שתף קטע נבחר

נספרו כל הקולות: בוטיג'ג' ראשון באייווה, מפלה לביידן

אחרי פארסה מביכה סביב ספירת הקולות, התוצאות מאייווה הגיעו: בוטיג'ג' מוביל על סנדרס ב-0.1% מהקולות, וורן במקום השלישי. סגן הנשיא לשעבר, אחד המועמדים הפייבוריטים – סיים במקום הרביעי בלבד. למועמדים זכות לערער על התוצאות, שאינן סופיות עדיין

 

 

פיט בוטיג'ג', לשעבר ראש העיר סאות בנד שבאינדיאנה, סיים במקום הראשון בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית במדינת אייווה ברוב דחוק, עם 26.2% מהקולות. כך עלה מהתוצאות המלאות שפרסמה המפלגה הלילה (בין חמישי לשישי). הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס סיים במקום השני עם 26.1%. לפי שעה בוטיג'ג' עוד לא הוכרז כמנצח, מאחר שלמועמדים יש זכות לערער על התוצאות עד שעות הערב (שעון ישראל).

ארה
בוטיג'ג' באייווה. זכה ברוב דחוק(צילום: AP)

על-פי התוצאות, במקום השלישי סיימה הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן שקיבלה 18% מהקולות, בעוד שסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן הגיע רק למקום הרביעי עם 15.8% מהקולות, הישג שנחשב מפלה קשה עבור מי שנחשב לאחד הפייבוריטים במרוץ ומוביל בסקרים הארציים. במקום החמישי סיימה הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובושר עם 12.3% מהקולות.

 

הפריימריז הדמוקרטיים – סיקור נרחב ב-ynet:

"אסון פוליטי". הפארסה הדמוקרטית שטראמפ מנצל

מבוכה לדמוקרטים: הבלגן והעיכוב בתוצאות באייווה  

המטרה: לסלק את טראמפ. מדריך לפריימריז

למה אייווה כל כך חשובה?

 

התוצאות פורסמו לאחר עיכוב ניכר בשל בעיות טכניות במפלגה הדמוקרטית. המועמדים יוכלו לבקש בחינה מחדש של התוצאות ואף ספירה חוזרת עד הערב. אם לא תוגש בקשה כזו - בוטיג'ג' יוכרז כמנצח. לפי עדויות, התוצאות לא סודרו בצורה נכונה, ועל כן, יו"ר ועדת המפלגה הדמוקרטית טום פרז ביקש מאנשי המפלגה באייווה לבחון מחדש את התוצאות.

 

למעשה לא מדובר בספירה מחדש – אלא בבדיקה של ספירת ההצבעות, ובווידוא כי התוצאות הוכנסו באופן מדויק. במפלגה אמרו שלא ייענו לבקשתו של פרז, והבהירו כי יערכו בדיקה של הספירה רק אם אחד מהמועמדים יבקש לעשות זאת.

חצי חצי ג'ו ביידן וברני סנדרס פריימריז דמוקרטיים ארה
סנדרס במקום השני, ביידן נחל מפלה(צילום: EPA, רויטרס)

אייווה, מדינה קטנה שרוב תושביה לבנים, הייתה המבחן הראשון של המתמודדים במרוץ הדמוקרטי לנשיאות, מרוץ שיתפרס על פני 50 מדינות ועוד כמה טריטוריות אמריקניות, וייגמר רק ביוני – אם כי המנצח עשוי להתברר כבר לפני כן.

 

הנתונים לא מתייחסים לקולות הבוחרים, , אלא לאחוז מכלל הנציגים שתשלח אייווה לוועידה הדמוקרטית הלאומית בחודש יולי, 41 נציגים. המספר הסופי של הנציגים שיקבל כל מועמד יפורסם ככל הנראה רק לאחר פרסום התוצאות הסופיות. משקלה הסטטיסטי של אייווה בפריימריז קטן יחסית – כדי לנצח בפריימריז צריך לפחות 1,991 צירים – ובהיותה מדינה הומוגנית ולבנה למדי היא נחשבת לכזו שאינה משקפת את דפוסי ההצבעה במדינות אחרות בארה"ב.

 

עם זאת, לאייווה מיוחסת באופן מסורתי חשיבות רבה בהיותה המדינה הראשונה להצביע: התוצאות באייווה יכולות ליצור מומנטום עבור מועמדים מסוימים ולחסל לגמרי את הקמפיינים של אחרים, ואחרי ההצבעה במדינה זו נוטה בדרך כלל שדה המועמדים להצטמצם.

  ()

הדמוקרטים קיוו שליל ההצבעה באייווה, שבו התכנסו הבוחרים ביותר מ-1,600 אספות בחירה כדי להתווכח, לנהל משא ומתן ולבחור יחד את המועמדים המועדפים עליהם, יהיה לילה חגיגי שיסמן את ראשיתו של תהליך שיביא להדחת דונלד טראמפ מהבית הלבן. אבל הלילה הזה הסתיים בצורה עגומה ביותר מבחינתם, כשדיווחים על תקלות וחוסר עקביות במספרים גרמו לכך שפרסום התוצאות התעכב לאורך כמה יממות.

 

פרשנים רבים בארה"ב קטלו את המפלגה הדמוקרטית על אופן התנהלותה הכושל, וחלקם אף הכריזו כי מדובר ב"אסון פוליטי" שעשוי לפגוע במאמציה להביס את טראמפ. בעקבות המבוכה העריכו הפרשנים כי השפעתן הסמלית בעיקר של התוצאות באייווה תיפגע. עם זאת, אם בוטיג'ג' אכן רשם הצלחה באייווה, הדבר עשוי לתת זריקת מרץ לקמפיין שלו, כמי שהתקשה לאחרונה להמריא בסקרים הארציים. בוטיג'ג' מקווה להפוך להומו המוצהר הראשון שמועמד מטעם מפלגה מרכזית בארה"ב לנשיאות.

 

טרוי פרייס, יו"ר המפלגה באייווה, אמר כי העיכוב בתוצאות אירע בגלל חוסר עקביות שנמצא בנתונים שדיווחו מוקדי ההצבעה השונים. הוא טען שבבדיקה שנעשתה ונמשכה זמן רב, הסתבר כי אכן הייתה תקלה באפליקציה שנועדה לאפשר דיווח מהיר של הנתונים – על אף שלפני כן נשמעו הכחשות לכך מצד גורמים במפלגה.

 

פרייס טען כי תקלה בקוד של האפליקציה גרמה לכך שלמרות שהתוצאות הוזנו בה באופן מדויק ומלא, האפליקציה הציגה אותן בצורה חלקית בלבד. לדבריו התקלה כבר תוקנה, אך כדי לוודא שהתוצאות אכן מדויקות המספרים והנתונים מכל מוקד הצבעה נבדקו ידנית במה שכונה "בדיקות איכות". לפני פרסום התוצאות החלקיות במדינה, ביום רביעי האחרון, אמר פרייס שהעיכוב היה "בלתי-מתקבל על הדעת". הוא התנצל על התקלה, והוסיף שתיפתח "חקירה מקיפה, שקופה ועצמאית כדי לברר את מה שקרה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages , AP, AFP
ביידן, בוטיג'ג', וורן וסנדרס
צילום: gettyimages , AP, AFP
מומלצים