציה  ()
חמש מפלגות, חמש נשים. מנהיגות הקואליציה הפינית

הקואליציה הפינית, שהוקמה בדצמבר, מורכבת מחמש מפלגות, שבראש כל אחת מהן עומדת אישה. ארבע מהן בנות פחות מ-35. הקואליציה הזו שמה לה למטרה מרכזית לקדם שוויון בין המינים. ראש הממשלה החדשה סאנה מרין, בת 34, קראה בחודש שעבר בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס למדינות ולחברות מסחריות לפעול ביתר שאת כדי לוודא שנשים זוכות ליחס הוגן, והדגישה כי שוויון מגדרי "לא קורה מעצמו".

 

לקריאה נוספת:

 

 

ממשלת מרכז-ימין שכיהנה בפינלנד בשנת 2018 כבר ניסתה אז לקדם רפורמה בעניין חופשות הלידה, אך בסופו של דבר ויתרה על הרעיון בטענה שהוא התברר כיקר מדי.

 

פקונן אמרה אתמול כי חלוקה שווה יותר בנטל העבודה בבית בין ההורים הוכחה כגורם המפחית את הסיכוי לגירושים. "בטווח הארוך יותר זה גם משפר את השוויון בחיי העבודה ובשכר, משום שזה מעודד אבות לנצל חלק גדול יותר מחופשת הלידה שהם זכאים לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ר"מ פינלנד סאנה מרין
צילום: רויטרס
מומלצים