שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ארבע חוליות מחבלים ומטענים מתחת לג'יפים: שעתיים של קרב בג'נין

  תחקיר ראשוני בצה"ל: המחבלים נעו בצמדים כשהם שפופים, פתחו באש כבדה לעבר הלוחמים שליוו כוחות הנדסה להרוס בית מחבל. השוטר שנורה למוות יצא כמה פעמים מהתחנה ועמד סמוך למחבלים. ברקע: הרמטכ"ל ביקר באוגדת איו"ש ארבע פעמים בשבוע האחרון

   

   

  ירי כבד לצד מטעני חבלה ואבנים: ברקע גל הפיגועים ביממה האחרונה, נראה כי האירוע הביטחוני המרכזי התרחש דווקא בעיר שהפכה מבירת הטרור למעוז כלכלי של שקט יחסי - ג'נין. בהחלטה חריגה יחסית לשבוע הנפיץ, נבחר הלילה כמועד להריסה חוזרת של בית המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח בצומת חוות גלעד בינואר 2018. כוחות צה"ל מגדוד הנח"ל שאחראי על הגזרה המבודדת יחסית, לצד צלפים מיחידות מובחרות, ליוו את כוחות ההנדסה לתוך האזור שבין מחנה הפליטים לעיר ג'נין.

   

  הכוחות קיבלו התרעה מודיעינית על חוליית ירי פעילה בגזרה שייתכן ותארוב להם, אך לא ציפו לאש הכבדה שהומטרה עליהם כבר בדקות הראשונות של הפעולה. הלוחמים דיווחו ברשת הקשר לחפ"ק הגדודי על ארבע חוליות מחבלים חמושות שנעות בצמדים בלבוש שחור וכיסויי פנים עם רובים מסוג קלאצ'ניקוב M-16. המחבלים פתחו, כאמור, באש כבדה מכמה כיוונים - בחסות המון של כ-200 מתפרעים שהשליך אבנים גדולות, בקבוקי תבערה ומטעני חבלה לעבר הלוחמים.

   

  טארק בדוואן ()
  השוטר הפלסטיני שנהרג, טארק בדוואן

  הריסת בית המחבל אחמד קונבע בג'נין (צילום: דובר צה
  כוחות הנדסה בבית המחבל שרצח את רזיאל שבח ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

  הריסת בית המחבל אחמד קונבע בג'נין (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  הריסת בית המחבל אחמד קונבע בג'נין ()

  הריסת בית המחבל אחמד קונבע בג'נין (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

   

  צלפים של הכוח שנפרסו על הגגות השיבו באש מדויקת לעבר המחבלים - שהשיבו אש במשך כשעתיים לסירוגין. בין היתר, התפוצצו מטענים מתחת לג'יפים של צה"ל. התחקיר הראשוני שנערך בצה"ל העלה עוד כי הקרב נמשך גם סמוך ל-03:30, כשהכוחות החלו לצאת מהשטח הפלסטיני. לפי התחקיר, לפחות שני פלסטינים חמושים - אחד מהם שוטר - נהרגו באירוע שנחשב כ"צדדי" לקרב אך נפיץ מאוד.

   

  לפי עדויות הלוחמים, השוטר הפלסטיני שנורה למוות יצא מספר פעמים עם נשקו מחוץ לתחנת המשטרה ועמד ככל הנראה במרחק מה מהחמושים שירו. עם זאת, האירוע עדיין מתוחקר, ובסרטון ממצלמות האבטחה שהפיצו היום הפלסטינים נראה השוטר נפגע ומתמוטט בזמן שעמד בכניסה לתחנה לצד חבריו - שגם הם נשאו רובי קלצ'ניקוב ולא ירו. יצוין כי לאורך היום התנהלו שיחות ממושכות בין גורמי ביטחון ישראלים לעמיתיהם הפלסטינים בניסיון לתחקר ולהסביר את שארע, ובעיקר לנסות לצנן את השטח שהחל להתחמם.

   

  בתוך כך, בצה"ל ערכו בשבוע האחרון סדרת דיוני היערכות לגבי אפשרויות ההסלמה בגדה, כשהרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי מוביל אישית את מוכנות הכוחות. בינתיים, כך מתברר, הוא ביקר ארבע פעמים בשבוע האחרון באוגדת יהודה ושומרון ושוחח עם כלל מפקדי החטיבות המרחביות.

   

  יצוין כי לפי שעה אין צפי לאובדן שליטה או הפסקת התיאום הבטחוני עם הרשות הפלסטינית, וההיערכות בצבא היא בעיקר מול "פיגועי השראה" נוספים של מחבלים יחידים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים